Komunikaty PR

Wybierasz się nad Wisłę? Dzielnica Wisła przypomina o Kodeksie Dobrych Praktyk

2022-09-08  |  01:00
Biuro prasowe

Urokliwe plaże, las łęgowy czy szeroka oferta żeglugowa to tylko fragment tego, co ma w ofercie. Aby zachęcić odwiedzających do dbania o tę wspólną przestrzeń, Dzielnica Wisła przypomina o Kodeksie Dobrych Praktyk. Poznaj obowiązujące zasady i wspólnie zatroszczmy się o Wisłę.

Kodeks Dobrych Praktyk to sposób na dbanie o Wisłę

Dzielnica Wisła to wyjątkowy obszar na mapie Warszawy – wizytówka i serce stolicy. Pełni funkcję rekreacyjną, rozrywkową i edukacyjną, ale również jest miejscem z bogatą historią i kulturą, dlatego tak ważne jest, aby o nią dbać i szanować jej walory. W tym celu, blisko 5 lat temu powstał Kodeks Dobrych Praktyk, w którym określone zostały zasady dotyczące funkcjonowania nad Wisłą. Reguły opracowane wspólnie z przedstawicielami klubokawiarni i mieszkańców skierowane są do wszystkich osób aktywnie odwiedzających tereny nadbrzeżne Wisły. 

-Największą siłą zawartych w Kodeksie zasad jest ich uniwersalność. Sformułowane zostały podczas szerokiego forum dialogu i mimo że było to blisko 5 lat temu, nie straciły na znaczeniu i są wciąż aktualne. Widzimy, że pomimo zmian, które dokonały się na brzegach rzeki, osoby spędzające tam czas, pamiętają o nich i je respektują. Bardzo to doceniamy, bo dzięki temu, wszyscy możemy cieszyć się jej urokami – komentuje Jan Piotrowski, pełnomocnik Prezydenta Warszawy ds. Wisły Jan Piotrowski.

Zasady, które obowiązują nad Wisłą

Kodeks Dobrych Praktyk składa się z 13 punktów. Jest zbiorem, który powinni nie tylko respektować, ale również propagować odwiedzający Wisłę. Za jej tworzenie odpowiadamy my wszyscy i to również od nas zależy, w jakim stanie pozostawimy ją kolejnym pokoleniom. Zaprezentowane w Kodeksie zasady dotyczą zarówno ochrony nadwiślańskich terenów, jak i zachowania wobec innych korzystających z tej przestrzeni. Ponadto obejmują one każdy ważny aspekt funkcjonowania, w tym troskę o dobro wspólne, czystość i bezpieczeństwo. A to wszystko z poszanowaniem potrzeb innych osób oraz praw przyrody i zwierząt. 

-Całość Kodeksu oparta została na komunikatach o charakterze informacyjnym. Oznacza to, że Wisła jako przestrzeń wolności, nie wprowadza zakazów, a zachęca do określonych działań. Ważne w nim są punkty dotyczące wspólnej odpowiedzialności i wzajemnego szacunku, które wskazują, że to my wszyscy, działając i dając dobry przykład, dbamy o serce Warszawy i siebie nawzajem – podkreśla Magdalena Młochowska, Dyrektorka Koordynatorka ds. zielonej Warszawy.

I Ty również tworzysz Wisłę

Kontekstem do przypomnienia o obowiązujących zasadach nad rzeką jest realizowana co roku kampania, która w tym sezonie przebiega pod hasłem re\Wisła. W ramach akcji, Dzielnica Wisła prowadzi szereg działań edukacyjnych i informacyjnych podkreślających unikalną tożsamość rzeki. Wisła to nasze wspólne dobro, tworzone przez zróżnicowaną społeczność mieszkańców Warszawy, dlatego tak ważne jest, abyśmy wszyscy o nią dbali. 

