Warsztaty w ramach Projektu UNRF
Collegium Civitas
plac Defilad 1, XII piętro
00-901 Warszawa
anna.radecka|civitas.edu.pl| |anna.radecka|civitas.edu.pl
+48 501 541 798
www.civitas.edu.pl
29 maja w Collegium Civitas odbyły się warsztaty w ramach projektu „Zwiększenie zdolności polskich i rumuńskich interesariuszy do zapewnienia wsparcia ukraińskim uchodźcom z niepełnosprawnościami w obszarach metropolitalnych Warszawy i Bukaresztu”, znanego jako UNRF. Projekt jest finansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA) w ramach konkursu „Granty interwencyjne”.
Warsztaty miały na celu zgromadzenie osób zaangażowanych w pomoc i wsparcie migrantów i uchodźców z niepełnosprawnościami, a także wymianę wiedzy, doświadczeń i rozwiązań, które mogą poprawić sytuację tych osób. Spotkanie stworzyło przestrzeń do dialogu, umożliwiając uczestnikom omówienie różnych kwestii związanych z imigrantami, uchodźcami oraz osobami z niepełnosprawnościami.
W wydarzeniu, obok członkiń polskiego zespołu projektowego – dr Moniki Nowickiej i dr Magdy Szaroty – uczestniczyli przedstawiciele organizacji pozarządowych zajmujących się pomocą migrantom, takich jak Polskie Forum Migracyjne, Dom Ukraiński w Warszawie oraz Caritas Polska. Obecni byli również reprezentanci organizacji wspierających osoby z niepełnosprawnościami, takich jak Stowarzyszenie Mudita, Fundacja Kulawa Warszawa, Fundacja Avalon, Polski Związek Głuchych i Polskie Forum Osób z Niepełnosprawnościami. Dołączyli także przedstawiciele Ośrodków Pomocy Społecznej, Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie, Biura Rzecznika Praw Obywatelskich i PFRON.
Podczas warsztatów zmapowano główne obszary działań skierowanych do ukraińskich uchodźców wojennych z niepełnosprawnościami oraz wyzwania i trudności związane z ich wsparciem. Omówiono również potrzebę wsparcia migrantów z niepełnosprawnościami, którzy przybyli do Polski przed 24 lutego 2022 roku oraz uchodźców spoza Ukrainy. Głównym problemem, który wyłonił się podczas dyskusji, jest brak systemowych rozwiązań dla pomocy ukraińskim uchodźcom wojennym z niepełnosprawnościami. Uczestnicy zgodzili się, że konieczne są kolejne spotkania sieciujące i wymiana doświadczeń w tym obszarze. Podkreślono również potrzebę stworzenia długofalowej polityki wspierającej migrantów i uchodźców z niepełnosprawnościami.
Analogiczne spotkanie odbyło się następnego dnia w Rumunii, zorganizowane przez partnera projektu – Research Institute for Quality of Life, Romanian Academy.
Więcej informacji na temat projektu UNRF można znaleźć na stronie [projektu UNRF].
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.