Komunikaty PR

Zawód przyszłości? Opiekun osób starszych Nagrodzono najlepszych w branży

2020-10-07  |  14:00

W ostatnich latach zapotrzebowanie na opiekunów osób starszych wzrasta[1]. Starzenie się społeczeństwa oraz idące za tym nieuchronne zmiany demograficzne tworzą potrzebę zapewnienia wsparcia oraz kompleksowej opieki milionom osób w wieku emerytalnym. Promedica24 wraz z redakcją portalu „Czas dla Seniora” oraz Fundacją „Porozumienie bez Barier” doceniła osoby, które na co dzień świadczą profesjonalną pomoc osobom w wieku 65+. Spośród setek nadesłanych zgłoszeń wybrano i uhonorowano najbardziej zaangażowanych w swoją pracę opiekunów, wolontariuszy i pracowników służby zdrowia.

Opiekun, Wolontariusz, Przyjaciel 

Ideą przewodnią konkursu Opiekun Seniora Roku 2019 jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na niezwykle istotną rolę tego zawodu. Wybór laureatów nastąpił w ramach trzech kategorii: Opiekun Seniorów, Wolontariusz oraz Przyjaciel Seniora, która obejmuje pracowników służby zdrowia oraz działaczy organizacji pozarządowych. W jury konkursu zasiadły wybitne osobowości działające na rzecz osób starszych: Jolanta Kwaśniewska – Prezeska Zarządu Fundacji „Porozumienie bez Barier”, prof. Maria Barcikowska – Dyrektor Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN, prof. Barbara Bień – kierownik Kliniki Geriatrii UM w Białymstoku,  Celina Maciejewska – Rzecznik ds. Seniorów oraz prof. Tomasz Kostka – kierownik Kliniki Geriatrii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

- Ponownie chcemy zwrócić uwagę na tych, którzy poświęcają swój czas, a niejednokrotnie całe życie, na opiekę nad osobami starszymi. To różnorodne grono. Należą do niego ci, którzy zajmując się tym zawodowo, profesjonalnie i z troską, pielęgnują seniorów przebywających w wyspecjalizowanych ośrodkach, a także – a raczej przede wszystkim – osoby z najbliższego otoczenia, członkowie rodziny, przyjaciele czy oddani sąsiedzi. Uznaliśmy, że trzeba pokazać ich trud i publicznie docenić podejmowany wysiłek. Osoby starsze, tak jak każdy z nas , pozostają ludźmi spragnionymi miłości, bliskości i szacunku. Dlatego tak ważne jest, by seniorzy, zdani na pomoc innych, spotkali na swojej drodze przepełnionego czułością i empatią opiekuna. Znamy takie osoby. Niech usłyszy o nich świat! – mówi Jolanta Kwaśniewska, Prezeska Zarządu Fundacji „Porozumienie bez Barier”, która jest współorganizatorem konkursu.

W kategorii Opiekun Seniorów, za profesjonalizm w opiece nad seniorami z chorobami nowotworowymi, ograniczoną mobilnością i demencją, a także za ich wsparcie w codzienności, nagrodzono Panią Zofię Benecke. W kategorii „Wolontariusz” na szczególne wyróżnienie zasłużyła Pani Helena Wójcik, 82 – latka, z życzliwością i empatią wspierająca obciążonych demencją i otępieniem seniorów. Pani Helena swoimi działaniami udowadnia, że pomagać można w każdym wieku. Przyjacielem Seniora została natomiast Pani Katarzyna Raczykowska, która mimo swojej choroby niezwykle aktywnie działa na rzecz seniorów na Śląsku – w ramach Stowarzyszenia “Seniorzy i Przyjaciele”.

Dziękujemy wszystkim osobom, które wzięły udział w konkursie Opiekun Seniora Roku 2019 za zaangażowanie, ciepło i troskę, którą obdarzają swoich podopiecznych i pacjentów. Nie tylko profesjonalna opieka, ale również kontakt z drugim człowiekiem, rozmowa, to dla seniorów nieocenione wsparcie w codzienności podkreśla Agnieszka Niedziela, Dyrektor Marketingu w Promedica24, firmie, która ufundowała nagrody główne dla laureatów.

Konkurs Opiekun Seniora powstał z inicjatywy portalu „Czas dla Seniora” we współpracy z Fundacją Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier”. Ambasadorkami drugiej edycji konkursu są piosenkarka Irena Santor oraz dziennikarka Beata Tadla. Głównym partnerem merytorycznym jest firma Promedica24, świadcząca w Europie usługi z zakresu opieki nad osobami starszymi i niesamodzielnymi.

