Wykład Sha Wenzhen - Widzieć Chiny, dostrzec Yi
Instytut Konfucjusza w Krakowie
Oleandry 2A
30-063 Kraków
media|instytutkonfucjusza.pl| |media|instytutkonfucjusza.pl
12 663 26 07
www.instytutkonfucjusza.uj.edu.pl/
Instytut Konfucjusza w Krakowie serdecznie zaprasza w środę 7 grudnia o godz. 18:30 na wykład lektorki - Sha Wenzhen: Widzieć Chiny, dostrzec Yi.
W trakcie pierwszej części spotkania p. Sha przedstawi historię, kulturę oraz zwyczaje Yi prezentując również tradycyjną odzież swojej grupy etnicznej. Następnie, w formie luźnej rozmowy, odpowie na pytania uczestników spotkania, przybliżając i rozwijając wspólnie wybrane aspekty kultury.
Sha Wenzhen 沙文珍 to lektorka pochodząca z Syczuanu, jest certyfikowaną nauczycielką z Pekińskiego Uniwersytetu Języków Obcych. Pani Sha Wenzhen wywodzi się z narodowości Yi (彝族), lubi śpiewać i tańczyć. Lektorka interesuje się zarówno kulturą chińską, jak i kulturą swojej grupy etnicznej, więc nauczanie języka chińskiego i dzielenie się wiedzą o kulturze chińskiej to jej wymarzona praca. W Instytucie Konfucjusza w Krakowie Sha prowadzi też dla seniorów zajęcia z chińskiego tańca.
Wykład prowadzony będzie w j. chińskim z tłumaczeniem na j. polski.
Wstęp wolny!
Czas: środa 7 grudnia godz. 18:30.
Miejsce:
Instytut Konfucjusza w Krakowie
ul. Oleandry 2A
Sala: 3.04
Więcej informacji: https://instytutkonfucjusza.uj.edu.pl
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Dawid Kwiatkowski: Padłem ofiarą oszustów, którzy na mnie nieuczciwie zarabiali. Teraz jestem też swoim księgowym, liczę pieniądze i sprawdzam umowy
Artysta przyznaje, że w branży muzycznej są ludzie, którzy zamiast wspierać młodych wykonawców w budowaniu kariery, po prostu chcą tylko zarobić na swoich „podopiecznych”. Dawid Kwiatkowski przestrzega więc wszystkich, którzy stają na scenie „Must Be the Music” i innych talent show, by nie ufali każdemu, kto się do nich odezwie po programie i zaproponuję współpracę, bo bardzo możliwe, że będzie mu zależało tylko na tym, by wykorzystać ich „pięć minut” dla własnych korzyści. On sam również padł ofiarą takich oszustów i musiał walczyć z nimi w sądzie.
Prawo
Tak zwana sztuczna twórczość coraz popularniejsza. Wyzwaniem pozostają kwestie praw autorskich
Rosnąca popularność narzędzi AI spowodowała, że powstaje coraz więcej „dzieł sztuki”, będących wytworem działania algorytmów, które potrafią m.in. tworzyć muzykę dopasowaną do preferencji i nastroju, malować obrazy, a nawet pisać poezję czy scenariusze filmowe. To rodzi szereg wyzwań dotyczących praw autorskich. Są także wątpliwości dotyczące ochrony dzieł, z których AI się uczy. Narzucanie prawnych zakazów i obostrzeń może jednak nie przynieść efektów.
Podróże
Radosław Majdan: W Grecji zaginęła mi walizka. To jest kraj lekkoduchów, wszystko odkładają na jutro, a pracę traktują drugorzędnie
Były piłkarz przyznaje, że z perspektywy uczestników program „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” to bardzo wymagające przedsięwzięcie. Dla niego ten format okazał się nie tylko testem fizycznym, ale także emocjonalnym, bo trzeba było stawić czoła zarówno rywalom, jak i własnym słabościom. Radosław Majdan zdradza też, że emocji nie brakowało już na lotnisku. Tuż po przylocie do Grecji okazało się bowiem, że jego walizka zaginęła. Na szczęście miał przy sobie kilka zapasowych ubrań.