Komunikaty PR

ŚWIĄTECZNE ODPADY – JAK OBCHODZIĆ ŚWIĘTA, BY NIE SZKODZIĆ PLANECIE?

2023-12-21  |  15:00
Biuro prasowe
  • Do 2030 r. kraje UE będą produkować 39 mln ton odpadów papierowych i kartonowych rocznie. Dodatkowe odpady powstałe w okresie świątecznym tylko pogłębiają ten problem. 

  • Z tego powodu eksperci DS Smith przygotowali zbiór porad, co zrobić z odpadami powstałymi w święta – od choinek, przez opakowania, aż po wstążki i brokaty. 

Czas świąteczny nierozerwalnie łączy się ze spotkaniami z bliskimi, obdarowywaniem prezentami i mnóstwem dekoracji. Niestety, oznacza to również znacznie więcej odpadów, np. opakowaniowych. Wiele z nich, jak chociażby papier prezentowy, jest wykonanych z papieru i kartonu, a zatem nadaje się do recyklingu. Często jednak, z powodu niewiedzy, odpady te niepotrzebnie trafiają na wysypiska śmieci.  

Zgodnie z danymi DS Smith, dostawcy proekologicznych opakowań z tektury falistej, do 2030 roku w całej Europie na wysypiska i do spalarni trafi 55,8 mln ton odpadów opakowaniowych z tektury i papieru. To ogromne ilości surowców, które dzięki wyrzuceniu do właściwego kosza, mogłyby zostać poddane recyklingowi i zyskać nowe życie.  

Żeby nadchodzące święta uczynić bardziej ekologicznymi, zestaw porad przygotowali eksperci:    

1. Żywe drzewka choinkowe: Bez choinki nie ma Świąt. Jeśli zdecydujesz się na żywe drzewko, upewnij się, że wiesz, co z nim zrobić po świętach. 

Rada ekspertów: W zależności od lokalnego odbiorcy odpadów, sposoby wyrzucenia choinki po Świętach mogą się różnić. Najczęściej choinki pozbawione ozdób zostawia się w wyznaczonym przez administratora nieruchomości miejscu gromadzenia odpadów (w przypadku budynków wielorodzinnych) bądź należy je pociąć i wrzucić do pojemnika na odpady zielone. Najlepiej sprawdź to w lokalnej gazecie lub w internecie. Jeśli jednak kupiłeś ukorzenione drzewko i masz ogród, dlaczego go nie zasadzić? 

2. Papier do pakowania prezentów: Nie każdy papier do pakowania jest sobie równy. Niekiedy może on zawierać metalizację, folię holograficzną i tworzywa sztuczne, co sprawia, że nie może zostać poddany recyklingowi. 

Rada ekspertów: Spróbuj zgnieść papier w kulkę przed wyrzuceniem. Jeśli pozostanie zgnieciony, oznacza to, że nadaje się do recyklingu. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, sprawdź lokalne wytyczne w zakresie recyklingu. Dobrym pomysłem jest też użycie tradycyjnego papieru do pakowania – jest to w pełni nadająca się do recyklingu, bardziej zrównoważona opcja, która równie świetnie prezentuje się pod choinką. 

3. Ozdobne pudełka: Wszyscy uwielbiamy otwierać ładne pudełka z prezentami, ale cieszą one nasze oczy tylko przez chwilę, a następnie szybko powiększają stos poświątecznych odpadów.  

Rada ekspertów: Dlaczego nie dać starym pudełkom drugiego życia? Możesz wykorzystać je w kolejnym roku, postawić na półce i przechowywać w nich bibeloty, a może nawet stworzyć nową kryjówkę dla swojego kota? 

4. Wstążki: Niestety, wszelkiego rodzaju wstążki nie mogą być poddawane recyklingowi, gdyż plączą się podczas procesu recyklingu i go utrudniają.  

Rada ekspertów: Wstążki są pięknym dodatkiem do prezentów, dlaczego więc nie zachować ich i nie wykorzystać do opakowania innego prezentu w przyszłości? 

5. Kartki świąteczne:  Wiele osób nie wie, że nie każdą kartkę świąteczną można poddać recyklingowi. Kartki z ozdobnym brokatem są największym winowajcą, ponieważ brokat może zanieczyścić cały wsad, co spowoduje powstanie jeszcze większej odpadów. 

Rada ekspertów: Najlepiej unikać kupowania kartek z brokatem, plastikiem czy elementami elektrycznymi, ponieważ są one trudne do recyklingu. Jeśli jednak masz już jakąś kartkę, nie martw się – spróbuj oddzielić papier od ozdób i poddaj recyklingowi tylko część bez brokatu. A jeśli zastanawiasz się, co zrobić z ozdobną częścią karty, to czemu by nie stworzyć ozdobnych etykiet na prezenty za rok? 

