Wielkie rodzinne święto recyklingu już w sobotę w Pasażu Łódzkim
Teatralne spektakle dla dzieci, warsztaty naukowe i upcyklingowe, animacje z aktorami Teatru Katarynka, konkursy z nagrodami, a także niezwykłe spotkanie z Robotem Kartoniuszem i inne akcje specjalne – tak zapowiada się sobota 13 kwietnia, w Pasażu Łódzkim. Dzień Recyklingu pełen rodzinnych atrakcji towarzyszyć będzie uruchomieniu nowego recyklomatu. Projekt jest zorganizowany przez Auchan, REMONDIS oraz producenta kartonów do płynnej żywności firmę Tetra Pak.
Dzień Recyklingu w Pasażu Łódzkim to wydarzenie dla całej rodziny. Od godziny 11.00 do 16.00
w galerii czekać będzie moc atrakcji, które zagwarantują dobrą zabawę i jednocześnie cenną lekcję ekologii.
Dzieci zostaną zaproszone przed scenę, do obejrzenia przedstawienia teatralnego pt. „Frania Recykling, cztery żywioły i ekodancing”. Spektakl Teatru Katarynka, to barwna, muzyczna opowieść o świecie, w którym wprowadzone na życzenie mieszkańców zasady Prezydenta Smolasa doprowadziły do zanieczyszczenia środowiska. Opowieść uczy, że ekologia to nie tylko segregacja śmieci, ale też bardzo rozległa dziedzina nauki. Na scenie nie zabraknie śpiewu, tańca i nietuzinkowych przebojów muzycznych, co sprawi, że dzieci z zaangażowaniem i zaciekawieniem będą śledzić fabułę, a efekty specjalne dodatkowo zaangażują małych widzów do aktywnego udziału w przedstawieniu. Spektakl skierowany jest dla dzieci wieku od 4 do 12 lat. Odbędzie się on dwukrotnie, o godzinie 12.00 i 14.00. Oprócz występów na scenie aktorzy i animatorzy zaproszą dzieci do wspólnej zabawy i animacji.
Niezwykle wartościowym doświadczeniem będą z pewnością także warsztaty naukowe i upcyklingowe. Na uczestników czekać będzie aż 5 różnych aktywności tematycznych, wśród nich tworzenie papieru czerpanego, wyplatanie koszy z papierowej wikliny, a także eksperymenty, pokazy oraz gry multimedialne. Nie zabraknie również konkursów. Ich tematem przewodnim będzie oczywiście selektywna zbiórka i recykling. Dodatkową niecodzienną atrakcją, zwłaszcza dla najmłodszych będzie wizyta Robota Kartoniusza.
Ekologiczny event został przygotowany, by uświetnić wielkie otwarcie w hipermarkecie Auchan, pilotażowego systemu kaucyjnego, służącego do odbioru pustych, zużytych opakowań. Urządzenie to jako pierwsze w Polsce przyjmować będzie kartony po płynnej żywności.
„Promowanie ekologicznych postaw i wprowadzanie eko rozwiązań tam, gdzie to możliwe, towarzyszy nam w Pasażu Łódzkim na co dzień. To dla nas bardzo ważne, że właśnie w naszym centrum, w hipermarkecie Auchan, stanie pierwszy w Polsce recyklomat przyjmujący tak szeroką game opakowań np. kartony do płynnej żywności. Zapraszamy mieszkańców Łodzi i konsumentów do świętowania tego wyjątkowego momentu razem z nami. Dzień Recyklingu otwarty jest dla wszystkich, którym tak jak nam bliska jest idea ekologii i chcą wdrażać ją w codziennym życiu. Atrakcje kierujemy przede wszystkim do rodzin i dzieci, by od najmłodszych lat wspierać w nich poczucie, że troska o planetę leży w naszych rękach” - mówi Anna Mrzewa, Dyrektor CH Pasaż Łódzki.
Podczas wydarzenia będzie można przetestować recyklomat. Za każde wrzucone do maszyny opakowanie można będzie odebrać bonusy w programie lojalnościowym Auchan, a za oddane szklane butelki, zwrot kaucji. Szczegóły akcji znaleźć będzie można w instrukcji, obok recyklomatu.
Organizatorami Dnia Recyklingu w Pasażu Łódzkim są Auchan, wielkoformatowa sieć sprzedaży detalicznej, Remondis, lider w dziedzinie przetwarzania i recyklingu odpadów oraz Tetra Pak, wiodący producent opakowań do płynnej żywności.
Trójstronny projekt partnerski zrodził się z troski o środowisko, konsumenta oraz szukanie najlepszych rozwiązań zapewniających pozyskiwanie wysokiej jakości surowców wtórnych. Jego ideą jest pokazanie, że tylko zbiórka wielu rodzajów opakowań, w tym kartonów po płynnej żywności, w ramach spójnego systemu kaucyjnego zapewnia szansę na pełną realizację zasad gospodarki obiegu zamkniętego.
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.