Wystawy, koncerty, targi i inne wydarzenia. Jesień w Koneserze to wiele atrakcji
Wystawa prac Wojciecha Siudmaka, podróż do krainy Reksia, Praskie Dni Seniora czy Targowisko Sztuki. W październiku i listopadzie Centrum Praskie Koneser planuje interesujące wydarzenia dla Koneserów: kulturalnych doznań, warszawskiej Pragi i wyjątkowych okazji. Wśród jesiennych, w większości bezpłatnych atrakcji każdy znajdzie coś dla siebie.
Złota, polska jesień coraz śmielej wkracza w krajobraz Warszawy. Złote liście pojawiają się na drzewach, a temperatura spada. Nie oznacza to jednak, że gorąco nie jest w Centrum Praskim Koneser – tam w październiku i listopadzie czeka na mieszkańców stolicy i turystów wiele różnorodnych atrakcji. Początek już 1 października – w sobotę fani rękodzieła będą mogli odwiedzić III Ogólnopolskie Targi Włóczki i Akcesoriów Dziewiarskich Woolfashion 2022 (Butelkownia, godz. 10.00 – 18.00). Pasjonaci, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności, a także początkujący, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w tym hobby, z pewnością znajdą tam coś dla siebie na jesienne wieczory.
To niejedyne targi, jakie wkrótce odbędą się w Koneserze. 7 i 8 października w Pasażu Konesera coś dla miłośników książek dla dzieci i młodzieży, czyli Noc Księgarń. W weekend (8-9 października) – Targ Sandomierski, na którym można znaleźć wyborne jabłka, soki, sery, konfitury czy wina. Kolejne weekendy (15-16 października i 19-20 listopada, przestrzeń Warsztat) to Targowisko Sztuki, gdzie swoje prace sprzedają sami twórcy. A 23 października i 26-27 listopada najnowsza odsłona tego wydarzenia, czyli Targowisko Sztuki Użytkowej. Ceramika, biżuteria, zabawki, ilustracje, lampy i wiele innych przedmiotów będzie czekać na nowych właścicieli i poszukiwaczy wyjątkowych okazji. W październiku czekają jeszcze Festiwal Roślin i Targi mody polskiej Fashion in Warsaw – Jesień!
Dla Koneserów kulturalnych doznań
Podobnie bogata oferta została przygotowana dla fanów sztuki. Już 15 października rusza kolejna, wyjątkowa wystawa w Muzeum Sztuki Fantastycznej. Monograficzna ekspozycja Wojciecha Siudmaka – Siudmak Universum – to aż ponad 60 dzieł tego artysty. Jego twórczość od lat fascynuje i wpływa na wyobraźnię milionów fanów fantastyki na całym świecie, a o jego pracach z uznaniem wypowiadały się ikony popkultury: Federico Fellini, George Lucas czy Jean-Jacques Annaud. Wystawa potrwa do 30 grudnia, a bilety można nabywać za pośrednictwem platformy ebilet.pl lub na miejscu. Tymczasem, kto jeszcze nie zdążył, ma szansę do 9 października zobaczyć ekspozycję Sztuka Fantastyczna w Warszawie. Tam przegląd dzieł Zdzisława Beksińskiego, Wiesława Wałkuskiego, Jerzego Dudy-Gracza i innych wielkich nazwisk.
Listopad to z kolei nie lada gratka dla dzieci i całych rodzin. W Centrum Praskim Koneser (przestrzeń Warsztat) od 4 do 18 listopada będzie można podziwiać wystawę z okazji 75-lecia Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. To oznacza, że na Pradze zadomowią się takie kultowe postaci jak Bolek i Lolek, Reksio czy Baltazar Gąbka. Od 1 do 31 listopada na Placu Konesera również ekspozycja uzupełniająca tę wyjątkową prezentację. Jesień w Koneserze to także możliwość artystycznego rozwoju – warsztaty plastyczne dla dzieci w Art Sułek Space (11 i 25 października oraz 8 i 22 listopada) i warsztaty malarskie dla dorosłych w Domu ze Sztuką (6, 13, 20 i 27 października oraz 3, 10 ,17 i 24 listopada). Ciekawa propozycja to też Muzyczne Powody, czyli cykl koncertów w nowym miejscu na mapie Konesera (Setki Powodów, każdy czwartek, godz. 20.00).
