Zakończenie wakacji z Rogatkiem – piknik rodzinny w Warszawie
W sobotę 28 sierpnia w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbędzie się piknik rodzinny „Hej Przygodo! Odwiedź Peronowo!” organizowany w ramach „Kampanii Kolejowe ABC” Urzędu Transportu Kolejowego. Na dzieci czeka moc atrakcji, cenne nagrody oraz doskonała zabawa z nosorożcem Rogatkiem, Julią Kamińską, Mateuszem Ciawłowskim i Eweliną Lisowską. Zapraszamy w godzinach 11.00 – 19.00. Wstęp bezpłatny!
To będzie dzień pełen wrażeń. Podczas pikniku będzie można spotkać się z Julią Kamińską, jedną z najpopularniejszych polskich aktorek, która zabierze najmłodszych w świat bajek i opowiadań. W wydarzeniu weźmie udział także vloger, Mateusz Ciawłowski, który w ramach „Kampanii Kolejowe ABC” przekazuje najważniejsze informacje o bezpiecznym podróżowaniu pociągiem oraz o zasadach poruszania się po terenach kolejowych. Na scenie wystąpi Ewelina Lisowska, gwiazda młodego pokolenia o świetnej energii scenicznej i niespotykanym głosie.
– Zachęcam dzieci i rodziców do wspólnego spędzania czasu, wspólnej nauki i zabawy. Przygotowane przez nas atrakcje z pewnością przybliżą całym rodzinom zagadnienia związane z bezpieczeństwem na kolei. Mam nadzieję, że dzięki takiemu przypomnieniu o właściwym zachowaniu na dworcu czy w okolicach torów wszyscy bezpiecznie rozpoczną nowy rok szkolny – na piknik zaprasza Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.
Dzieci będą miały okazję spotkać również sympatycznego nosorożca Rogatka, bohatera „Kampanii Kolejowe ABC”. Ponadto na gości pikniku czekać będą m.in. gra terenowa, quizy z nagrodami, koło fortuny, wielkoformatowa gra planszowa czy warsztaty kreatywne. Dodatkową rozrywkę będą stanowiły trampoliny, dmuchańce, skakańce, eurobungee, warsztaty tworzenia masek nosorożca oraz malowanie buziek. Podczas wydarzenia chętni wezmą udział w interaktywnych zajęciach „Kampanii Kolejowe ABC”, skorzystają z symulatora jazdy pociągiem, zdobędą wiedzę z zakresu pierwszej pomocy. Będą mogli także zrobić sobie zdjęcie w specjalnie przygotowanej fotobudce.
Każde dziecko, które przyjdzie na piknik, będzie miało szansę wzięcia udziału w głównym konkursie, w którym do wygrania będą fantastyczne nagrody: plecaki, hulajnogi oraz rower elektryczny!
Piknik rozpocznie się o godzinie 11:00. Wstęp oraz udział we wszystkich atrakcjach jest bezpłatny.
„Kampania Kolejowe ABC” realizowana przez Urząd Transportu Kolejowego to ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna, propagująca zasady bezpieczeństwa oraz wartości i wzorce związane z odpowiedzialnym zachowaniem się podczas korzystania z transportu kolejowego. Kampania jest współfinansowana ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Szczegółowe informacje dotyczące projektu oraz aktualnych wydarzeń dostępne są na stronie internetowej www.kolejoweabc.pl.
Dodatkowych informacji udziela:
Natalia Krapacz, Zastępca Dyrektora Departamentu Przewozów Pasażerskich
e-mail: natalia.krapacz@utk.gov.pl, tel. 22 749 13 67
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.