Zawód przyszłości? Opiekun osób starszych Nagrodzono najlepszych w branży
W ostatnich latach zapotrzebowanie na opiekunów osób starszych wzrasta[1]. Starzenie się społeczeństwa oraz idące za tym nieuchronne zmiany demograficzne tworzą potrzebę zapewnienia wsparcia oraz kompleksowej opieki milionom osób w wieku emerytalnym. Promedica24 wraz z redakcją portalu „Czas dla Seniora” oraz Fundacją „Porozumienie bez Barier” doceniła osoby, które na co dzień świadczą profesjonalną pomoc osobom w wieku 65+. Spośród setek nadesłanych zgłoszeń wybrano i uhonorowano najbardziej zaangażowanych w swoją pracę opiekunów, wolontariuszy i pracowników służby zdrowia.
Opiekun, Wolontariusz, Przyjaciel
Ideą przewodnią konkursu Opiekun Seniora Roku 2019 jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na niezwykle istotną rolę tego zawodu. Wybór laureatów nastąpił w ramach trzech kategorii: Opiekun Seniorów, Wolontariusz oraz Przyjaciel Seniora, która obejmuje pracowników służby zdrowia oraz działaczy organizacji pozarządowych. W jury konkursu zasiadły wybitne osobowości działające na rzecz osób starszych: Jolanta Kwaśniewska – Prezeska Zarządu Fundacji „Porozumienie bez Barier”, prof. Maria Barcikowska – Dyrektor Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN, prof. Barbara Bień – kierownik Kliniki Geriatrii UM w Białymstoku, Celina Maciejewska – Rzecznik ds. Seniorów oraz prof. Tomasz Kostka – kierownik Kliniki Geriatrii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
- Ponownie chcemy zwrócić uwagę na tych, którzy poświęcają swój czas, a niejednokrotnie całe życie, na opiekę nad osobami starszymi. To różnorodne grono. Należą do niego ci, którzy zajmując się tym zawodowo, profesjonalnie i z troską, pielęgnują seniorów przebywających w wyspecjalizowanych ośrodkach, a także – a raczej przede wszystkim – osoby z najbliższego otoczenia, członkowie rodziny, przyjaciele czy oddani sąsiedzi. Uznaliśmy, że trzeba pokazać ich trud i publicznie docenić podejmowany wysiłek. Osoby starsze, tak jak każdy z nas , pozostają ludźmi spragnionymi miłości, bliskości i szacunku. Dlatego tak ważne jest, by seniorzy, zdani na pomoc innych, spotkali na swojej drodze przepełnionego czułością i empatią opiekuna. Znamy takie osoby. Niech usłyszy o nich świat! – mówi Jolanta Kwaśniewska, Prezeska Zarządu Fundacji „Porozumienie bez Barier”, która jest współorganizatorem konkursu.
W kategorii Opiekun Seniorów, za profesjonalizm w opiece nad seniorami z chorobami nowotworowymi, ograniczoną mobilnością i demencją, a także za ich wsparcie w codzienności, nagrodzono Panią Zofię Benecke. W kategorii „Wolontariusz” na szczególne wyróżnienie zasłużyła Pani Helena Wójcik, 82 – latka, z życzliwością i empatią wspierająca obciążonych demencją i otępieniem seniorów. Pani Helena swoimi działaniami udowadnia, że pomagać można w każdym wieku. Przyjacielem Seniora została natomiast Pani Katarzyna Raczykowska, która mimo swojej choroby niezwykle aktywnie działa na rzecz seniorów na Śląsku – w ramach Stowarzyszenia “Seniorzy i Przyjaciele”.
Dziękujemy wszystkim osobom, które wzięły udział w konkursie Opiekun Seniora Roku 2019 za zaangażowanie, ciepło i troskę, którą obdarzają swoich podopiecznych i pacjentów. Nie tylko profesjonalna opieka, ale również kontakt z drugim człowiekiem, rozmowa, to dla seniorów nieocenione wsparcie w codzienności – podkreśla Agnieszka Niedziela, Dyrektor Marketingu w Promedica24, firmie, która ufundowała nagrody główne dla laureatów.
Konkurs Opiekun Seniora powstał z inicjatywy portalu „Czas dla Seniora” we współpracy z Fundacją Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier”. Ambasadorkami drugiej edycji konkursu są piosenkarka Irena Santor oraz dziennikarka Beata Tadla. Głównym partnerem merytorycznym jest firma Promedica24, świadcząca w Europie usługi z zakresu opieki nad osobami starszymi i niesamodzielnymi.
Opieka potrzebna od zaraz
Ze względu na postępujący proces starzenia się europejskich społeczeństw, zapotrzebowanie na opiekunów seniorów stale rośnie. W 2050 roku na jedną osobę 65+ w państwach Unii Europejskiej przypadać mają jedynie dwie osoby w wieku produkcyjnym[1]. Ogromny popyt na pracowników w branży opieki senioralnej jest widoczny już dziś, zwłaszcza w krajach Europy Zachodniej, takich jak Niemcy czy Holandia. Położenie coraz większego nacisku na profesjonalizację zawodu opiekuna, zaowocuje w przyszłości utrzymaniem wysokiego poziomu usług świadczonych na rzecz osób starszych, a tym samym pozwoli zapewnić seniorom godną i kompleksową opiekę.
[1] Raport Promedica24 „Perspektywy rozwój opieki senioralnej w Europie”

Nakręć mile, nie promile. Rusza dziewiąta edycja kampanii Trzymaj Pion

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Piotr Zelt: W te wakacje gram wyjątkowo dużo spektakli. Znajdę jednak czas na wyjazd nad morze, żeby popływać z córką na desce
Aktor jest zapalonym windsurferem, dlatego nie wyobraża sobie wakacji bez pływania na desce. Swoją pasją zaraził też córkę, nad morze wybierają się więc razem. Piotr Zelt podkreśla natomiast, że ze względu na dużą zajętość i rolę w pięciu spektaklach, które są wystawiane również w miesiącach letnich i to poza Warszawą, na razie nie planuje dłuższego wyjazdu za granicę.
Finanse
Polacy chcą jak najszybciej przechodzić na emeryturę i nie chcą na niej pracować. Potrzebne zachęty do dłuższej aktywności zawodowej

Tylko 11,6 proc. osób w wieku 50–74 lat, które pobierają emeryturę, nadal pracuje. Choć ten wskaźnik nieco rośnie, to nadal niska jest skłonność do pozostawania aktywnym zawodowo po uzyskaniu uprawnień emerytalnych. Niecałe 19 proc. chciałoby pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego. Zdaniem prof. Elżbiety Gołaty z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu konieczne są zachęty do dłuższej aktywności zawodowej, bo na podniesienie wieku emerytalnego nie ma przyzwolenia społeczeństwa.
Podróże
Qczaj: W te wakacje planuję zwiedzić sporą część Stanów Zjednoczonych. Pojadę z siostrą do Yellowstone

W Stanach Zjednoczonych trener zamierza spędzić co najmniej miesiąc. Jak zaznacza, szczególnie marzy o tym, by zobaczyć Park Narodowy Yellowstone – miejsce, które zafascynowało go po obejrzeniu popularnego serialu. Qczaj planuje też zabrać mamę na wycieczkę samochodową po atrakcyjnych trasach USA. Pielęgnowanie relacji rodzinnych jest dla niego niezwykle ważne, dlatego chce efektywnie spędzić czas z bliskimi tak, by po wakacjach pozostały im miłe wspomnienia.