Coś dla prażan i nie tylko
W Centrum Praskim Koneser będzie można się przekonać, że Praga-Północ to wiele architektonicznych perełek, anegdot i niesamowitych historii. 13 listopada każdy miłośnik odkrywania miejskich zakamarków będzie mógł razem z Łukaszem Ostoją-Kasprzyckim, twórcą bloga PoWarszawsku i stołecznym raperem Eldo, poznać Pragę. Start i meta: plac Konesera, wokół którego nie brakuje miejsc, w których można spróbować lokalnych i nawiązujących do historii miejsca (Koneser to zrewitalizowana, postindustrialna była wytwórnia wódek) rarytasów kulinarnych. Koneserzy strawy i aktywności dla ducha i ciała nie będą zawiedzeni.
Wydarzeniem, które na stałe wpisało się w krajobraz Pragi są Praskie Dni Seniora – i w tym roku nie mogło ich zabraknąć (21-22 października). Między innymi w Centrum Praskim Koneser nestorzy będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań, czy też zwiedzić Muzeum Polskiej Wódki. Nowością natomiast jest Potańcówka z historią, która odbędzie się w ramach wydarzenia – ale tańczyć mogą nie tylko seniorzy!
Więcej informacji o jesiennych wydarzeniach w Centrum Praskim Koneser można znaleźć na stronie internetowej koneser.eu.
***
Centrum Praskie Koneser to najczęściej nagradzana inwestycja mixed-use w Polsce i serce odradzającej się warszawskiej Pragi. Usytuowane na terenie XIX-wiecznej fabryki wódki, przywróciło do życia zabytkowe budynki i stworzyło nowy punkt na stołecznej mapie rozrywkowej, gastronomicznej, muzealnej, kulturalnej i zakupowej. Tu można znaleźć wiele restauracji i barów z kuchnią z całego świata: AZIA, Bombaj Masala, Ferment Praski, frankie’s, ORZO czy Koneser Grill, a także unikatowe sklepy i polskie marki, tworzone przez rodzimych producentów, takie jak Centrum Twórcze Przerób-My. Ogólnodostępny plac Konesera, stanowiący rdzeń inwestycji, to miejsce licznych wystaw, targów i różnego rodzaju wydarzeń oraz pokazów artystycznych. Centrum Praskie Koneser to jedno z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie Polski, w którym znajduje się Muzeum Polskiej Wódki, Muzeum Sztuki Fantastycznej, Fundacja Nova Ars Poloniae i nietuzinkowe galerie: Art Sułek Space, Dom ze Sztuką, ToTuart, Leonarda Art Gallery oraz Zwierz.
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Dawid Kwiatkowski: Padłem ofiarą oszustów, którzy na mnie nieuczciwie zarabiali. Teraz jestem też swoim księgowym, liczę pieniądze i sprawdzam umowy
Artysta przyznaje, że w branży muzycznej są ludzie, którzy zamiast wspierać młodych wykonawców w budowaniu kariery, po prostu chcą tylko zarobić na swoich „podopiecznych”. Dawid Kwiatkowski przestrzega więc wszystkich, którzy stają na scenie „Must Be the Music” i innych talent show, by nie ufali każdemu, kto się do nich odezwie po programie i zaproponuję współpracę, bo bardzo możliwe, że będzie mu zależało tylko na tym, by wykorzystać ich „pięć minut” dla własnych korzyści. On sam również padł ofiarą takich oszustów i musiał walczyć z nimi w sądzie.
Prawo
Tak zwana sztuczna twórczość coraz popularniejsza. Wyzwaniem pozostają kwestie praw autorskich
Rosnąca popularność narzędzi AI spowodowała, że powstaje coraz więcej „dzieł sztuki”, będących wytworem działania algorytmów, które potrafią m.in. tworzyć muzykę dopasowaną do preferencji i nastroju, malować obrazy, a nawet pisać poezję czy scenariusze filmowe. To rodzi szereg wyzwań dotyczących praw autorskich. Są także wątpliwości dotyczące ochrony dzieł, z których AI się uczy. Narzucanie prawnych zakazów i obostrzeń może jednak nie przynieść efektów.
Podróże
Radosław Majdan: W Grecji zaginęła mi walizka. To jest kraj lekkoduchów, wszystko odkładają na jutro, a pracę traktują drugorzędnie
Były piłkarz przyznaje, że z perspektywy uczestników program „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” to bardzo wymagające przedsięwzięcie. Dla niego ten format okazał się nie tylko testem fizycznym, ale także emocjonalnym, bo trzeba było stawić czoła zarówno rywalom, jak i własnym słabościom. Radosław Majdan zdradza też, że emocji nie brakowało już na lotnisku. Tuż po przylocie do Grecji okazało się bowiem, że jego walizka zaginęła. Na szczęście miał przy sobie kilka zapasowych ubrań.