Komunikaty PR

Zielony krok w kolejny rok, czyli noworoczne ekopostanowienia

2024-01-03  |  09:00
Biuro prasowe

Lista współczesnych zagrożeń środowiskowych jest bardzo obszerna. Jedno z najpoważniejszych to nadmierne wykorzystanie zasobów przyrodniczych. Wzrost gospodarczy i nadmierna konsumpcja prowadzą do zanieczyszczenia powietrza, wody i gleby (w tym jej degradacji) oraz występowania zjawisk zwanych wylesieniem i pustynnieniem. Na całym świecie obserwuje się zmiany klimatu, w tym jego ocieplanie, ekstremalizację zjawisk pogodowych i ich skutków. Co więcej, w alarmującym tempie zmniejsza się także różnorodność biologiczna. 

Wiele osób uważa, że zmiana nawyków i bycie ekologicznym nie ma większego sensu, ponieważ działania jednego człowieka i tak nie będą miały większego wpływu. Nic bardziej mylnego! Wystarczy zastosować się do kilku zasad, które choć mogą wydawać się kroplą w morzu potrzeb, to w rzeczywistości przyczynią się zarówno do poprawy jakości naszego życia, jak i równowagi środowiska. Nowy rok to doskonały moment na przełamanie rutyny i podjęcie wyzwań!

Oszczędzanie zaczyna się w domu

Pierwszym noworocznym postanowieniem powinno być oszczędzanie energii elektrycznej i wody. Będzie to korzystne zarówno dla środowiska, jak i portfela. W Polsce produkcja energii odbywa się przede wszystkim w elektrowniach i elektrociepłowniach opalanych węglem kamiennym i brunatnym. Ich zasoby są ograniczone, a spalanie węgla jest niezwykle uciążliwe dla środowiska. Dlatego tak ważne jest, by wyłączać nieużywane urządzenia, gasić światło od razu po wyjściu z pomieszczenia czy używać ekologicznych trybów prania lub zmywania. 

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, przeciętny Polak każdego dnia zużywa ok. 150 litrów wody. 36 proc. przypada na utrzymanie higieny, 30 proc. zużywa się do spłukiwania toalety, 15 proc. na pranie, 10 proc. na mycie naczyń, 6 proc. na sprzątanie, a zaledwie 3 proc. do picia i gotowania. Zasobność wody w Polsce, w przeliczeniu na jednego mieszkańca, jest bardzo niska. Pod tym względem znajdujemy się w ogonie krajów europejskich. Z tego powodu warto dołożyć wszelkich starań, by nie uszczuplać zanadto tych skromnych rezerw. Wystarczy zamienić długie kąpiele na szybki prysznic czy włączać pralkę lub zmywarkę przy pełnym załadunku.

– Woda jest niezbędna w niemal każdym aspekcie życia człowieka. Bez niej trudno jest przygotować posiłek czy zadbać o higienę. Tymczasem, choć zbiorniki wodne zajmują około 2/3 powierzchni Ziemi, to mniej niż 1 proc. tych zasobów to woda zdatna do picia. Nawet niewielkie zmiany, takie jak zakręcanie kranu – podczas trzyminutowego mycia zębów pozwoli zaoszczędzić aż 15 litrów wody! – zaznacza Lisa Scoccimarro, liderka Akademii Ekologicznej Amest Otwock. 

Z raportu Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego wynika, że w Polsce każdego roku do kosza trafia prawie 5 mln ton żywności. Ponad połowa, bo aż 60 proc. pochodzi z gospodarstw domowych. Marnowanie jedzenia to także strata pieniędzy. Warto zadbać o to, by wcześniej zaplanować posiłki, starannie przygotować listę zakupów i nie kupować na zapas. Ogromne znaczenie ma też odpowiednie przechowywanie i regularne kontrolowanie zapasów w lodówce.

Foliówka, butelka po wodzie, jednorazowe woreczki na pieczywo – nie da się ukryć, że plastik otacza nas z każdej możliwej strony. Pomimo że w porównaniu do ubiegłych lat obecnie używa się znacznie więcej ekologicznych opakowań, to skala „plastikowego” problemu nadal jest duża. Jak ograniczyć jego zużycie?

 Jest wiele prostych sposobów. Na zakupy warto zabierać ze sobą torbę wielokrotnego użytku. Oprócz tego, można zainwestować w wielorazowe woreczki na warzywa, owoce, czy drobne artykuły spożywcze. Kosztują niewiele, a posłużą przez długi czas. Lepszym rozwiązaniem niż kupowanie wody butelkowanej będzie zaopatrzenie się w bidon wielokrotnego użytku. Należy również pamiętać o odpowiedniej segregacji odpadów, która pozwoli na poddanie ich procesowi recyklingu. Dzięki temu tworzywa sztuczne zostaną przetworzone i ponownie wykorzystane w produkcji nowych artykułów – podkreśla Lisa Scoccimarro, liderka Akademii Ekologicznej Amest Otwock. 

