Wentylacja w czasach koronawirusa – o czym warto pamiętać?
Długie przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach sprzyja rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Nie bez przyczyny ogniska choroby COVID-19 tworzą się często w miejscach pracy oraz domach prywatnych. Aby zminimalizować ryzyko zarażenia, sam dystans społeczny i higiena rąk nie wystarczą – warto wykorzystać także działanie wentylacji. Swoje zalecenia w tej kwestii wydali światowi i polscy eksperci.
Rekomendacje REHVA (Federation of European Heating, Ventilation and Air Conditioning Associations), ASHRAE (American Society of Heating, Refrigerating and Air-Conditioning Engineers) oraz Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczą przede wszystkim budynków użyteczności publicznej i galerii handlowych. Z powodzeniem można je jednak wdrożyć także w biurach, sklepach, a nawet zwykłych mieszkaniach i domach. Na co więc zwrócić uwagę?
Kluczowa sprawa – wymiana powietrza
– System wentylacji odgrywa istotną rolę w zapobieganiu rozprzestrzeniania się koronawirusa, który jak wiemy, przenosi się drogą kropelkową. Zapewnienie stałych i częstych wymian powietrza jest więc jednym z ważniejszych czynników zapobiegających zarażeniu – mówi Sławomir Hankowski z firmy Climatech, zajmującej się projektowaniem systemów HVAC. – Dlatego pierwszą rzeczą, jaką warto zrobić, jest zwiększenie wydajności wentylacji mechanicznej, wydłużenie czasu jej pracy, a nawet jeśli to możliwe, przejście w tryb 24/7. Dzięki temu znacznie poprawimy mikrobiologiczną jakość powietrza.
Specjaliści zalecają przy tym, aby na czas pandemii zrezygnować z recyrkulacji oraz urządzeń odzysku ciepła, które mogą prowadzić do ponownego zanieczyszczenia powietrza cząstkami wirusa. Ponadto dobrze jest ograniczyć zagęszczenie osób przebywających na jednej przestrzeni oraz zadbać o odstępy między nimi, a także częściej niż zwykle otwierać okna, nawet kosztem komfortu cieplnego.
– Takie wietrzenie powinno trwać około 15 minut, przy czym należy pamiętać, aby unikać otwierania okien i świetlików w toaletach, gdzie może dojść do wytworzenia się tzw. ciągu wstecznego, który powoduje przepływ zanieczyszczonego powietrza do innych pomieszczeń – mówi ekspert z Climatech.
Serwis i kontrola systemu wentylacyjno-klimatyzacyjnego
W okresie trwania pandemii wystarczy trzymać się rutynowych zaleceń dotyczących serwisowania systemu HVAC – przeprowadzać okresowe przeglądy techniczne, kontrolę szczelności oraz właściwą i terminową wymianę filtrów powietrza.
– Nie ma potrzeby częstszego czyszczenia kanałów wentylacyjnych, ponieważ przy wprowadzeniu zaleceń, o których była już mowa wcześniej, nie będą one źródłem zanieczyszczenia. Cząsteczki wirusa są bowiem transportowane wraz ze strumieniem powietrza, nie osiadają więc na ścianach kanałów – przekonuje przedstawiciel Climatech.
A co z oczyszczaczami powietrza?
Oczyszczacze powietrza dają podobne efekty jak skuteczna wentylacja, dlatego nie trzeba specjalnie wyposażać budynków w tego typu urządzenia. Jest to także nieopłacalne z przyczyn ekonomicznych – oczyszczacz będzie efektywny wyłącznie na ograniczonych powierzchniach (do 10 m2), a do jego działania niezbędne są filtry klasy HEPA oraz filtry elektrostatyczne.
– Jeśli mamy do wyboru zakup oczyszczacza lub przedłużenie czasu działania wentylacji mechanicznej, lepiej postawić na to drugie. Jeśli jednak mówimy o domach prywatnych, oczyszczacz może spełnić swoją rolę, a dodatkowo w sezonie grzewczym, wspomóc w walce ze skutkami smogu – podsumowuje Sławomir Hankowski.

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie
Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.
Żywienie
Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny

Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.