Świąteczne zbożowo-jaglane babeczki dla malucha
Już niedługo cała rodzina zasiądzie przy wigilijnym stole. Większość domów wypełni zapach pysznych tradycyjnych potraw. Warto sprawić, aby ten magiczny czas był smakowitym przeżyciem zarówno dla dorosłych, jak i tych najmłodszych członków rodziny. Chociaż niemowlęta i małe dzieci mają szczególne potrzeby żywieniowe, przygotowanie świątecznego posiłku z troską o ich delikatny organizm nie musi być trudne. Przekonaj się o tym i poznaj smakowity przepis na babeczki z wykorzystaniem wartościowej kaszki!
Młody organizm wymaga wyjątkowego traktowania zarówno na co dzień, jak i od święta. To niezwykle ważne, ponieważ układ pokarmowy maluszka wciąż się rozwija i nie jest jeszcze gotowy na tradycyjne wigilijne potrawy – smażonego karpia, wędzoną śliwkę czy kapustę z grzybami. Jak zatem stworzyć bezpieczny i wartościowy posiłek, aby podczas celebrowania przy rodzinnym stole zadbać o szczególne potrzeby żywieniowe małego dziecka i jego delikatny brzuszek?
Z pomocą przychodzą kaszki przeznaczone specjalnie dla niemowląt i małych dzieci, ze wskazaniem wieku na opakowaniu, takie jak BoboVita PORCJA ZBÓŻ. To delikatne zbożowe posiłki, które zawierają nawet do 7 rodzajów różnorodnych zbóż, uprawianych wyłącznie na kontrolowanych polach, z troską o ich odpowiednią jakość. Charakteryzuje je pyszny smak oraz 0 % dodanego cukru*, 0 % konserwantów**, 0 % barwników** i 0 % wzmacniaczy smaku**. Tym razem możesz wykorzystać je również w nieoczywisty sposób, który zachęci malucha do próbowania różnorodnych zbóż w świątecznej odsłonie!
Zbożowo-jaglane babeczki z przecierem z suszonej śliwki dla dziecka po 12. miesiącu życia
Do przygotowania ok. 10 babeczek potrzebne będą:
- 140 g kaszki BoboVita PORCJA ZBÓŻ bezmlecznej zbożowo-jaglanej po 8. miesiącu życia,
- 30 g skrobi kukurydzianej,
- 125 ml mleka,
- 1 jajko,
- 2 łyżki oleju rzepakowego,
- 1 łyżka miodu***,
- 1 łyżeczka cynamonu,
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia,
- 125 g przecieru owocowego suszona śliwka po 4. miesiącu życia.
Piekarnik nagrzej do ok. 180 stopni Celsjusza. Jeśli używasz mleka modyfikowanego, przygotuj je zgodnie z opisem na opakowaniu. Wszystkie składniki (z pominięciem przecieru owocowego) umieść w misce i połącz za pomocą łopatki lub miksera. Przygotuj ok. 10 foremek na babeczki, a następnie umieść w nich do ¾ wysokości przygotowaną masę. Babeczki będą gotowe po około 15-20 minut pieczenia. Aby jeszcze bardziej oddać charakter świąt, warto zadbać także o odpowiednią oprawę posiłku. Na talerzyku obok babeczki stwórz fantazyjny wzór z przecieru owocowego – Boże Narodzenie to czas, kiedy idealnie sprawdzi się choinka lub gwiazdka!
* Zawierają naturalnie występujące cukry, pochodzące ze zbóż, owoców i mleka.
** Zgodnie z przepisami prawa.
*** Nie należy podawać miodu naturalnego dzieciom przed ukończeniem 12. miesiąca życia.
Ważne informacje: Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.