Komunikaty PR

Według badania FREENOW aż 7 na 10 Polaków spędza lato w kraju.

2023-07-24  |  12:00
Biuro prasowe
Do pobrania Komunikat ( 0.61 MB )

Sezon urlopowy trwa w najlepsze. W tegoroczne wakacje ponad 70% Polaków planuje spędzić lato w kraju, przy czym niemal połowa stawia na wypoczynek w mieście. Już co 4 Polak odkłada swój urlop na wrzesień motywując to niższymi cenami poza sezonem. Badanie FREENOW, superaplikacji mobilności miejskiej, wśród jej europejskich użytkowników, ujawnia plany wakacyjne na 2023 rok wśród mieszkańców miast oraz ich ulubione sposoby spędzania czasu w mieście.

 

Jak wynika z ankiety zrealizowanej przez FREENOW na grupie użytkowników z 9 europejskich państw, w tym z Polski, te wakacje Polacy spędzą  głównie w kraju (74%), ale także poza jego granicami (39%). Tylko 1 na 10 ankietowanych w tym roku w ogóle nie planuje urlopu. Podobnie wyniki przedstawiają się w pozostałych krajach europejskich. Niewiele mniej, bo 37% respondentów z Europy, planuje zagraniczny urlop, a co ciekawe - 1 na 10 europejczyków  odwiedzi w tym czasie nasz kraj. Największą popularnością wśród ankietowanych cieszą się kierunki takie, jak Włochy, Hiszpania oraz Grecja. Sierpień jest najpopularniejszym miesiącem urlopowym - niemal połowa wszystkich respondentów z Europy, w tym Polski planuje wtedy swoje wakacje. Sporo osób także decyduje się na odpoczynek poza sezonem - w Polsce już 1 na 4 badanych.

 

Według badania FREENOW Polacy lubią zwiedzać europejskie miasta również podczas weekendowych wyjazdów, tzw. city breaks. Stolice, które Polacy najbardziej chcieliby odwiedzić jeszcze w tym roku to: Rzym (39%), Madryt (35%), Paryż (32%).  Nie różnimy się pod tym względem od respondentów z innych krajów, którzy również wskazali te miasta jako najbardziej interesujące destynacje. Co ciekawe, 12% ankietowanych zza granicy planuje odwiedzić Warszawę.

 

Badanie FREENOW wykazało również, że dla niemal 70% badanych Polaków ich miasto jest bardziej atrakcyjne w okresie wakacyjnym. Jak zatem mieszkańcy spędzają lato w mieście? Chętnie korzystają z licznych aktywności na świeżym powietrzu. Wśród ulubionych aktywności co drugiego ankietowanego Polaka znalazł się udział w festiwalach muzycznych oraz spędzanie czasu w restauracyjnych ogródkach lub barach z widokiem na miasto. Co trzeci mieszkaniec polskiego miasta lubi spotkania przy grillu w plenerze miejskim lub odpoczynek w  parku. Co ciekawe, spędzanie czasu nad wodą w plenerze jest bardziej powszechne w południowej Europie, zwłaszcza w Grecji, niż w Polsce (39% vs. 22%). Za to Polacy chętniej niż w innych krajach spędzają wolne chwile  na grillowaniu w przestrzeni miejskiej (39% vs. 31%).

 

FREENOW sprawdziło również, jak przemieszczają się osoby, które zdecydowały się na zagraniczne wakacje. Choć wiele europejskich lotnisk jest doskonale skomunikowanych z centrami miast, przed każdą podróżą samolotem warto dobrze zaplanować swój transfer. Jak wskazali polscy ankietowani - najwięcej osób, bo ponad 70% - wybiera wówczas komfortowy środek transportu z lotniska, jakim jest taksówka. Taką samą odpowiedź zaznaczyło niewiele mniej, bo 65%, Europejczyków. Blisko połowa wszystkich respondentów decyduje się na komunikację miejską z lotniska (metro, tramwaj, autobus), a co piąta stawia na poruszanie się własnym samochodem. Będąc za granicą, ankietowani równie chętnie decydują się na taksówkę jako codzienny środek transportu do poruszania się po nieznanym mieście. Ponad 80% badanych wskazało także, że woli korzystać z jednej aplikacji do zamawiania różnych opcji transportu w mieście podczas zagranicznych podróży.

