Zielona Szkoła Wola Parku w pierwszy weekend września
Powrót do szkoły nie musi być nudny! Wola Park zaprasza wszystkich na serię ciekawych, edukacyjnych wydarzeń dla dzieci i dorosłych. Uczestnicy wezmą udział w spacerze botanicznym po okolicach centrum, dożynkach w ogrodzie społecznym i warsztatach florystycznych we Współdzielniku.
Mieszkańcy Woli i Bemowa zaczną rok szkolny z wyjątkową edukacyjną inicjatywą. W sobotę 2. września na terenie centrum handlowego odbędzie się seria ogrodniczych aktywności, podczas których zarówno dzieci jak i dorośli dowiedzą się więcej o okolicznych roślinach, nauczą się plecenia wianków i wezmą udział w lokalnych dożynkach.
Harmonogram Zielonej Szkoły Wola Parku:
- 11:30 – 12:30 – Spacer botaniczny po okolicach Wola Parku (zbiórka przy fontannie)
- 12:30 – 13:00 – Lemoniada we Współdzielniku
- 13:00 – 15:00 – Dożynki w ogrodzie społecznym
- 15:00 – 18:00 – Warsztaty z robienia dzikich wianków we Współdzielniku (obowiązują zapisy)
Wydarzenie rozpocznie się od spaceru botanicznego po okolicach Wola Parku – spotykamy się przy fontannie o g. 11.30. Uczestnicy wyruszą w odkrywczą podróż po zielonych terenach zewnętrznych. Podczas spaceru poznają drzewa, krzewy i byliny, rośliny jednoroczne, a nawet chwasty. Nauczą się rozpoznawać ich gatunki, charakterystykę i sposoby pielęgnacji czy zastosowania zarówno w przestrzeni miejskiej jak i w prywatnych ogrodach. Prowadząca opowie również o zastosowaniu niektórych roślin w kuchni i w ziołolecznictwie. Najważniejsze informacje znajdą się także w rozdawanych ulotkach. Wspólnymi siłami uczestnicy zbiorą zioła w ogrodzie społecznym, które potem wykorzystają do zrobienia lemoniady we Współdzielniku (o g. 12.30).
O g. 13.00 uczestnicy spotkają się na dożynkach w Ogrodzie Codziennym – ogrodzie społecznym Wola Parku. Celebrując doroczne święto ogrodników, działkowców i rolników, uczestnicy wcielą się w ich role i zbiorą plony po sezonie intensywnej pracy w ogrodzie. Wspólnie zgromadzą pomidory, jarmuż, kalarepki, pory, zioła, kwiaty dalii i wiele więcej.
W czasie dożynek, na dzieci czekają specjalne atrakcje. Razem z animatorką stworzą kompozycje roślinne. Na podstawie wzorów, będą wyklejać obrazki z żywych elementów roślinnych, komponować mini bukieciki, aby zrobić z nich broszki i opaski.
Od g. 15.00, każdy, kto chciałby dowiedzieć się więcej o florystycznych technikach, może wziąć udział w warsztatach z robienia wianków. Uczestnicy nauczą się wykonywać wianki z dzikich kwiatów, roślin i traw aktualnie rosnących na okolicznych trawnikach. Każdy z uczestników dostanie zestaw świeżych, polnych kwiatów oraz narzędzi. Na warsztaty obowiązują zapisy.
Partnerem akcji Zielona Szkoła jest Współdzielnik - Miejsce Aktywności Lokalnej w Wola Parku. W jego przestrzeni na co dzień odbywają się różnorodne warsztaty np. maszynowy czwartek czy warsztaty nauki ręcznego szycia. W sobotę, 26.08 odbędzie się Współdzielnik roślin czyli sąsiedzka wymiana kwiatów. Pełny program Współdzielnika dostępny jest tutaj: https://www.facebook.com/WolaPark/posts/pfbid0YTzrZF4H1Lg431wBonqWGnrFYmupzcKFvLBzck1seK2Q3GSyM4P1ZLpQiD1kb3A1l.
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.