Komunikaty PR

Walentynki w harmonii z naturą. Prezenty, których lepiej unikać

2024-02-12  |  08:20
Biuro prasowe

Przez cały rok nadarza się wiele okazji do obdarowywania bliskich. Urodziny, Boże Narodzenie, Dzień Kobiet czy różne spotkania to tylko niektóre z nich. Ale znalezienie odpowiedniego upominku bywa nie lada wyzwaniem. Pluszaki, kolorowe kartki, pachnące kwiaty i lśniąca biżuteria mogą wydawać się idealnymi prezentami na nadchodzące święto zakochanych. Jednak zanim wpadniemy w wir zakupów, zastanówmy się, czy nasz wybór rzeczywiście trafi w gust drugiej osoby. Nieprzemyślane prezenty często lądują na dnie szafy lub, co gorsza, w koszu na śmieci. 

Zrób to sam!

Zamiast gorączkowych poszukiwań nieprzydatnych gadżetów warto postawić na coś bardziej osobistego. Oryginalny, własnoręcznie wykonany i przyjazny środowisku podarunek z pewnością bardziej ucieszy ukochaną osobę niż pochodzące z przemysłowej, taśmowej produkcji plastikowe serduszko. 

– W miejsce prezentów ze sklepu, coraz więcej osób decyduje się na własnoręczne wykonanie upominku. Internet pełen jest nietypowych i inspirujących pomysłów, szczególnie tych w duchu upcyclingu. To nic innego, jak dawanie drugiego życia niepotrzebnym już rzeczom. Przerobienie starego przedmiotu pozwala zmniejszyć zarówno ilość generowanych odpadów, jak i zużycie surowców naturalnych np. energii elektrycznej czy paliw kopalnych – zaznacza Lisa Scoccimarro, liderka Akademii Ekologicznej Amest Otwock. 

Daj to, co najcenniejsze!

W czołówce najczęściej wybieranych prezentów znajduję się biżuteria. Przed zakupami u jubilera dobrze jest rozważyć alternatywne podejście do tego tradycyjnego wyboru. Doskonale sprawdzą się ekologiczne warianty, wykonane z materiałów odnawialnych, pochodzących z recyklingu i zgodnych z zasadami fair trade, czyli sprawiedliwego i etycznego handlu.

Kolejne miejsce na podium walentynkowych upominków zajmują kwiaty. Żywotność bukietu zazwyczaj nie trwa dłużej niż tydzień. Z tego powodu lepiej podarować roślinę doniczkową. Oprócz walorów estetycznych niektóre rośliny mają dodatkowe cechy. Na przykład skrzydłokwiat lub paproć może też oczyścić powietrze w pomieszczeniu. 

– Mało kto zdaje sobie sprawę, że kwiaty cięte muszą pokonać bardzo długą drogę zanim trafią do obdarowywanej osoby. Dziś w jednym bukiecie możemy napotkać takie, które wyhodowano w rozmaitych zakątkach świata, np. Kenii czy Tajlandii. Transportowanie tak wymagającego towaru – w niskiej temperaturze – pozostawia ogromny ślad węglowy. Uprawa kwiatów wiąże się również ze znacznym zużyciem wody i nawozów sztucznych, które mogą niestety trafiać do środowiska, zatruwając tym samym glebę, wodę i powietrze – podkreśla Lisa Scoccimarro, liderka Akademii Ekologicznej Amest Otwock. 

Pomocną wskazówką w poszukiwaniach idealnego prezentu mogą okazać się wyniki raportu „Nawyki upominkowe Polaków”, zrealizowanego w 2022 roku przez zespół analityczny portalu Super Prezenty. Według tego badania, ulubiony sposób świętowania Polaków to po prostu wspólne spędzenie czasu. Nasza druga połówka z pewnością doceni wędrówkę po lesie, spacer o zachodzie słońca czy wypad na łyżwy!

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień? Biuro prasowe
2024-12-31 | 14:15

SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?

Większość z nas ma już określone plany na sylwestra, ale niektórzy, zastanawiają się dopiero w ostatniej chwili, jak spędzić ostatnią noc w roku. Wyjazd last minute w tym
Styl życia BRAK ZDJĘCIA
2024-12-30 | 09:00

MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia

Stres dotyka niemal każdego z nas. Aż 95% osób aktywnych zawodowo odczuwa napięcie w pracy. Taki sam odsetek Polaków twierdzi, że stresujące jest ich życie prywatne. Niemalże identyczna jest też częstotliwość stresu
Styl życia Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
2024-12-27 | 10:20

Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025

Każdego roku mierzymy się z coraz większymi zagrożeniami związanymi z degradacją środowiska. Zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie powietrza, wód i gleby oraz nadmierne zużycie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.