Ponadto Dzielnica Wisła prowadzi szereg aktywności towarzyszących, w tym organizuje akcje sprzątania w ramach Warszawskiego Plażowego, wolontariat, projekty edukacyjne w Pawilonie Edukacyjnym Kamień czy wspólne działania na rzecz poprawy estetyki przestrzeni międzywala. To element kompleksowej, wieloletniej strategii Dzielnicy Wisła. 

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Let’s colour Centrum Zdrowia Dziecka! Biuro prasowe
2024-07-02 | 13:35

Let’s colour Centrum Zdrowia Dziecka!

Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie jest jedną z największych placówek medycznych dla małych pacjentów w Polsce. To miejsce szczególne na mapie naszego kraju. Akcja
Styl życia Tężnia solankowa w Raszynie otwarta
2024-07-02 | 12:00

Tężnia solankowa w Raszynie otwarta

 Wójt Gminy Raszyn wraz z przedstawicielami Fundacji Pracowniczej Grupy VKR oraz  firmy VELUX Polska dokonali uroczystego otwarcia Tężni Solankowej w Raszynie. Od 26 czerwca
Styl życia Tysiąc km smoczą łodzią w dół Wisły - ZROBILIŚMY TO!
2024-07-01 | 01:00

Tysiąc km smoczą łodzią w dół Wisły - ZROBILIŚMY TO!

19 załogantów stałych i 6 załogantów wspomagających – w sumie 25 wioślarzy w ciągu ośmiu dni pokonało Wisłę i spłynęło z Krakowa do

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Katarzyna Pakosińska: Siostrzeństwo kobiet jest jeszcze w powijakach. Natomiast w „Pytaniu na śniadanie” mam wspaniałe koleżanki, a Kinga Dobrzyńska jest dla nas jak mama

Prezenterka TVP ubolewa nad tym, że kobiety nadal dość często postrzegają siebie nawzajem jako rywalki i zamiast się wspierać, to jedna drugiej wbija szpilkę. Katarzyna Pakosińska zauważa, że damska solidarność wciąż jest rzadkością, a dużo częściej ze względu na niską samoocenę i różne uprzedzenia kobiety rzucają sobie kłody pod nogi. Jednocześnie podkreśla, że miała ogromne szczęście, trafiając do ekipy „Pytania na śniadanie”. W tej redakcji może bowiem rozwijać skrzydła kariery i liczyć na wsparcie ze strony innych kobiet.

Handel

Konsumenci w coraz lepszych nastrojach. Mogą być dźwignią polskiej gospodarki

Dane z gospodarki wskazują, że inflacyjny szok jest za nami, a Polacy ruszyli na zakupy. – Konsument przestał aż tak bardzo patrzeć na każdą wydawaną złotówkę – mówi Agnieszka Górnicka, prezeska zarządu Inquiry. Wciąż jednak ostrożnie podchodzimy do przyszłości i planowania większych zakupów. Podejście konsumentów do cen, ale też kanału zakupowego to jeden z elementów, do którego branża handlowa musi się przystosowywać. Zmiany w sektorze wymuszają też kwestie regulacyjne. Wśród istotnych wyzwań na najbliższe miesiące będzie system kaucyjny i ewentualny powrót do handlowych niedziel.

Media

Aleksandra Popławska: Tantiemy z internetu to są zarobki za naszą pracę i nam się należą. W Europie wszyscy powinniśmy działać na podobnych prawach

W piątek zakończyła się batalia środowiska filmowego o tantiemy z platform streamingowych. Dzięki nowym przepisom twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów słownych i słowno-muzycznych będą uzyskiwać stosowne wynagrodzenie za udostępnianie ich dzieł w sieci. Za nowelą głosowało 417 posłów, 18 było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Aktorzy mogą więc wreszcie odetchnąć z ulgą. Aleksandra Popławska i Krzysztof Dracz są jednak rozgoryczeni tym, że tak długo musieli czekać na takie rozwiązanie. Stosowne rozporządzenie powinno wejść w życie już trzy lata temu.