Wiosenne wietrzenie szaf, czyli Babi Targ w Europie Centralnej
Już w sobotę 9 marca, w Europie Centralnej będzie można wziąć udział w wielkiej akcji wiosennego wietrzenia garderoby. Tego dnia w centrum handlowym odbędzie się Babi Targ, który jest doskonałą okazją, by dać swoim ubraniom i dodatkom drugie życie, a także znaleźć nowe modowe perełki. Podczas wydarzenia można będzie wesprzeć również cel charytatywny. Wiosenny Babi Targ w Gliwicach będzie już 125. edycją tej popularnej imprezy.
Z okazji nadchodzącej wiosny, a także święta wszystkich kobiet, Europa Centralna już po raz drugi organizuje pod swoim dachem wielkie wietrzenie szaf.
Babi Targ odbędzie się w sobotę 9 marca, od godziny 15.00 do 19.00. W tym czasie będzie można powymieniać się z innymi odzieżą, butami, dodatkami i biżuterią. Nie zabraknie też możliwości sprzedaży ubrań i kupienia ich w wyjątkowo niskich cenach. Wydarzenie jest prawdziwą gratką dla wszystkich, którzy lubią wyszukiwać oryginalnych perełek odzieżowych z drugiej ręki, a także dla tych, którym bliskie są ekologiczne postawy. Babi Targ łączy pasję do mody z troską o środowisko naturalne. Możliwość dania drugiego życia ubraniom pomoże wcielić w życie ideę zero waste.
Rodziców z pewnością ucieszy fakt, że wydarzeniu w Europie Centralnej będzie towarzyszył również Mami Babi Targ. Poświęcony on będzie wymianie i sprzedaży ubrań lub akcesoriów, z których pociechy już wyrosły. Będzie to doskonała okazja na przewietrzenie szafy malucha czy nastolatka i zakupu nowych elementów garderoby w okazjonalnych cenach.
Podczas wydarzenia pojawi się również akcent charytatywny. Szczytny cel można będzie wesprzeć oddając niepotrzebną odzież czy obuwie organizacji PCK, która następnie przekaże zgromadzone rzeczy potrzebującym.
Oddział Polskiego Czerwonego Krzyża w Gliwicach od lat działa na rzecz lokalnej społeczności organizując dla niej różnorodne formy wsparcia. Jest to m.in. pomoc w zakresie usług opiekuńczych, szkoleń z pierwszej pomocy przedmedycznej, prowadzenia programów edukacyjnych czy wspieranie honorowego krwiodawstwa. Jednym z filarów PCK są inicjatywy podejmowane we współpracy z Urzędem Miasta Gliwice, w celu wsparcia najuboższych mieszkańców miasta. Obejmują one zbiórki rzeczy pierwszej potrzeby jak żywność, artykuły higieniczne czy właśnie odzież.
Wiosenny Babi Targ w Gliwicach będzie wyjątkową, bo 125. edycją tej popularnej imprezy, organizowanej regularnie w wybranych miastach Polski, od 2007 roku. Jest to świetna propozycja dla wszystkich tych, którzy wiosną zamierzają zrobić generalne porządki w szafie. To również doskonała okazja do spotkania w kobiecym gronie i powymieniania się nie tylko ubraniami, ale również modowymi inspiracjami.
Szczegóły organizacyjne znajdują się na stronie www.babilad.pl.
Więcej na: europacentralna.eu | www.facebook.com/europa.centralna.eu |www.instagram.com/europacentralna
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.