Zielone Instrukcje – przebudujmy świat razem z LEGO
Legendarne klocki LEGO® to od lat ulubiona zabawka dzieci i dorosłych, od niedawna również źródło edukacji w temacie dbania o środowisko i zrównoważony rozwój. Grupa LEGO uruchomiła kampanię Zielone Instrukcje, której celem jest wspieranie proekologicznych postaw i zachęcanie do zmieniania świata na lepsze, już od najmłodszych lat. Na dedykowanej stronie internetowej znalazły się alternatywne instrukcje, które pokazują, jak z obecnych na rynku zestawów można stworzyć ekologiczne konstrukcje. Dzieci mogą więc przebudować np. samochód na rower, a kopalnię zamienić w elektrownię wiatrową.
Alternatywne spojrzenie na świat
Grupa LEGO od pokoleń wspiera dzieci w rozwoju poprzez kreatywną zabawę, bo wierzy, że to one w przyszłości będą mieć realny wpływ na zmiany na naszej planecie. Chcąc zainspirować je i ich rodziców do odkrywania nowych, bardziej ekologicznych rozwiązań, LEGO pokazało na swoich zestawach klocków, które elementy świata możemy zastąpić bardziej przyjaznymi dla środowiska.
Zielone Instrukcje mają na celu zainspirować nas wszystkich, niezależnie od wieku, do nowego sposobu myślenia i postrzegania otoczenia. Wykorzystanie klocków inaczej niż zgodnie z załączoną przez producenta instrukcją i tworzenie z nich nowych konstrukcji niesie ze sobą nie tylko wartość kreatywną, ale także edukacyjną, poprzez pokazanie jak w mądry sposób dysponować materiałami, które już posiadamy.
Zamień samochód na rower
Jednym z elementów kampanii były ekologiczne warsztaty dla dzieci, podczas których Zielone Instrukcje po raz pierwszy ujrzały światło dzienne. W lutym br. przy okazji jednej z największych wystaw klocków LEGO w Europie, dzieci wykorzystały klocki LEGO do stworzenia przyjaznych środowisku budowli i w efekcie przekształciły samochody w rowery, kopalnie węgla w wiatraki, a samoloty w nowoczesne pociągi.
Do przebudowania klasycznych zestawów w coś zupełnie nowego wystarczy odrobina chęci i pomysłowości. Po inspiracje warto zajrzeć na stronę www.zieloneinstrukcje.pl, na której zarówno dzieci, jak i dorośli znajdą wskazówki jak pozytywnie wpłynąć na środowisko, zmieniając pewne utarte schematy i nawyki. Oprócz konkretnych zestawów, z których można stworzyć rower, hulajnogę czy wiatrak, dostępne są też instrukcje bazujące na klasycznych klockach LEGO, których wiele znajduje się w naszych domach.
Przyszłość zaczyna się już dziś
Firma LEGO dobrze wie, że podstawę naszej przyszłości stanowi zrównoważone wykorzystanie zasobów, którymi dysponujemy. Dlatego już dziś całą Grupę LEGO napędza w 100% energia słoneczna i wiatrowa wytworzona przez prawdziwe wiatraki LEGO. Swój wkład w przebudowę świata marka pragnie też wprowadzić w tym, co jest jej najbliższe. Powstała już rewolucyjna partia klocków wykonana z roślinnego tworzywa na bazie trzciny cukrowej, z której w przyszłości będą produkowane wszystkie elementy zestawów. Dodatkowo do 2025 opakowania będą wykonane z przyjaznych środowisku materiałów. Na całym świecie ruszają również programy REPLAY, w których LEGO zachęca do przekazywania klocków kolejnym pokoleniom dzieci.

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Mika Urbaniak: Cały czas tworzę i mam w szufladzie dużo utworów. Teraz kończę moją nową płytę i mam nadzieję, że znowu sporo się będzie wokół mnie działo
Artystka pracuje właśnie nad nową płytą, która ma się ukazać jesienią. Będzie to piąty album w jej karierze i powrót po sześciu latach przerwy. Zwiastunem tego wydawnictwa jest singiel „Co masz na myśli?”. Mika Urbaniak zaznacza, że nowe kompozycje odzwierciedlają jej przemyślenia na temat miłości, siły, nadziei i odnajdywania siebie, a także pułapek przemysłu muzycznego, w którym – jej zdaniem, kobiety radzą sobie coraz lepiej i są bardziej pewne siebie. Jeśli natomiast chodzi o warstwę muzyczną tego krążka, to oprócz powrotu do hip-hopowych korzeni, będzie także można usłyszeć wpływy funku i popu.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Farmacja
Endometrioza przez lata pozostawała lekceważonym problemem. Mimo że cierpi na nią 14 mln kobiet w Europie

Coraz więcej państw UE kompleksowo zaczyna się zajmować problemem endometriozy. W tej grupie państw jest także Polska, która od lipca wprowadziła nowy model bezpłatnej diagnostyki i opieki dla pacjentek z tą chorobą oznaczającą dla nich życie z chronicznym bólem. Podczas ubiegłotygodniowej debaty w Parlamencie Europejskim europosłowie wezwali Komisję Europejską do większej inicjatywy na forum unijnym: opracowania strategii walki z endometriozą i skierowania większych środków na badania nad tą chorobą.