6. Opakowania po jedzeniu i napojach: Czym są Święta Bożego Narodzenia bez pysznego jedzenia? Nasze stoły często wtedy zastawiamy słodyczami i napojami, a producenci prześcigają się w projektach limitowanych edycji opakowań. Niestety, wiąże się to z generowaniem większej liczby odpadów. 

Rada ekspertów: Jeśli nie jesteś pewny, gdzie wyrzucić opakowanie, poszukaj na nim wskazówek dotyczących recyklingu. Zadbaj o to, by zgniatać wszystkie opakowania oraz wyrzucać je bez zawartości, jak resztki. Pamiętaj, że papier nasączony tłuszczem czy np. ubrudzony czekoladą, nie nadaje się do ponownego przetworzenia i powinien trafić do pojemnika na odpady zmieszane. 

7. Taśma pakowa: Wbrew temu, co sądzi większość, nie trzeba usuwać całej taśmy z kartonu przed wrzuceniem go do kosza na śmieci.  

Rada ekspertów: Usunięcie jak największej ilości taśmy z opakowania przed wrzuceniem go do kosza jest dużym ułatwieniem dla firm zajmujących się recyklingiem. Nie ma jednak potrzeby, byś martwił się o usunięcie wszystkich kawałków. Pozostała na pudełku taśma opakowaniowa może więc być jedną rzeczą mniej, o którą musisz się martwić w tym roku. 

8. Niechciane prezenty? Zdarza się! Nie wyrzucaj ich – podaruj komuś innemu, sprzedaj albo przekaż na cele charytatywne.  

Rada ekspertów: Kupowanie przedmiotów z drugiej ręki przeżywa obecnie swój rozkwit, więc jest jeszcze mniej powodów, by wyrzucać niechciane przedmioty. Zachowaj je na prezent urodzinowy lub świąteczny dla kogoś innego, odsprzedaj czy przekaż na cele charytatywne. 

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas w roku. Warto, byśmy go obchodzili w sposób zrównoważony, z poszanowaniem dla środowiska. Niech nasze działania nie szkodzą planecie – tego życzymy sobie i Wam nie tylko na nadchodzące Święta, ale i na kolejne lata. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zakupy Packeta Poland z nową usługą dla e-sklepów - DropYourBox Biuro prasowe
2024-07-23 | 14:00

Packeta Poland z nową usługą dla e-sklepów - DropYourBox

  Packeta Poland wprowadza usługę DropYourBox zaprojektowaną z myślą o polskich sklepach internetowych. W jej ramach Packeta zrealizuje nie tylko last mile, ale też first mile,
Zakupy Nowe Bielawy i Nowe Czyżyny wprowadzają „Różowe Skrzyneczki”
2024-07-16 | 11:00

Nowe Bielawy i Nowe Czyżyny wprowadzają „Różowe Skrzyneczki”

Wykluczenie menstruacyjne to problem, wokół którego wciąż zbyt często przechodzi się obojętnie. Tymczasem w Polsce aż pół miliona kobiet i osób
Zakupy BRAK ZDJĘCIA
2024-07-12 | 12:00

Uber Eats zdradza wybory użytkowników z Europy przed niedzielnym finałem

W Niemczech trwa najważniejszy turniej piłkarski dla fanów piłki nożnej z całej Europy. W wielu domach porzuca się nawet gotowanie na rzecz śledzenia rozgrywek. Tu z pomocą przychodzą aplikacje do zamawiania

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Nauka

Młodym singlom coraz bardziej podoba się życie w pojedynkę. Znacząca zmiana w ciągu dekady

Dzisiejsi nastoletni single są bardziej zadowoleni z bycia stanu wolnego niż ich rówieśnicy 10 lat temu – wynika z badań niemieckiego Uniwersytetu Johannesa Gutenberga w Moguncji. Ich autorzy podkreślają, że może to być następstwem obserwowanych w ostatnich latach trendów, kiedy spada liczba małżeństw i są one zawierane przez coraz starszych ludzi. Bycie singlem stało się  bardziej normalne i akceptowalne w społeczeństwie. Większej satysfakcji ze stanu wolnego badacze nie stwierdzili jednak wśród starszych grup badanych.

Ochrona środowiska

Patrzenie na zieleń może zwiększyć komfort życia mieszkańców miast. Najbardziej kojąco działał widok drzew

Zmniejszenie odczucia lęku i zwiększenie odprężenia to główne korzyści wynikające z nawet wzrokowego kontaktu z zielenią – dowiedli brytyjscy i izraelscy naukowcy. Okazało się, że największe korzyści czerpiemy z patrzenia na drzewa, a wyraźny dobroczynny wpływ natury na dobrostan psychiczny można zauważyć nawet po krótkim spacerze. To ważne wskazówki dla urbanistów, które mogą być pomocne w optymalnym planowaniu przestrzeni miejskiej. Kontakt wzrokowy z zielenią nie wpływa natomiast na zdolności poznawcze.