Zadbaj o środowisko razem z Promenadą! Wymień elektroodpady na wiosenne sadzonki
Z pewnością każdy z nas znajdzie w domu zużyty sprzęt elektryczny czy elektroniczny, który niepotrzebnie zagraca przestrzeń. Dlatego warszawskie centrum handlowe Promenada zachęca do wiosennych porządków! Już 9 marca, przy okazji sobotnich zakupów, przynosząc zużyte sprzęty małego AGD do Promenady — otrzymasz sadzonkę wybranego kwiatu!
Wraz ze zbliżającym się wielkimi krokami końcem zimy i coraz cieplejszymi promieniami wiosennego słońca, znacznie częściej odczuwamy motywację i ekscytację kolejnymi miesiącami. Nie od dziś wiadomo przecież, że dobra pogoda i dłuższe dni wyzwalają przypływ energii i zwiększają chęć do działania. Dla wielu to także czas wielkanocnych porządków. Na przestrzeni lat utarło się, że przełom marca i kwietnia jest idealnym czasem na wiosenne porządki, a o tradycji tej pisał w swoich wierszach nawet Jan Brzechwa.
Jednym ze sposobów na uprzątnięcie zagraconej przestrzeni jest pozbycie się starych, zużytych już elektro-sprzętów. Doskonałą okazją dla warszawiaków jest zbiórka elektroodpadów, która odbędzie się już w najbliższą sobotę w centrum handlowym Promenada na Pradze Południe.
Coraz częściej sprawne urządzenia wymieniamy na nowsze, a naprawa zepsutego sprzętu jest nierzadko bardzo kosztowna lub nieopłacalna. Intensywny rozwój technologiczny i zmiany w nawykach konsumenckich powodują, że generujemy ogromne ilości elektroodpadów. Warto pamiętać, że zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny to z jednej strony cenny materiał, z którego w prawidłowym procesie recyklingu można odzyskać takie surowce jak miedź, cyna, żelazo, szkło, a nawet złoto i srebro, ale jednocześnie źródło niebezpiecznych dla ludzi i środowiska substancji takich jak ołów, kadm, chrom, brom czy rtęć. Pamiętajmy, aby elektroodpady trafiały do punktów zbiórki, a potem do zakładów przetwarzania zużytego sprzętu, gdzie zostaną poddane procesom odzysku i recyklingu.
Warto połączyć przyjemne z pożytecznym i przy okazji sobotnich zakupów oddać niepotrzebny i zalegający w domu sprzęt małego AGD (czyli taki, którego waga nie przekracza 10 kg). Za przyniesienie elektroodpadów do centrum każda osoba otrzyma sadzonkę wiosennego kwiatu. Dostępne będą: prymulka (pierwiosnek), hiacynt, narcyz (żonkil). Wystarczy więc zebrać wszystko, czego już nie używamy i odwiedzić Promenadę!
Akcja odbędzie w najbliższą sobotę, 9 marca w godzinach 12.00 – 18.00, w centrum handlowym Promenada, przy fontannie na poziomie 0. Do rąk klientów trafi aż 1000 sadzonek — a jedna osoba może otrzymać ich maksymalnie 5.
Więcej informacji nt. wydarzeń i aktualnej oferty centrum znajduje się na stronie internetowej centrum.

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz
Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.