Walentynki w harmonii z naturą. Prezenty, których lepiej unikać
Przez cały rok nadarza się wiele okazji do obdarowywania bliskich. Urodziny, Boże Narodzenie, Dzień Kobiet czy różne spotkania to tylko niektóre z nich. Ale znalezienie odpowiedniego upominku bywa nie lada wyzwaniem. Pluszaki, kolorowe kartki, pachnące kwiaty i lśniąca biżuteria mogą wydawać się idealnymi prezentami na nadchodzące święto zakochanych. Jednak zanim wpadniemy w wir zakupów, zastanówmy się, czy nasz wybór rzeczywiście trafi w gust drugiej osoby. Nieprzemyślane prezenty często lądują na dnie szafy lub, co gorsza, w koszu na śmieci.
Zrób to sam!
Zamiast gorączkowych poszukiwań nieprzydatnych gadżetów warto postawić na coś bardziej osobistego. Oryginalny, własnoręcznie wykonany i przyjazny środowisku podarunek z pewnością bardziej ucieszy ukochaną osobę niż pochodzące z przemysłowej, taśmowej produkcji plastikowe serduszko.
– W miejsce prezentów ze sklepu, coraz więcej osób decyduje się na własnoręczne wykonanie upominku. Internet pełen jest nietypowych i inspirujących pomysłów, szczególnie tych w duchu upcyclingu. To nic innego, jak dawanie drugiego życia niepotrzebnym już rzeczom. Przerobienie starego przedmiotu pozwala zmniejszyć zarówno ilość generowanych odpadów, jak i zużycie surowców naturalnych np. energii elektrycznej czy paliw kopalnych – zaznacza Lisa Scoccimarro, liderka Akademii Ekologicznej Amest Otwock.
Daj to, co najcenniejsze!
W czołówce najczęściej wybieranych prezentów znajduję się biżuteria. Przed zakupami u jubilera dobrze jest rozważyć alternatywne podejście do tego tradycyjnego wyboru. Doskonale sprawdzą się ekologiczne warianty, wykonane z materiałów odnawialnych, pochodzących z recyklingu i zgodnych z zasadami fair trade, czyli sprawiedliwego i etycznego handlu.
Kolejne miejsce na podium walentynkowych upominków zajmują kwiaty. Żywotność bukietu zazwyczaj nie trwa dłużej niż tydzień. Z tego powodu lepiej podarować roślinę doniczkową. Oprócz walorów estetycznych niektóre rośliny mają dodatkowe cechy. Na przykład skrzydłokwiat lub paproć może też oczyścić powietrze w pomieszczeniu.
– Mało kto zdaje sobie sprawę, że kwiaty cięte muszą pokonać bardzo długą drogę zanim trafią do obdarowywanej osoby. Dziś w jednym bukiecie możemy napotkać takie, które wyhodowano w rozmaitych zakątkach świata, np. Kenii czy Tajlandii. Transportowanie tak wymagającego towaru – w niskiej temperaturze – pozostawia ogromny ślad węglowy. Uprawa kwiatów wiąże się również ze znacznym zużyciem wody i nawozów sztucznych, które mogą niestety trafiać do środowiska, zatruwając tym samym glebę, wodę i powietrze – podkreśla Lisa Scoccimarro, liderka Akademii Ekologicznej Amest Otwock.
Pomocną wskazówką w poszukiwaniach idealnego prezentu mogą okazać się wyniki raportu „Nawyki upominkowe Polaków”, zrealizowanego w 2022 roku przez zespół analityczny portalu Super Prezenty. Według tego badania, ulubiony sposób świętowania Polaków to po prostu wspólne spędzenie czasu. Nasza druga połówka z pewnością doceni wędrówkę po lesie, spacer o zachodzie słońca czy wypad na łyżwy!

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania

Firma eventowa jako partner w organizacji eventów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.