 

Planując wyjazdy, zarówno te weekendowe oraz dłuższe, warto pamiętać, że FREENOW jest dostępne w 9 krajach, w ponad 150 miastach europejskich - w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Hiszpanii, Grecji, Austrii, Francji, we Włoszech oraz w Polsce. Dzięki niej użytkownicy mogą w szybki sposób zamówić taxi na lotnisko lub dworzec, a także wynająć elektryczny skuter, hulajnogę, rower lub auto na minuty, by sprawnie poruszać się po zwiedzanym mieście.

 

O BADANIU

Ankieta została przeprowadzona na ponad 40 tys. użytkowników (w tym kilka tysięcy z Polski) FREENOW w czerwcu 2023 roku.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Polski fotograf u ministra w Ghanie! Biuro prasowe
2024-06-28 | 10:00

Polski fotograf u ministra w Ghanie!

Polski fotograf u ministra w Ghanie!   Wojciech Zaremba dokumentuje życie w Ghanie. Jego zdjęcia były wielokrotnie prezentowane na wystawach w Polsce. Pasją naszego rodaka
Styl życia Trendy wśród pokolenia Silver – 57% seniorów chce korzystać z mikromobilności
2024-06-27 | 19:10

Trendy wśród pokolenia Silver – 57% seniorów chce korzystać z mikromobilności

Starzenie się społeczeństw jest zjawiskiem globalnym, jednak dzisiejsze pokolenie Silver, znacząco różni się od niegdysiejszych seniorów. Osoby starsze coraz częściej są
Styl życia Festiwal Folkowe Inspiracje w Manufakturze
2024-06-27 | 11:00

Festiwal Folkowe Inspiracje w Manufakturze

Międzynarodowy Festiwal Twórczości” Młodych „Folkowe Inspiracje” to wydarzenie, które na stałe wpisało się nie tylko w kulturalny kalendarz Łodzi, ale także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Psychologia

Martyna Wojciechowska: Pokolenie Z jest bardzo samotne i nie radzi sobie z codziennymi problemami. Jako mama nauczyłam się bardziej słuchać i więcej pytać, niż mówić

Dziennikarka podkreśla, że martwi się o pokolenie Z, bo z jej obserwacji i rozmów z młodymi ludźmi wynika, że czują się oni bardzo samotni i wręcz przerastają ich codzienne problemy. Sami nie potrafią sobie z nimi poradzić, a niestety często też nie mogą liczyć na wysłuchanie, wsparcie i pomoc ze strony dorosłych. Martyna Wojciechowska nie ukrywa, że ona również popełniła wiele błędów wychowawczych, bo wydawało jej się, że sama najlepiej wie, czego potrzebuje jej córka, bez pytania dziewczynki o zdanie. W porę jednak dostrzegła swój błąd i teraz już wie, że dzieci najbardziej oczekują od rodziców poświęcenia im uwagi i czasu, a także zrozumienia ich emocji.

Edukacja

Co 6,5 minuty ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu. Edukacja dzieci może zapobiec katastrofalnym skutkom i uratować życie dorosłym

Udar mózgu to druga najczęstsza przyczyna śmierci i trzecia najczęstsza przyczyna niepełnosprawności. Niewystarczająca wiedza i brak umiejętności rozpoznawania objawów udaru mózgu sprawiają, że większość pacjentów zgłasza się do szpitali zbyt późno. W odpowiedzi na ten problem powstał program FAST Heroes skierowany do przedszkolaków i uczniów klas 1–3. – Chcemy wykorzystać entuzjazm dzieci, aby to one stały się nauczycielami dla swoich dziadków – mówi Jan van der Merwe, międzynarodowy koordynator programu FAST Heroes, lider Inicjatywy Angels.

Teatr

Mateusz Banasiuk: Żałuję, że dzisiaj tak rzadko pisze się sztuki wierszem. Dla aktora to prawdziwy sprawdzian umiejętności

Aktor gra jedną z głównych ról w spektaklu „Wypiór” w Teatrze IMKA. Zaznacza, że wielkim atutem spektaklu jest tekst napisany klasycznym trzynastozgłoskowcem z zachowaną średniówką po siódmej sylabie, ale traktujący o bieżących problemach młodych ludzi i w niebanalny sposób komentujący otaczającą rzeczywistość. Mateusz Banasiuk zapewnia, że on sam bardzo lubi grać w sztukach napisanych wierszem i żałuje, że twórcy teatralni odchodzą już od tej formy. Przyznaje też, że w tym przypadku nie ma mowy o improwizacji. Trzeba się wykazać niezwykłą dokładnością, by nie zgubić żadnego słowa, bo wtedy zostanie zaburzony cały rytm.