Wiosna coraz bliżej. W Centrum Praskim Koneser przygotujesz się na jej przyjście
Nowa roślina? Zwiewna sukienka lub modny t-shirt? A może designerskie dodatki do mieszkania albo sztuka? Zbliżające się wiosenne porządki to dobry moment, by zmienić coś w swoim otoczeniu. Najlepsze inspiracje czekają w marcu w Centrum Praskim Koneser. Ten miesiąc stanie pod znakiem rozmaitych targów, na których będzie można znaleźć unikatowe przedmioty, także od polskich twórców. Ale powodów do odwiedzenia Konesera jest znacznie więcej!
Zimowe miesiące powoli odchodzą w zapomnienie, promienie słońca coraz śmielej wkraczają w warszawski krajobraz, a temperatury wzrastają. Dodatkowe kilka stopni z pewnością zapewnią wydarzenia, które już niebawem odbędą się w Centrum Praskim Koneser. Już w pierwszy weekend marca Targi Sukienek!, gdzie czekają perełki (również dodatki – buty, biżuteria czy torebki!) od polskich i zagranicznych twórców (4-5 marca, godz. 11.00-18.00, Pasaż Konesera), a także Targowisko Sztuki vol. 11. To cykliczne wydarzenie jest doskonałą okazją, aby spotkać się z młodymi twórcami i bezpośrednio od nich kupić obraz, grafikę czy fotografię.
Po chwili wytchnienia, w weekend 18-19 marca przestrzeń Centrum Praskiego Koneser stanie się polską stolicą książki ilustrowanej. W festiwalu i targach wydawnictw dla dzieci i młodzieży Mały Koneser weźmie udział aż 23 wyjątkowych, polskich wydawców. To doskonały moment, by uzupełnić dziecięcą i rodzinną bibliotekę o nowości oraz niezapomniane klasyki. Wydarzenie będzie też świetną sposobnością do spotkań z ulubionymi twórcami. Wśród gości między innymi: Justyna Bednarek, Agata Dudek i Małgorzata Nowak z Acapulco Studio, Emilia Dziubak, Katarzyna Jackowska-Enemuo, Piotr Karski, Aleksandra i Daniel Mizielińscy, Romana Romanyszyn z ukraińskiego Art Studio Agrafka, Piotr Socha, Marianna Sztyma, Katarzyna Walentynowicz oraz Józef Wilkoń.
Ostatni weekend marca to natomiast apogeum wiosennych targów w Centrum Praskim Koneser:
- 25 marca (godz. 10.00-18.00, Butelkownia) – IV Ogólnopolskie Targi Włóczki i Akcesoriów Dziewiarskich Woolfashion 2023;
- 25-26 marca (godz. 11.00-18.00, Warsztat) – Przerób-My WIOSNA 2023.
Spacer i nie tylko
Poprawiająca się aura, słoneczne i cieplejsze dni zachęcają do wychodzenia z domów. I do poznawania bliższej i dalszej okolicy, na co nie ma czasu w trakcie tygodnia. 11 marca (sobota) PoWarszawsku, czyli Łukasz Ostoya-Kasprzycki, zaprasza do wspólnego spaceru po Pradze. A przewodnikiem będzie również Bilon, czyli raper znany między innymi z formacji Hemp Gru. Start tego niezwykle klimatycznego wydarzenia o godz. 12.00, przed wejściem do Muzeum Polskiej Wódki.
Interesujące wydarzenia odbędą się także w Domu ze Sztuką. 6 marca (poniedziałek), coś dla fanów klasyki. O godz. 17.00 pokaz kultowej komedii Stanisława Barei „Miś”. Również od 6 marca będzie tam dostępna wystawa „Katarzyna Czajka i Przyjaciele”, czyli ekspozycja obrazów artystów, którzy podarowali swoje prace na aukcję charytatywną Fundacji Godnie Żyć. Oprócz tego, kolejne warsztaty dla dorosłych z cyklu „Śladami Mistrzów” (2, 9, 16, 23, 30 marca – obowiązują zapisy). Z kolei w barze Setki Powodów jak co miesiąc wiele cyklicznych wydarzeń, podczas których można usłyszeć muzykę na żywo i nie tylko.
Więcej informacji o wszystkich wydarzeniach w Centrum Praskim Koneser na stronie internetowej koneser.eu oraz profilu na Facebooku.
***
Centrum Praskie Koneser to najczęściej nagradzana inwestycja mixed-use w Polsce i serce odradzającej się warszawskiej Pragi. Usytuowane na terenie XIX-wiecznej fabryki wódki, przywróciło do życia zabytkowe budynki i stworzyło nowy punkt na stołecznej mapie rozrywkowej, gastronomicznej, muzealnej, kulturalnej i zakupowej. Tu można znaleźć wiele restauracji i barów z kuchnią z całego świata: AZIA, Bombaj Masala, Boska Woda i Zagroda, ORZO, Koneser Grill czy Setki Powodów, a także unikatowe sklepy i polskie marki, tworzone przez rodzimych producentów. Ogólnodostępny plac Konesera, stanowiący rdzeń inwestycji, to miejsce licznych wystaw, targów i różnego rodzaju wydarzeń oraz pokazów artystycznych. Centrum Praskie Koneser to jedno z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie Polski, w którym znajduje się Muzeum Polskiej Wódki, Muzeum Sztuki Fantastycznej, Fundacja Nova Ars Poloniae i nietuzinkowe galerie: Art Sułek Space, Dom ze Sztuką, ToTuart, Leonarda Art Gallery.
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.