Z korzyścią dla zdrowia i środowiska

Jednym z najprostszych sposobów na zmniejszenie emisji trujących gazów z transportu jest korzystanie z komunikacji publicznej. Podróż autobusem, tramwajem czy metrem często jest szybsza i tańsza niż samochodem oraz pozwala uniknąć problemów ze staniem w korkach czy szukaniem miejsca parkingowego. W ciepłych miesiącach warto postawić na rower. Nie generuje on żadnych zanieczyszczeń, a także ma wiele korzyści dla zdrowia i samopoczucia. Podroż rowerem pozwala spalić nadprogramowe kalorie, poprawić kondycję fizyczną, a przede wszystkim – zrelaksować się!

Bycie eko nie jest trudne i nie wymaga wielkiego zaangażowania. Zmiana nawyków, wyborów konsumenckich czy sposobu myślenia to duży krok w stronę lepszej przyszłości. Wdrożenie w życie powyższych zasad przyniesie korzyści zarówno dla środowiska, jak i zasobności naszego portfela. 
A planeta nam za to podziękuje.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Polski fotograf u ministra w Ghanie! Biuro prasowe
2024-06-28 | 10:00

Polski fotograf u ministra w Ghanie!

Polski fotograf u ministra w Ghanie!   Wojciech Zaremba dokumentuje życie w Ghanie. Jego zdjęcia były wielokrotnie prezentowane na wystawach w Polsce. Pasją naszego rodaka
Styl życia Trendy wśród pokolenia Silver – 57% seniorów chce korzystać z mikromobilności
2024-06-27 | 19:10

Trendy wśród pokolenia Silver – 57% seniorów chce korzystać z mikromobilności

Starzenie się społeczeństw jest zjawiskiem globalnym, jednak dzisiejsze pokolenie Silver, znacząco różni się od niegdysiejszych seniorów. Osoby starsze coraz częściej są
Styl życia Festiwal Folkowe Inspiracje w Manufakturze
2024-06-27 | 11:00

Festiwal Folkowe Inspiracje w Manufakturze

Międzynarodowy Festiwal Twórczości” Młodych „Folkowe Inspiracje” to wydarzenie, które na stałe wpisało się nie tylko w kulturalny kalendarz Łodzi, ale także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Psychologia

Martyna Wojciechowska: Pokolenie Z jest bardzo samotne i nie radzi sobie z codziennymi problemami. Jako mama nauczyłam się bardziej słuchać i więcej pytać, niż mówić

Dziennikarka podkreśla, że martwi się o pokolenie Z, bo z jej obserwacji i rozmów z młodymi ludźmi wynika, że czują się oni bardzo samotni i wręcz przerastają ich codzienne problemy. Sami nie potrafią sobie z nimi poradzić, a niestety często też nie mogą liczyć na wysłuchanie, wsparcie i pomoc ze strony dorosłych. Martyna Wojciechowska nie ukrywa, że ona również popełniła wiele błędów wychowawczych, bo wydawało jej się, że sama najlepiej wie, czego potrzebuje jej córka, bez pytania dziewczynki o zdanie. W porę jednak dostrzegła swój błąd i teraz już wie, że dzieci najbardziej oczekują od rodziców poświęcenia im uwagi i czasu, a także zrozumienia ich emocji.

Edukacja

Co 6,5 minuty ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu. Edukacja dzieci może zapobiec katastrofalnym skutkom i uratować życie dorosłym

Udar mózgu to druga najczęstsza przyczyna śmierci i trzecia najczęstsza przyczyna niepełnosprawności. Niewystarczająca wiedza i brak umiejętności rozpoznawania objawów udaru mózgu sprawiają, że większość pacjentów zgłasza się do szpitali zbyt późno. W odpowiedzi na ten problem powstał program FAST Heroes skierowany do przedszkolaków i uczniów klas 1–3. – Chcemy wykorzystać entuzjazm dzieci, aby to one stały się nauczycielami dla swoich dziadków – mówi Jan van der Merwe, międzynarodowy koordynator programu FAST Heroes, lider Inicjatywy Angels.

Teatr

Mateusz Banasiuk: Żałuję, że dzisiaj tak rzadko pisze się sztuki wierszem. Dla aktora to prawdziwy sprawdzian umiejętności

Aktor gra jedną z głównych ról w spektaklu „Wypiór” w Teatrze IMKA. Zaznacza, że wielkim atutem spektaklu jest tekst napisany klasycznym trzynastozgłoskowcem z zachowaną średniówką po siódmej sylabie, ale traktujący o bieżących problemach młodych ludzi i w niebanalny sposób komentujący otaczającą rzeczywistość. Mateusz Banasiuk zapewnia, że on sam bardzo lubi grać w sztukach napisanych wierszem i żałuje, że twórcy teatralni odchodzą już od tej formy. Przyznaje też, że w tym przypadku nie ma mowy o improwizacji. Trzeba się wykazać niezwykłą dokładnością, by nie zgubić żadnego słowa, bo wtedy zostanie zaburzony cały rytm.