Zielonym do góry!
Sadzenie kwiatów i roślin doniczkowych tylko z pozoru wydaje się łatwe. Mogły się o tym przekonać dzieci i młodzież, biorący udział w letnich półkoloniach organizowanych przez Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Wiszni Małej. Cykl zajęć ekologicznych w ramach projektu „Zielony Malin” poprowadził znany ekolog i podróżnik, Dominik Dobrowolski, we współpracy z firmą Develia S.A.
W pierwszych warsztatach wzięło udział 35 dzieci w wieku od 5 do 15 lat. Nasiona i sadzonki kwiatów ufundowała Develia. Po zajęciach teoretycznych o roli, jaką rośliny pełnią w ekosystemie uczestnicy wysiali nasiona kwiatów oraz posadzili sadzonki lawend w biodegradowalnych doniczkach. Każdy z uczestników będzie teraz hodować kwiaty w swoim domu, a następnie prześle zdjęcie kwitnących roślin do OKSIR. Wśród autorów zdjęć zostaną wylosowane dodatkowe nagrody - oczywiście kolejne nasiona i sadzonki. Następne edukacyjne zajęcia połączone z sadzeniem drzewek razem z dziećmi z Gminy Wisznia Mała planowane są 20 lipca w Strzeszowie (ul. Osiedlowa 13) przy nowej świetlicy.
– Wszystkim wydaje się, że sadzenie i opieka nad roślinami są proste: wystarczy wrzucić do doniczki, przysypać ziemią i raz na jakiś czas podlać. Nic bardziej mylnego. Kwiaty i rośliny doniczkowe to często piękne, złożone organizmy, które wymagają troskliwej opieki. Potrafią jednak naszą cierpliwość znakomicie wynagradzać. Kolonistom z Wiszni Małej cierpliwości nie brakuje – jestem przekonany, że już wkrótce wszyscy będą mogli pochwalić się pięknymi kwiatostanami. Dziękuję firmie Develia S.A, która wspiera nasz cykl działań ekologicznych w gminie finansowo i organizacyjnie. Zielonym do góry! – mówi Dominik Dobrowolski, organizator akcji i znany działacz na rzecz ochrony przyrody.
Dominik Dobrowolski jest twórcą wielu inicjatyw edukacyjnych, jak np.: "Recykling Daje Owoce", "Kultura to Natura", "EkoWalentynki", "Cycling Recycling" czy „Czysta Odra”. W 2021 roku został nagrodzony prestiżowym tytułem „Społecznika Roku” przez tygodnik „Newsweek”.
– Akcje prowadzone przez pana Dominika są częścią inicjatywy „Zielony Malin”, którą zainicjowaliśmy w gminie Wisznia Mała w związku z planami budowy parku magazynowego we współpracy z firmą Hillwood. W ramach tego projektu pokazujemy między innymi, że o środowisko naturalne możemy dbać codziennie, bez specjalnych nakładów i większych wyrzeczeń. Kolejne działania w ramach tej inicjatywy ogłosimy już wkrótce – zapowiada Krzysztof Ksit, dyrektor projektu Malin w Develia S.A.
Develia S.A. jest jednym z największych deweloperów w Polsce. Firma rozumie wagę i znaczenie budownictwa zrównoważonego, w realizowanych inwestycjach kładzie duży nacisk na proekologiczne rozwiązania. Spółka wdraża ideę ochrony i poszanowania środowiska, m.in. poprzez tworzenie ogrodów deszczowych, tężni solankowych oraz przystępuje do inicjatyw przyczyniających się do wzrostu różnorodności biologicznej.
Informacje, zdjęcia, filmy o działaniach w ramach projektu "Zielony Malin" dostępne są na stronie: https://www.facebook.com/ZielonyMalin/

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Dom i ogród

Eliza Gwiazda: Bez chemii naprawdę można wysprzątać mieszkanie na błysk. Wiele rzeczy da się doczyścić na przykład sodą
Influencerka lubi, gdy w jej domu wszystko lśni, i ma swoje sprawdzone metody sprzątania bez używania chemii. Popularne składniki, które można znaleźć w każdej kuchni, takie jak soda, ocet czy kwasek cytrynowy, okazują się bowiem równie skuteczne i wydajne jak detergenty. Eliza Gwiazda zaznacza, że naturalne metody sprzątania i czyszczenia różnych powierzchni są przyjazne dla środowiska oraz bezpieczne dla domowników i zwierząt.
Handel
Piwo bezalkoholowe stanowi już 6,5 proc. sprzedaży browarów. Konsumenci świadomie ograniczają spożycie alkoholu

W 2024 roku polscy konsumenci kupowali ponad 1 mln butelek i puszek piwa 0,0% dziennie. Przez ostatnią dekadę rynek tych piw urósł pod względem wolumenu 10-krotnie. Branża inwestuje w innowacje w segmencie piw bezalkoholowych, wzmacniając nie tylko smak, ale również ich wartości odżywcze. Piwa 0,0% wpisują się w coraz popularniejszy, zwłaszcza wśród młodszego pokolenia, trend NoLo (no alcohol low alcohol), co może okazać się furtką do ograniczenia konsumpcji alkoholu.
Moda
Krzysztof Skórzyński: Lubimy mówić, że dbamy o środowisko i dajemy rzeczom drugie życie. A potem idziemy do galerii i kupujemy nowe ubrania

Z obserwacji dziennikarza wynika, że choć niektóre firmy promują swoje działania i produkty jako ekologiczne, to zdarza się, że rzeczywistość jest zgoła inna. Podobnie jest z osobami z naszego otoczenia. Bywa, że głośno mówią o recyklingu, a jednocześnie ślepo gonią za modą i wciąż kupują nowe ubrania, dodatki czy elementy wyposażenia wnętrz. Krzysztof Skórzyński i Kajra zapewniają jednak, że zależy im na tym, by nie zanieczyszczać środowiska kolejnymi odpadami, dlatego są zwolennikami ponownego wykorzystywania różnych rzeczy.