Opieka potrzebna od zaraz 

Ze względu na postępujący proces starzenia się europejskich społeczeństw, zapotrzebowanie na opiekunów seniorów stale rośnie. W 2050 roku na jedną osobę 65+ w państwach Unii Europejskiej przypadać mają jedynie dwie osoby w wieku produkcyjnym[1]. Ogromny popyt na pracowników w branży opieki senioralnej jest widoczny już dziś, zwłaszcza w krajach Europy Zachodniej, takich jak Niemcy czy Holandia. Położenie coraz większego nacisku na profesjonalizację zawodu opiekuna, zaowocuje w przyszłości utrzymaniem wysokiego poziomu usług świadczonych na rzecz osób starszych, a tym samym pozwoli zapewnić seniorom godną i kompleksową opiekę.

 


[1] Raport Promedica24 „Perspektywy rozwój opieki senioralnej w Europie”

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Śmielin: Rekord Polski na największy plon pszenicy ozimej Biuro prasowe
2024-07-18 | 14:30

Śmielin: Rekord Polski na największy plon pszenicy ozimej

Odpowiedni plon podczas żniw to nie tylko kwestia starannej selekcji odmian, ale również wielu innych czynników zewnętrznych. 19 lipca 2024 roku w Śmielinie IGP Polska
Styl życia Lidl Polska promuje czytelnictwo polskiej prasy
2024-07-18 | 12:34

Lidl Polska promuje czytelnictwo polskiej prasy

W dobie digitalizacji prasa drukowana ma mocną konkurencję w treściach dostępnych online. Nie każdy jednak chce lub ma możliwość czytania e-wydań ulubionych tytułów. Lidl Polska,
Styl życia Port Łódź w rytmie lata
2024-07-17 | 15:00

Port Łódź w rytmie lata

Łódzkie centrum handlowe przy Pabianickiej 245 zaprasza na  wakacyjne, inspirujące warsztaty, promujące ekologiczne podejście i wspierające bioróżnorodność oraz liczne

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Katarzyna Dowbor: Niektórym bohaterom programu „Nasz nowy dom” pomagam do dziś. A moje nazwisko otwiera drzwi, których inaczej nie można otworzyć

Prezenterka przyznaje, że historia wielu bohaterów programu „Nasz nowy dom” poruszyła ją do tego stopnia, że postanowiła im pomagać także na własną rękę, już poza kamerami. I mimo że teraz nie jest już związana z tym formatem Polsatu, to nadal ma kontakt z niektórymi uczestnikami i wspiera ich, jak tylko może. Katarzyna Dowbor podkreśla, że dużą satysfakcje daje jej to, że ktoś chętnie korzysta z jej rad i życiowego doświadczenia. Ma też żal do władz Polsatu, że nadal nie poznała powodów ich decyzji dotyczącej zmiany gospodyni programu, który tworzyła od podszewki.

Prawo

Sztuczna inteligencja w nieodpowiednich rękach może stanowić poważne zagrożenie. Potrzebna jest większa świadomość twórców i użytkowników oraz twarde regulacje

Wykorzystanie sztucznej inteligencji do manipulowania ludźmi przyjmuje namacalną postać, jak deepfake, ale może się odbywać także dużo subtelniej, na przykład poprzez podsuwanie odpowiednich treści w wyszukiwarce. – Odwoływanie się w pewnych aspektach do kwestii etycznego stosowania tej technologii to za mało, jeśli w ślad za tym nie idą odpowiednie regulacje – oceniają eksperci. Amnesty International przewiduje, że sztuczna inteligencja wykorzystywana bez kontroli i stabilnych ram prawnych może doprowadzić do nasilenia naruszeń praw człowieka, zwłaszcza w obliczu konfliktów zbrojnych i przez reżimy kontrolujące życie obywateli.

Podróże

Sebastian Wątroba: Uwielbiamy wakacje nad Bałtykiem. Aby spędzić je pod palmami, wcale nie musimy wyjeżdżać do ciepłych krajów, wystarczy przyjechać do Międzyzdrojów

Aktor zaznacza, że uwielbia spędzać wakacje nad polskim morzem, a szczególnie upodobał sobie Międzyzdroje. Kiedy więc ma wolną chwilę, to nie traci czasu na przeglądanie zagranicznych ofert, tylko stawia na sprawdzone miejscówki i zabiera swoich bliskich właśnie do tego niezwykłego miasta położonego na zachodnim wybrzeżu Bałtyku. Sebastian Wątroba jednym tchem wylicza atrakcje, jakie czekają na turystów w tym kurorcie, i zachęca wszystkich jeszcze niezdecydowanych, by zaplanowali tam urlop.