Zielona Szkoła Wola Parku w pierwszy weekend września
Powrót do szkoły nie musi być nudny! Wola Park zaprasza wszystkich na serię ciekawych, edukacyjnych wydarzeń dla dzieci i dorosłych. Uczestnicy wezmą udział w spacerze botanicznym po okolicach centrum, dożynkach w ogrodzie społecznym i warsztatach florystycznych we Współdzielniku.
Mieszkańcy Woli i Bemowa zaczną rok szkolny z wyjątkową edukacyjną inicjatywą. W sobotę 2. września na terenie centrum handlowego odbędzie się seria ogrodniczych aktywności, podczas których zarówno dzieci jak i dorośli dowiedzą się więcej o okolicznych roślinach, nauczą się plecenia wianków i wezmą udział w lokalnych dożynkach.
Harmonogram Zielonej Szkoły Wola Parku:
- 11:30 – 12:30 – Spacer botaniczny po okolicach Wola Parku (zbiórka przy fontannie)
- 12:30 – 13:00 – Lemoniada we Współdzielniku
- 13:00 – 15:00 – Dożynki w ogrodzie społecznym
- 15:00 – 18:00 – Warsztaty z robienia dzikich wianków we Współdzielniku (obowiązują zapisy)
Wydarzenie rozpocznie się od spaceru botanicznego po okolicach Wola Parku – spotykamy się przy fontannie o g. 11.30. Uczestnicy wyruszą w odkrywczą podróż po zielonych terenach zewnętrznych. Podczas spaceru poznają drzewa, krzewy i byliny, rośliny jednoroczne, a nawet chwasty. Nauczą się rozpoznawać ich gatunki, charakterystykę i sposoby pielęgnacji czy zastosowania zarówno w przestrzeni miejskiej jak i w prywatnych ogrodach. Prowadząca opowie również o zastosowaniu niektórych roślin w kuchni i w ziołolecznictwie. Najważniejsze informacje znajdą się także w rozdawanych ulotkach. Wspólnymi siłami uczestnicy zbiorą zioła w ogrodzie społecznym, które potem wykorzystają do zrobienia lemoniady we Współdzielniku (o g. 12.30).
O g. 13.00 uczestnicy spotkają się na dożynkach w Ogrodzie Codziennym – ogrodzie społecznym Wola Parku. Celebrując doroczne święto ogrodników, działkowców i rolników, uczestnicy wcielą się w ich role i zbiorą plony po sezonie intensywnej pracy w ogrodzie. Wspólnie zgromadzą pomidory, jarmuż, kalarepki, pory, zioła, kwiaty dalii i wiele więcej.
W czasie dożynek, na dzieci czekają specjalne atrakcje. Razem z animatorką stworzą kompozycje roślinne. Na podstawie wzorów, będą wyklejać obrazki z żywych elementów roślinnych, komponować mini bukieciki, aby zrobić z nich broszki i opaski.
Od g. 15.00, każdy, kto chciałby dowiedzieć się więcej o florystycznych technikach, może wziąć udział w warsztatach z robienia wianków. Uczestnicy nauczą się wykonywać wianki z dzikich kwiatów, roślin i traw aktualnie rosnących na okolicznych trawnikach. Każdy z uczestników dostanie zestaw świeżych, polnych kwiatów oraz narzędzi. Na warsztaty obowiązują zapisy.
Partnerem akcji Zielona Szkoła jest Współdzielnik - Miejsce Aktywności Lokalnej w Wola Parku. W jego przestrzeni na co dzień odbywają się różnorodne warsztaty np. maszynowy czwartek czy warsztaty nauki ręcznego szycia. W sobotę, 26.08 odbędzie się Współdzielnik roślin czyli sąsiedzka wymiana kwiatów. Pełny program Współdzielnika dostępny jest tutaj: https://www.facebook.com/WolaPark/posts/pfbid0YTzrZF4H1Lg431wBonqWGnrFYmupzcKFvLBzck1seK2Q3GSyM4P1ZLpQiD1kb3A1l.

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić
Siódmego maja sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która w części reguluje rynek woreczków nikotynowych. Eksperci z Forum Prawo dla Rozwoju podkreślają pilną potrzebę objęcia tego rynku przepisami prawnymi. Podkreślają, że brak odpowiednich regulacji prawnych dotyczących tych produktów, obecnych na polskim rynku od pięciu lat, to realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Niezbędne są kompleksowe przepisy, które uregulują kwestię saszetek i ograniczą do nich dostęp młodzieży.
Prawo
Kobiety wciąż są w mniejszości we władzach spółek. Tylko część firm działa na rzecz równości płci

Luka w zatrudnieniu kobiet i mężczyzn spadła w UE do najniższego poziomu w ostatniej dekadzie. Jednocześnie jednak panie częściej niż na kierowniczych pracują na niższych i gorzej płatnych stanowiskach. W Polsce, jak wynika z danych 30% Club Poland, udział kobiet w zarządach i radach nadzorczych 140 największych spółek notowanych na GPW wynosi 18,4 proc. Wskazuje to na potrzebę wdrożenia skutecznych działań na rzecz zwiększenia udziału kobiet w najwyższych strukturach zarządzania, również na szczeblu unijnym.
Konsument
Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści

Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.