Komunikaty PR

Warsztaty w ramach Projektu UNRF

2023-06-09  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Anna Radecka
Collegium Civitas

plac Defilad 1, XII piętro
00-901 Warszawa
anna.radecka|civitas.edu.pl| |anna.radecka|civitas.edu.pl
+48 501 541 798
www.civitas.edu.pl

29 maja w Collegium Civitas odbyły się warsztaty w ramach projektu „Zwiększenie zdolności polskich i rumuńskich interesariuszy do zapewnienia wsparcia ukraińskim uchodźcom z niepełnosprawnościami w obszarach metropolitalnych Warszawy i Bukaresztu”, znanego jako UNRF. Projekt jest finansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA) w ramach konkursu „Granty interwencyjne”.

Warsztaty miały na celu zgromadzenie osób zaangażowanych w pomoc i wsparcie migrantów i uchodźców z niepełnosprawnościami, a także wymianę wiedzy, doświadczeń i rozwiązań, które mogą poprawić sytuację tych osób. Spotkanie stworzyło przestrzeń do dialogu, umożliwiając uczestnikom omówienie różnych kwestii związanych z imigrantami, uchodźcami oraz osobami z niepełnosprawnościami.

W wydarzeniu, obok członkiń polskiego zespołu projektowego – dr Moniki Nowickiej i dr Magdy Szaroty – uczestniczyli przedstawiciele organizacji pozarządowych zajmujących się pomocą migrantom, takich jak Polskie Forum Migracyjne, Dom Ukraiński w Warszawie oraz Caritas Polska. Obecni byli również reprezentanci organizacji wspierających osoby z niepełnosprawnościami, takich jak Stowarzyszenie Mudita, Fundacja Kulawa Warszawa, Fundacja Avalon, Polski Związek Głuchych i Polskie Forum Osób z Niepełnosprawnościami. Dołączyli także przedstawiciele Ośrodków Pomocy Społecznej, Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie, Biura Rzecznika Praw Obywatelskich i PFRON.

Podczas warsztatów zmapowano główne obszary działań skierowanych do ukraińskich uchodźców wojennych z niepełnosprawnościami oraz wyzwania i trudności związane z ich wsparciem. Omówiono również potrzebę wsparcia migrantów z niepełnosprawnościami, którzy przybyli do Polski przed 24 lutego 2022 roku oraz uchodźców spoza Ukrainy. Głównym problemem, który wyłonił się podczas dyskusji, jest brak systemowych rozwiązań dla pomocy ukraińskim uchodźcom wojennym z niepełnosprawnościami. Uczestnicy zgodzili się, że konieczne są kolejne spotkania sieciujące i wymiana doświadczeń w tym obszarze. Podkreślono również potrzebę stworzenia długofalowej polityki wspierającej migrantów i uchodźców z niepełnosprawnościami.

Analogiczne spotkanie odbyło się następnego dnia w Rumunii, zorganizowane przez partnera projektu – Research Institute for Quality of Life, Romanian Academy.

Więcej informacji na temat projektu UNRF można znaleźć na stronie [projektu UNRF].

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Collegium Civitas
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Polski fotograf u ministra w Ghanie! Biuro prasowe
2024-06-28 | 10:00

Polski fotograf u ministra w Ghanie!

Polski fotograf u ministra w Ghanie!   Wojciech Zaremba dokumentuje życie w Ghanie. Jego zdjęcia były wielokrotnie prezentowane na wystawach w Polsce. Pasją naszego rodaka
Styl życia Trendy wśród pokolenia Silver – 57% seniorów chce korzystać z mikromobilności
2024-06-27 | 19:10

Trendy wśród pokolenia Silver – 57% seniorów chce korzystać z mikromobilności

Starzenie się społeczeństw jest zjawiskiem globalnym, jednak dzisiejsze pokolenie Silver, znacząco różni się od niegdysiejszych seniorów. Osoby starsze coraz częściej są
Styl życia Festiwal Folkowe Inspiracje w Manufakturze
2024-06-27 | 11:00

Festiwal Folkowe Inspiracje w Manufakturze

Międzynarodowy Festiwal Twórczości” Młodych „Folkowe Inspiracje” to wydarzenie, które na stałe wpisało się nie tylko w kulturalny kalendarz Łodzi, ale także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Psychologia

Martyna Wojciechowska: Pokolenie Z jest bardzo samotne i nie radzi sobie z codziennymi problemami. Jako mama nauczyłam się bardziej słuchać i więcej pytać, niż mówić

Dziennikarka podkreśla, że martwi się o pokolenie Z, bo z jej obserwacji i rozmów z młodymi ludźmi wynika, że czują się oni bardzo samotni i wręcz przerastają ich codzienne problemy. Sami nie potrafią sobie z nimi poradzić, a niestety często też nie mogą liczyć na wysłuchanie, wsparcie i pomoc ze strony dorosłych. Martyna Wojciechowska nie ukrywa, że ona również popełniła wiele błędów wychowawczych, bo wydawało jej się, że sama najlepiej wie, czego potrzebuje jej córka, bez pytania dziewczynki o zdanie. W porę jednak dostrzegła swój błąd i teraz już wie, że dzieci najbardziej oczekują od rodziców poświęcenia im uwagi i czasu, a także zrozumienia ich emocji.

Edukacja

Co 6,5 minuty ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu. Edukacja dzieci może zapobiec katastrofalnym skutkom i uratować życie dorosłym

Udar mózgu to druga najczęstsza przyczyna śmierci i trzecia najczęstsza przyczyna niepełnosprawności. Niewystarczająca wiedza i brak umiejętności rozpoznawania objawów udaru mózgu sprawiają, że większość pacjentów zgłasza się do szpitali zbyt późno. W odpowiedzi na ten problem powstał program FAST Heroes skierowany do przedszkolaków i uczniów klas 1–3. – Chcemy wykorzystać entuzjazm dzieci, aby to one stały się nauczycielami dla swoich dziadków – mówi Jan van der Merwe, międzynarodowy koordynator programu FAST Heroes, lider Inicjatywy Angels.

Teatr

Mateusz Banasiuk: Żałuję, że dzisiaj tak rzadko pisze się sztuki wierszem. Dla aktora to prawdziwy sprawdzian umiejętności

Aktor gra jedną z głównych ról w spektaklu „Wypiór” w Teatrze IMKA. Zaznacza, że wielkim atutem spektaklu jest tekst napisany klasycznym trzynastozgłoskowcem z zachowaną średniówką po siódmej sylabie, ale traktujący o bieżących problemach młodych ludzi i w niebanalny sposób komentujący otaczającą rzeczywistość. Mateusz Banasiuk zapewnia, że on sam bardzo lubi grać w sztukach napisanych wierszem i żałuje, że twórcy teatralni odchodzą już od tej formy. Przyznaje też, że w tym przypadku nie ma mowy o improwizacji. Trzeba się wykazać niezwykłą dokładnością, by nie zgubić żadnego słowa, bo wtedy zostanie zaburzony cały rytm.