Komunikaty PR

Według badania FREENOW aż 7 na 10 Polaków spędza lato w kraju.

2023-07-24  |  12:00
Biuro prasowe
Do pobrania Komunikat ( 0.61 MB )

Sezon urlopowy trwa w najlepsze. W tegoroczne wakacje ponad 70% Polaków planuje spędzić lato w kraju, przy czym niemal połowa stawia na wypoczynek w mieście. Już co 4 Polak odkłada swój urlop na wrzesień motywując to niższymi cenami poza sezonem. Badanie FREENOW, superaplikacji mobilności miejskiej, wśród jej europejskich użytkowników, ujawnia plany wakacyjne na 2023 rok wśród mieszkańców miast oraz ich ulubione sposoby spędzania czasu w mieście.

 

Jak wynika z ankiety zrealizowanej przez FREENOW na grupie użytkowników z 9 europejskich państw, w tym z Polski, te wakacje Polacy spędzą  głównie w kraju (74%), ale także poza jego granicami (39%). Tylko 1 na 10 ankietowanych w tym roku w ogóle nie planuje urlopu. Podobnie wyniki przedstawiają się w pozostałych krajach europejskich. Niewiele mniej, bo 37% respondentów z Europy, planuje zagraniczny urlop, a co ciekawe - 1 na 10 europejczyków  odwiedzi w tym czasie nasz kraj. Największą popularnością wśród ankietowanych cieszą się kierunki takie, jak Włochy, Hiszpania oraz Grecja. Sierpień jest najpopularniejszym miesiącem urlopowym - niemal połowa wszystkich respondentów z Europy, w tym Polski planuje wtedy swoje wakacje. Sporo osób także decyduje się na odpoczynek poza sezonem - w Polsce już 1 na 4 badanych.

 

Według badania FREENOW Polacy lubią zwiedzać europejskie miasta również podczas weekendowych wyjazdów, tzw. city breaks. Stolice, które Polacy najbardziej chcieliby odwiedzić jeszcze w tym roku to: Rzym (39%), Madryt (35%), Paryż (32%).  Nie różnimy się pod tym względem od respondentów z innych krajów, którzy również wskazali te miasta jako najbardziej interesujące destynacje. Co ciekawe, 12% ankietowanych zza granicy planuje odwiedzić Warszawę.

 

Badanie FREENOW wykazało również, że dla niemal 70% badanych Polaków ich miasto jest bardziej atrakcyjne w okresie wakacyjnym. Jak zatem mieszkańcy spędzają lato w mieście? Chętnie korzystają z licznych aktywności na świeżym powietrzu. Wśród ulubionych aktywności co drugiego ankietowanego Polaka znalazł się udział w festiwalach muzycznych oraz spędzanie czasu w restauracyjnych ogródkach lub barach z widokiem na miasto. Co trzeci mieszkaniec polskiego miasta lubi spotkania przy grillu w plenerze miejskim lub odpoczynek w  parku. Co ciekawe, spędzanie czasu nad wodą w plenerze jest bardziej powszechne w południowej Europie, zwłaszcza w Grecji, niż w Polsce (39% vs. 22%). Za to Polacy chętniej niż w innych krajach spędzają wolne chwile  na grillowaniu w przestrzeni miejskiej (39% vs. 31%).

 

FREENOW sprawdziło również, jak przemieszczają się osoby, które zdecydowały się na zagraniczne wakacje. Choć wiele europejskich lotnisk jest doskonale skomunikowanych z centrami miast, przed każdą podróżą samolotem warto dobrze zaplanować swój transfer. Jak wskazali polscy ankietowani - najwięcej osób, bo ponad 70% - wybiera wówczas komfortowy środek transportu z lotniska, jakim jest taksówka. Taką samą odpowiedź zaznaczyło niewiele mniej, bo 65%, Europejczyków. Blisko połowa wszystkich respondentów decyduje się na komunikację miejską z lotniska (metro, tramwaj, autobus), a co piąta stawia na poruszanie się własnym samochodem. Będąc za granicą, ankietowani równie chętnie decydują się na taksówkę jako codzienny środek transportu do poruszania się po nieznanym mieście. Ponad 80% badanych wskazało także, że woli korzystać z jednej aplikacji do zamawiania różnych opcji transportu w mieście podczas zagranicznych podróży.

 

Planując wyjazdy, zarówno te weekendowe oraz dłuższe, warto pamiętać, że FREENOW jest dostępne w 9 krajach, w ponad 150 miastach europejskich - w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Hiszpanii, Grecji, Austrii, Francji, we Włoszech oraz w Polsce. Dzięki niej użytkownicy mogą w szybki sposób zamówić taxi na lotnisko lub dworzec, a także wynająć elektryczny skuter, hulajnogę, rower lub auto na minuty, by sprawnie poruszać się po zwiedzanym mieście.

 

O BADANIU

Ankieta została przeprowadzona na ponad 40 tys. użytkowników (w tym kilka tysięcy z Polski) FREENOW w czerwcu 2023 roku.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień? Biuro prasowe
2024-12-31 | 14:15

SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?

Większość z nas ma już określone plany na sylwestra, ale niektórzy, zastanawiają się dopiero w ostatniej chwili, jak spędzić ostatnią noc w roku. Wyjazd last minute w tym
Styl życia BRAK ZDJĘCIA
2024-12-30 | 09:00

MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia

Stres dotyka niemal każdego z nas. Aż 95% osób aktywnych zawodowo odczuwa napięcie w pracy. Taki sam odsetek Polaków twierdzi, że stresujące jest ich życie prywatne. Niemalże identyczna jest też częstotliwość stresu
Styl życia Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
2024-12-27 | 10:20

Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025

Każdego roku mierzymy się z coraz większymi zagrożeniami związanymi z degradacją środowiska. Zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie powietrza, wód i gleby oraz nadmierne zużycie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.