Życie i twórczość Poetów Mglistych
Instytut Konfucjusza w Krakowie
Oleandry 2A
30-063 Kraków
media|instytutkonfucjusza.pl| |media|instytutkonfucjusza.pl
12 663 26 07
www.instytutkonfucjusza.uj.edu.pl/
Ośrodek „Instytut Konfucjusza w Krakowie” serdecznie zaprasza w poniedziałek 11 grudnia o godz. 17:00 na wykład Karoliny Krupy pt. ”Życie i twórczość Poetów Mglistych”.
Poezja Mglista (朦胧诗; Ménglóng Shī) to nazwa nurtu poezji chińskiej, który pojawił się wkrótce po rewolucji kulturalnej. Wiersze pisane przez Poetów Mglistych swoją tematyką odzwierciedlały rzeczywistość niełatwych czasów, w jakich przyszło im żyć. Cechą charakterystyczną utworów należących do tego nurtu jest niejednoznaczność oraz metaforyczność - wiele dzieł można interpretować na rozmaite sposoby, w zależności od indywidualnych odczuć i doświadczeń odbiorcy.
Już w najbliższy poniedziałek w ramach cyklu wykładów dotyczących literatury chińskiej, organizowanych przez Instytut Konfucjusza w Krakowie, Karolina Krupa pochyli się nad twórczością Poetów Mglistych, sięgając do najbardziej charakterystycznych utworów, należących do tego nurtu. Podczas wykładu uczestnicy będą mieli okazję podjąć próbę stworzenia własnej interpretacji wybranych wierszy, poznają także odpowiedź na pytanie w jaki sposób barwne, lecz zarazem tragiczne życiorysy „Poetów Mglistych” wpływały na ich twórczość.
Wykład poprowadzi Karolina Krupa z Instytutu Konfucjusza, absolwentka sinologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, przewodnicząca sekcji chińskiej Dalekowschodniego Koła Naukowego. Prywatnie zainteresowana wpływem rozwoju nowoczesnych technologii na współczesne stosunki międzynarodowe oraz przemianami zachodzącymi w chińskiej rzeczywistości społecznej i politycznej.
Wstęp wolny!
Czas: 11 grudnia 2023 (poniedziałek) godz. 17:00.
Miejsce: Ośrodek „Instytut Konfucjusza w Krakowie”, ul. Oleandry 2A sala 2.05.
Więcej informacji na Facebook Ośrodka „Instytut Konfucjusza w Krakowie”.

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania

Firma eventowa jako partner w organizacji eventów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.