Komunikaty PR

Szef w dobrej formie? Tego chcą pracownicy w Polce [badanie]

2023-10-16  |  10:00
Biuro prasowe
Kontakt

Stres to nieodłączny element pracy wielu menedżerów w Polsce. Co trzeci specjalista wyższego szczebla przyznaje, że doświadcza go na co dzień. Niestety, wpływa to nie tylko na samopoczucie menedżerów, ale coraz częściej na efektywność całego zespołu, co stanowi wyzwanie dla działów HR. Na szczęście istnieje skuteczne narzędzie do walki z tym problemem. Według danych z raportu MultiSport Index 2023, już 67 proc. pracowników uważa, że aktywny fizycznie przełożony byłby lepszym menedżerem.

Aż 68 proc. managerów deklaruje, że stres towarzyszy im w pracy min. raz w tygodniu, z czego co trzeci (35 proc.) zmaga się z nim codziennie lub prawie codziennie – wynika z raportu MultiSport Index 2023. Taki sam odsetek kadry zarządzającej przyznaje, że stres wynikający z pracy zawodowej towarzyszy im także po godzinach pracy. Co więcej, już co dziesiąty manager przyznaje, że zdarzyło mu się wziąć zwolnienie lekarskie z powodu gorszego samopoczucia lub problemów związanych z psychiką. Konsekwencje stresującego trybu życia mogą jednak sięgać zdecydowanie dalej.

Skutki stresu, np. związanego z pracą, mają wymiar psychosomatyczny, społeczny i ekonomiczny. Dla człowieka najbardziej dotkliwymi konsekwencjami chronicznego stresu są choroby. Dziś już wiadomo, że istnieje związek między długotrwałym stresem a chorobami układu sercowo-naczyniowego. Niektóre dane podają, że aż 40 proc. wszystkich chorób serca jest wynikiem chronicznego stresu – mówi dr. hab. Dorota Molek-Winiarska, psycholog oraz doktor habilitowany nauk społecznych w zakresie nauk o zarządzaniu.

Raport Benefit Systems wyraźnie pokazuje, że dla 83 proc. zatrudnionych w Polsce nieumiejętne radzenie sobie ze stresem przez przełożonych negatywnie wpływa na pracowników i ich efektywność. Najwyraźniej widać to wśród przedstawicieli pokolenia Z – aż 94 proc osób w wieku od 18 do 24 lat podziela ten pogląd. Wpływ stresu przełożonych na codzienną pracę częściej zauważają też kobiety (88 proc.) niż mężczyźni (80 proc.).

Nowoczesne podejście do HR w organizacjach wymaga zwrócenia szczególnej uwagi na kondycję psychiczną kadry zarządzającej. Stres nie jest jedynie problemem indywidualnym przełożonych, ponieważ bezpośrednio wpływa on także na kierowane przez nich osoby. Zestresowany manager wywołuje w zespole swoisty efekt domina, który finalnie przekłada się na mniejszą efektywność całej firmy. Z drugiej strony, dobrze realizowana strategia zarządzania ludźmi, uwzględniająca programy antystresowe, przynosi wymierne korzyści dla przedsiębiorstw – pracownicy bardziej utożsamiają się z daną organizacją, a także stają się bardziej zaangażowani i zmotywowani. Niestety, według naszych badań już prawie połowa (48 proc.) pracowników umysłowych wyższego szczebla oraz 61 proc. wszystkich pracowników w Polsce przyznaje, że ich pracodawca nie wdraża żadnych działań wspierających ich dobrostan psychiczny – zaznacza Małgorzata Frankowska, Dyrektor HR w Benefit Systems.

Aktywność fizyczna: must have w redukcji stresu

Według dr. hab. Doroty Molek-Winiarskiej, w redukcji stresu szczególnie pozytywne skutki przynoszą cztery rodzaje interwencji: aktywność fizyczna, techniki poznawczo-behawioralne, mindfulness oraz relaksacja.

Z wszystkich tych technik aktywność fizyczna wydaje się najbardziej skuteczna w procesie usuwania skutków reakcji stresowej […] Ogromna liczba publikacji naukowych wskazuje na korelację pomiędzy aktywnością fizyczną a dobrostanem, podkreślając wpływ tej pierwszej zarówno na dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny. Istotne jest uprawianie aktywności fizycznej w pracy i poza pracą oraz tworzenie przez managerów przestrzeni czasowej i zadaniowej na te aktywności – dodaje dr hab. Dorota Molek-Winiarska.

Podobnego zdania jest dr Iwona Piątkowska, doktor nauk o kulturze fizycznej w zakresie nauk biomedycznych i ekspertka programu Zdrowie na Etacie. Przypomina ona, że regularna aktywność fizyczna działa niczym pedał hamulca dla ciał migdałowatych, czyli mózgowych epicentrów niepokoju, strachu i reakcji stresowej. Nie dziwi więc, że obecnie najczęstszym sposobem na rozładowanie stresu wśród pracowników na stanowiskach kierowniczych jest właśnie ruch, z którego korzysta 57 proc. z nich.

Jak wynika z MultiSport Index 2023, systematyczne ćwiczenia mają znaczący, pozytywny wpływ na kondycję psychofizyczną. Potwierdzają to aktywni fizycznie respondenci – 89 proc. z nich twierdzi, że regularna aktywność fizyczna redukuje stres i złe emocje, a 95 proc., że wpływa pozytywnie na samopoczucie.

