WYSOCY RANGĄ AKTYWIŚCI PRAW CZŁOWIEKA I WOLNOŚCI OBYWATELSKICH Z WIZYTĄ W POLSC
WYSOCY RANGĄ AKTYWIŚCI PRAW CZŁOWIEKA I WOLNOŚCI OBYWATELSKICH
Z WIZYTĄ W POLSCE NA RZECZ PODKREŚLENIA NIESPÓJNEJ POMOCY UE
WOBEC REŻIMU TOTALITARNEGO W HAWANIE
Przywódcy Zgromadzenia Kubańskiego Ruchu Oporu (ACR), parlamentu na uchodźstwie, który opowiada się za sprawiedliwością i demokracją na Kubie, przekazali podczas konferencji prasowej w Warszawie najnowsze fakty związane z kryzysem gospodarczym i trwającymi na całej wyspie represjami. Ich wizyta jest odpowiedzią na rozmieszczenie przez reżim komunistyczny kubańskich sił zbrojnych na Białorusi oraz ich udział po stronie Rosji w wojnie w Ukrainie.
Delegacja stara się zaprosić polskich przywódców politycznych do przyłączenia się do coraz szerszej koalicji krajów UE domagających się przeglądu Umowy o dialogu politycznym i współpracy (PDCA) między UE a Kubą. Umowa przewiduje przekazanie komunistycznemu reżimowi 155 mln euro na 80 projektów rozwojowych na Kubie, pomimo rażących naruszeń art. 1 tej umowy, który mówi o poszanowaniu praw człowieka.
– Podobnie jak Polacy w przeszłości, tak współcześni Kubańczycy żyją pod brutalną komunistyczną dyktaturą– zauważa dr Orlando Gutiérrez Boronat, koordynator ACR, który przewodzi delegacji podczas jej pierwszej oficjalnej wizyty w Polsce. – Ze względu na wspólne doświadczenia naszych narodów, czujemy się zobowiązani do naświetlenia istotnych wad umowy między UE a Kubą, która w dzisiejszym kształcie prowadzi do tego, że również polscy podatnicy finansują przestępczy reżim w Hawanie. Te zapisy trzeba natychmiast zmienić, gdyż będą mieć poważne konsekwencje dla większości kubańskiego społeczeństwa. Co ważne, sytuacja wymaga szybkiej interwencji w ze względu na wojnę w Ukrainie oraz fakt, że kubański reżim rozmieszcza swoje siły zbrojne w bliskiej odległości od granicy z Polską, co stanowi zagrożenie dla całego regionu – podkreśla dr Orlando Gutiérrez Boronat.
Reżim komunistyczny trzyma Kubańczyków w żelaznym uścisku, kontrolując niemal każdy aspekt ich życia. Gospodarka wyspy jest w stanie upadku, ulegając szalejącej inflacji i niedoborom żywności, po raz kolejny ujawniając w jak dużym stopniu trwanie reżimu jest zależne od zastrzyków kapitału zagranicznego, pochodzącego z Rosji i Chin. W odpowiedzi na spontaniczne, pokojowe protesty setek tysięcy ludzi wiwatujących „Libertad” 11 lipca 2021 r. reżim dokonał masowych aresztowań obywateli, skazując niektórych demonstrantów na blisko dwie dekady więzienia.
– Jako osoba, która spędziła 19 lat w więzieniach Fidela Castro, pragnę zaapelować o wsparcie właśnie
do Polaków, którzy słyną na całym świecie z odwagi i solidarności – mówi Luis Zúñiga, były kubański więzień polityczny i członek delegacji ACR. – Bądźcie z nami, okażcie swoje poparcie jako społeczeństwo, które odważnie stawiło czoła złu komunizmu w swoim rejonie.
Przedstawiciele ACR chcieliby, by polski rząd opowiedział się po stronie takich krajów jak Litwa i Szwecja, które już wezwały Radę Europy do przeglądu PDCA. W tym celu szwedzki parlamentarzysta Björn Söder, rzecznik sprawy kubańskiej w Europie, dołączył do wizyty członków ACR w Warszawie.
– Kiedy przedstawiciele ACR odwiedzili Szwecję na początku tego roku, aby porozmawiać z nami o PDCA, stało się jasne, że musimy podjąć działania – relacjonuje Söder. Z dumą ogłaszam, że dzięki naszym wysiłkom Komisja Spraw Zagranicznych szwedzkiego parlamentu oficjalnie zwróciła się o rewizję PDCA”.
Obecne na Białorusi elitarne kubańskie Czarne Berety specjalizują się w tłumieniu antyrządowych protestów – takich, które wcześniej odbywały się w tym kraju. Jednostka została przeszkolona przez chińskie paramilitarne siły bezpieczeństwa wewnętrznego i jest odpowiedzialna za brutalne stłumienie protestów
z 11 lipca 2021 r. na całej Kubie. Wraz z innymi stronami, walczącymi za Rosję przeciwko Ukrainie, reżim hawański znalazł się w centrum tego konfliktu.
ACR zamierza kontynuować swoje wysiłki w Polsce i Europie, aby dzielić się swoim przesłaniem nadziei
i wolności dla Kubańczyków oraz zażądać pełnego przeglądu PDCA. Koalicja, która reprezentuje ponad
40 organizacji obywatelskich działających na rzecz wolności i praw człowieka na Kubie, wierzy w potencjał Kubańczyków do budowy wolnego społeczeństwa i demokratycznego systemu rządów.
BIOGRAMY EKSPERTÓW
Dr Orlando Gutierrez-Boronat
Urodzony w Hawanie na Kubie w 1965 r., doktor filozofii w zakresie studiów międzynarodowych na Uniwersytecie w Miami i absolwent Florida International University. Od 20 lat pracuje jako profesor historii i nauk politycznych na uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych. Autor ośmiu książek i setek artykułów, które ukazały się w wiodących mediach w USA i za granicą. Współzałożyciel i rzecznik kubańskiej Dyrekcji Demokratycznej (Directorio), jednej z najważniejszych organizacji walczących o demokrację na Kubie. Prelegent na konwencjach i konferencjach na całym świecie na tematy związane z prawami człowieka i dążeniem do demokracji na Kubie. Koordynator Kubańskiego Zgromadzenia Oporu.
Luis Zuñiga
Były dyplomata i były kubański więzień polityczny, który odsiedział 19 lat w więzieniu. Przedstawiciel Stanów Zjednoczonych
i Nikaragui przy ONZ w Genewie. Wykładowca spraw kubańskich na uniwersytetach i ośrodkach politycznych na całym świecie. Obecnie częsty gość programów radiowych i telewizyjnych w Stanach Zjednoczonych, a także autor setek artykułów analizujących na bieżąco sytuację polityczną na Kubie.
Björn Söder
Szwedzki parlamentarzysta, członek Komitetu Obrony, przedstawiciel Szwecji w NATO i szef szwedzkiej reprezentacji w OBWE.
Ricardo Godoya
Poseł na Sejm Republiki Salwadoru, sprawuje urząd przez trzy kadencje od 2015 r. Wiceprzewodniczący ARENA
(Narodowy Sojusz Republikański).
Więcej informacji:
Karina Grygielska
k.grygielska@agencjafaceit.pl
+48 510 139 575
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.