Z kanapki na… deskę. Czyli w jaki sposób przygotować deskę serów?
Deska serów coraz częściej gości na naszych stołach. We Francji, skąd pochodzi, podaje się ją po głównym daniu, a przed deserem. W Polsce – króluje często po prostu jako jeden z dodatków do wina, podczas wieczoru ze znajomymi lub rodziną. W jaki sposób zgodnie ze sztuką należy ją jednak przygotować? Dziś odpowiadamy na 6 najpopularniejszych pytań związanych z przygotowywaniem deski serów. Zapraszamy do lektury!
Na czym podawać sery?
W klasycznej wersji należy podawać je na drewnianej desce, specjalnie do tego przeznaczonej. Jeśli jednak nie posiadamy jej w domu, śmiało można wykorzystać poniższe propozycje:
- deskę do krojenia,
- blachę do pieczenia,
- marmurową deskę do ciasta.
Czy wszystkie sery powinny należeć do podobnej „rodziny”, czy też lepiej jest połączyć kontrastowe smaki?
Kontrastowe rodzaje sera są bardzo prostym sposobem na podkreślenie wyjątkowych nut, które wpływają na profil smakowy produktu, a także zapewniają wyjątkowo satysfakcjonujące doznania.
Na przykład, jeśli jeden ser ma lekką i gładką konsystencję o czystym i pikantnym profilu smakowym, inny ser może być bardziej kruchy z delikatną nutą orzechów.
Nie trzeba jednak decydować się na same przeciwieństwa. Jeśli kochasz ser brie i chcesz podnieść swoje doznania na wyższy poziom - przygotuj talerz złożony z trzech do pięciu różnych serów w rumianej skórce i badaj ich smak, odkrywając niuanse między poszczególnymi odmianami.
W jakiej temperaturze powinno podawać się sery?
- Serwowanie talerza serów w temperaturze pokojowej to najlepszy sposób na uzyskanie maksymalnego smaku. W przypadku twardego sera, należy wyjąć go z lodówki godzinę przed podaniem, a bardziej miękkie sery wyłożyć pół godziny wcześniej – tłumaczy Ewa Polińska z MSM Mońki.
Jakie sery można umieścić na desce serów?
Zaleca się wybranie 3-5 serów. Warto wybrać odmiany, które obejmują całe spektrum serów pod względem tekstury i smaku. Oto pomysł, jakie rodzaje serów można wybrać:
Mieszanka tekstur sera - co najmniej jeden miękki ser (jak brie), jeden twardy ser (jak parmezan) i jeden kruchy ser (jak ser bleu).
Mieszanka skrajnych smaków- połączenie intensywnych w smaku serów z łagodnymi, maślanymi (np. z serem Gouda od MSM Mońki).
Różnorodność kolorów i kształtów – połączenie serów holenderskich, brie oraz serów włoskich - dzięki temu deska będzie prezentowała się bardziej interesująco i ładniej.
Co jeszcze może znaleźć się na desce serów?
Do naszej deski serów warto dodać więcej smaków, tekstur, aromatów i kolorów!
Oto kilka sugestii dotyczących wszystkich kategorii innych niż ser, które można uwzględnić:
Dodatki mięsne/słone: prosciutto, salami, kiełbasa, oliwki, marynowane serca karczochów, pikle.
Przekąski: orzechy, pestki, krakersy, ciastka, chrupiące paluszki chlebowe, chipsy serowe.
Dodatki słodkie: suszone morele, kostki czekolady, migdały w czekoladzie, suszone mango.
Owoce: winogrona, plasterki pomarańczy, miąższ granatu, wiśnie, truskawki, jagody.
Warzywa: pomidory koktajlowe, papryka w plasterkach, warzywa blanszowane (szparagi, brokuły itp.).
Przyprawy: ziarnista musztarda, chutney, miód, ostry sos, dżemy, salsa, miód pesto.
Ozdoby: gałązki rozmarynu, liście szałwii, gałązki pietruszki.
A czy sery faktycznie są zdrowe i warto je jeść?
- Przede wszystkim sery są bogatym źródłem białka, które jest podstawowym budulcem naszego organizmu. Zawierają duże ilości wapnia i fosforu, biorących udział w budowie kości i zębów. Sery cechuje także wysoki poziom witaminy D i K2, kierujących wapń do kości oraz witaminy A, B1, B2, B12. Dobrej jakości sery to także źródło wysokiej jakości tłuszczy nasyconych i kwasów tłuszczowych omega-3 – tłumaczy dietetyk Joanna Wasiluk Dudziec.
Teraz, gdy już wiesz, jak zrobić deskę serów jedyne, co nam pozostało to życzyć Ci przyjemnej podróży po świecie aromatów i smaków pysznych serów!

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie
Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.
Żywienie
Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny

Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.