Warsztaty w ramach Projektu UNRF

Collegium Civitas
plac Defilad 1, XII piętro
00-901 Warszawa
anna.radecka|civitas.edu.pl| |anna.radecka|civitas.edu.pl
+48 501 541 798
www.civitas.edu.pl
29 maja w Collegium Civitas odbyły się warsztaty w ramach projektu „Zwiększenie zdolności polskich i rumuńskich interesariuszy do zapewnienia wsparcia ukraińskim uchodźcom z niepełnosprawnościami w obszarach metropolitalnych Warszawy i Bukaresztu”, znanego jako UNRF. Projekt jest finansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA) w ramach konkursu „Granty interwencyjne”.
Warsztaty miały na celu zgromadzenie osób zaangażowanych w pomoc i wsparcie migrantów i uchodźców z niepełnosprawnościami, a także wymianę wiedzy, doświadczeń i rozwiązań, które mogą poprawić sytuację tych osób. Spotkanie stworzyło przestrzeń do dialogu, umożliwiając uczestnikom omówienie różnych kwestii związanych z imigrantami, uchodźcami oraz osobami z niepełnosprawnościami.
W wydarzeniu, obok członkiń polskiego zespołu projektowego – dr Moniki Nowickiej i dr Magdy Szaroty – uczestniczyli przedstawiciele organizacji pozarządowych zajmujących się pomocą migrantom, takich jak Polskie Forum Migracyjne, Dom Ukraiński w Warszawie oraz Caritas Polska. Obecni byli również reprezentanci organizacji wspierających osoby z niepełnosprawnościami, takich jak Stowarzyszenie Mudita, Fundacja Kulawa Warszawa, Fundacja Avalon, Polski Związek Głuchych i Polskie Forum Osób z Niepełnosprawnościami. Dołączyli także przedstawiciele Ośrodków Pomocy Społecznej, Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie, Biura Rzecznika Praw Obywatelskich i PFRON.
Podczas warsztatów zmapowano główne obszary działań skierowanych do ukraińskich uchodźców wojennych z niepełnosprawnościami oraz wyzwania i trudności związane z ich wsparciem. Omówiono również potrzebę wsparcia migrantów z niepełnosprawnościami, którzy przybyli do Polski przed 24 lutego 2022 roku oraz uchodźców spoza Ukrainy. Głównym problemem, który wyłonił się podczas dyskusji, jest brak systemowych rozwiązań dla pomocy ukraińskim uchodźcom wojennym z niepełnosprawnościami. Uczestnicy zgodzili się, że konieczne są kolejne spotkania sieciujące i wymiana doświadczeń w tym obszarze. Podkreślono również potrzebę stworzenia długofalowej polityki wspierającej migrantów i uchodźców z niepełnosprawnościami.
Analogiczne spotkanie odbyło się następnego dnia w Rumunii, zorganizowane przez partnera projektu – Research Institute for Quality of Life, Romanian Academy.
Więcej informacji na temat projektu UNRF można znaleźć na stronie [projektu UNRF].

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii


Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Muzyka

Marta Wiśniewska: Konkurs Eurowizji jest odrobinę polityczny i tam są różne dziwne sytuacje. Mam jednak nadzieję, że Justyna Steczkowska rozwali system
Wokalistka zapewnia, że mocno kibicuje Justynie Steczkowskiej w drodze po zwycięstwo w 69. Konkursie Piosenki Eurowizji w Szwajcarii. I choć te zmagania mają drugie dno i nie zawsze liczą się tylko umiejętności wokalne reprezentantów poszczególnych krajów, to Marta Wiśniewska wierzy, że talent i potencjał polskiej gwiazdy będą ponad wszelkimi podziałami. Tancerka zaznacza też, że ona sama nie wzięłaby udziału w tym konkursie.
Konsument
Eksperci apelują do Ministerstwa Zdrowia o zmianę w polityce nikotynowej. Powinna lepiej chronić dzieci i młodzież

Wprowadzanie kolejnych zakazów w ustawie tytoniowej nie przyniesie spodziewanego rezultatu – oceniają lekarze i terapeuci pracujący z osobami uzależnionymi. Według nich należy osobno rozpisać działania rozwiązujące problem na poziomie osób dorosłych, które już palą, i te, które będą nakierowane na ochronę dzieci i młodzieży przed dostępem do wyrobów nikotynowych. Stowarzyszenie Jump93 wraz z przedstawicielami środowisk psychiatrycznych i zdrowia publicznego zaapelowało o systemowe podejście do polityki nikotynowej, z uwzględnieniem potencjału strategii redukcji szkód.
Prawo
Rząd planuje dalsze zmiany w opiece wczesnodziecięcej. Ma to pomóc odwrócić negatywne trendy demograficzne

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi prekonsultacje dotyczące dalszych etapów reformy opieki wczesnodziecięcej i podkreśla, że jest to jedno z kluczowych zadań podjętych przez resort. Ma to pomóc w zatrzymaniu negatywnych trendów demograficznych. W 2024 roku w Polsce urodziło się 252 tys. dzieci, czyli o ponad 20 tys. mniej niż w poprzednim roku i najmniej w całym okresie powojennym.