Sportowa rewolucja w zarządzaniu

Z perspektywy pracodawców ciekawym aspektem jest to, że według zatrudnionych regularna aktywność ma wpływ na efektywne zarządzanie zespołem – aż 67 proc. z nich zgadza się ze twierdzeniem, że aktywny fizycznie przełożony byłby lepszym menedżerem. Wśród tych, którzy ćwiczą regularnie (minimum 5 razy w tygodniu), aż 73 proc. podziela tę opinię. Zgadza się z nią także 81 proc. właścicieli prywatnych przedsiębiorstw.

Miejsce pracy to doskonała przestrzeń na kampanie przybliżające pracownikom korzyści płynące z aktywności fizycznej. Dostęp do kart sportowych warto połączyć z dostępem do wiedzy ekspertów, którzy uświadomią pracownikom i pracodawcom, jak regularny trening przekłada się nie tylko na zdrowie serca czy mózgu, ale także na odporność, motywację czy zdolność koncentracji. Mniejsza liczba zwolnień lekarskich, większe zaangażowanie i efektywność pracowników to korzyści dla całej organizacji, nie tylko dla tworzących ją jednostek. Dlatego widzę gigantyczną rolę pracodawców w regularnym promowaniu i wspieraniu aktywności fizycznej pracowników. Będzie to sytuacja win-win – zaznacza dr Iwona Piątkowska.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Woda - źródło życia Biuro prasowe
2024-07-31 | 19:35

Woda - źródło życia

Woda jest niezbędna do życia. Nawadnia organizm, nawilża glebę, występuje w powietrzu, zawiera mikroelementy i minerały, jest nośnikiem informacji, wibracji i dźwięku, a w upały przynosi
Zdrowie Aktywność fizyczna i trening umysłowy podczas wakacji – klucz do zdrowia
2024-07-30 | 11:10

Aktywność fizyczna i trening umysłowy podczas wakacji – klucz do zdrowia

Wakacje to idealny czas na zadbanie o siebie, zarówno pod względem fizycznym, jak i umysłowym. To czas, kiedy możemy na chwilę zwolnić, odciąć się od codziennych
Zdrowie AKCJA ZIKO DAYS POWRACA, A WRAZ Z NIĄ DNI ATRAKCYJNYCH PROMOCJI NA DERMOKOSMETY
2024-07-30 | 10:00

AKCJA ZIKO DAYS POWRACA, A WRAZ Z NIĄ DNI ATRAKCYJNYCH PROMOCJI NA DERMOKOSMETY

W dniach od 30 lipca do 2 sierpnia w drogeriach stacjonarnych Ziko Dermo oraz w drogerii internetowej zikodermo.pl Klienci będą mogli dokonać zakupu polskich, jak

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Handel

Z programów lojalnościowych w sklepach korzysta 85 proc. Polaków. Ważne są dla nich promocje, personalizowane oferty i zbieranie punktów na nagrody

Przy wyborze sklepu stacjonarnego Polacy zwracają uwagę na dogodną lokalizację, duży wybór produktów i atrakcyjne ceny. Istotne są dla nich również programy lojalnościowe, z których korzysta już 85 proc. konsumentów, a 40 proc. decyduje się na zakupy właśnie ze względu na oferowane w nim rabaty – wynika z badania SW Research na zlecenie sieci Carrefour. Przyszłością rozwoju takich programów są spersonalizowane oferty, które pomagają klientom oszczędzać pieniądze na produktach kupowanych przez nich najczęściej. W taką stronę swoją platformę rozwija również Carrefour. Ostatnio sieć połączyła siły z programem Payback, przez co zasięg programu lojalnościowego zwiększył się do 10 mln klientów.

Handel

Co jedenasta osoba na świecie głoduje, a jednocześnie gwałtownie przybywa ludzi otyłych. Dużym problemem jest marnowanie żywności

W 2023 roku głodowało 733 mln ludzi, a ponad 2,3 mld zmagało się z umiarkowanym bądź poważnym brakiem bezpieczeństwa żywnościowego, czasami nie jedząc przez cały dzień lub dłużej. Z powodu ostrego niedożywienia każdego roku umiera około miliona dzieci – pokazuje nowy raport „Stan bezpieczeństwa żywnościowego i żywienia na świecie”, opracowany przez pięć wyspecjalizowanych agend ONZ. Z publikacji wynika, że w walce z głodem i niedożywieniem świat cofnął się o kilkanaście lat, do poziomu notowanego w latach 2008–2009. – System żywnościowy potrzebuje głębokich, strukturalnych zmian, ponieważ w tej chwili jest zorientowany na maksymalizację zysków, a nie wyżywienie ludzi – wskazują eksperci.

Media

Rafał Zawierucha: Trzeba być do zawodu aktora w jakimś stopniu powołanym. Nie można jednak mówić ludziom, jak mają żyć, na kogo głosować i co jeść

Zdaniem Rafała Zawieruchy, żeby zostać aktorem, trzeba poczuć w sobie powołanie do wykonywania tego zawodu, mieć talent i charyzmę, ale też być świadomym tego, że niesie on ze sobą wiele trudności i niełatwych decyzji. Na dobrą rolę i na sukces trzeba ciężko zapracować, ale sława jest ulotna, konkurencja duża i szybko można zostać zapomnianym. Artysta sądzi też, że nawet zdobywając dużą popularność i będąc na szczycie, nie wolno się wywyższać, uważać się za wyrocznię i dyktować innym, co mają robić i jak żyć.