SZLACHECKIE GNIAZDO. OGIEŃ BUNTU Z tęsknoty za minionymi czasami…

„Szlacheckie gniazdo. Ogień buntu” pióra Moniki Rzepieli, które ukaże się 21 kwietnia nakładem Wydawnictwa Szara Godzina, to kolejna część cyklu „Saga Polska”, a równocześnie kontynuacja bestsellerowej powieści „Szlacheckie gniazdo”.
W książce „Szlacheckie gniazdo. Ogień buntu” czytelnicy poznają dalsze dzieje mlecznych sióstr - chłopki Marysi i szlachcianki Leontyny, które los zetknął po narodzinach, a potem rozdzielił. Pierwsza z nich nosi dziecko dziedzica Pawłówki. Zrozpaczona, z obawy przed ludzką pogardą, próbuje odebrać sobie życie. Okazuje się jednak, że śmierć nie jest jej pisana. Czy zazna jeszcze miłości? Tymczasem Leontyna zostaje zmuszona do poślubienia warszawskiego notariusza Aleksandra Sokołowskiego. Czy, nieszczęśliwa, znajdzie odwagę, by opuścić męża?
W radościach, smutkach, rozczarowaniach, dobrych i złych wyborach bohaterów możemy odnaleźć siebie. Fascynujące są jednak nie tylko ludzkie losy, ale również codzienne życie na szlacheckim dworze i w wiejskiej zagrodzie w drugiej połowie XVIII i na początku XIX wieku, w dramatycznych czasach zaborów i powstań. Wir historii nie omija bowiem Pawłowskich, Oryńskich, Robaków, Niezgułów…
Na kartach książki fikcyjni bohaterowie spotykają się z postaciami historycznymi, jak choćby Jan Henryk Dąbrowski i Tadeusz Kościuszko. Biorą udział w bitwie pod Racławicami podczas insurekcji kościuszkowskiej, są świadkami upadku Rzeczypospolitej, walczą o niepodległość u boku Napoleona w Legionach Polskich.
Monika Rzepiela jest z pochodzenia zamościanką, z wykształcenia humanistką, a z zamiłowania pisarką. Ma dwóch dorastających synów. Oprócz czytania i pisania lubi pracować w ogrodzie i zajmować się domem i rodziną. Jest autorką cyklu „Saga Polska”, w którym ukazało się dotychczas sześć tomów. Debiutowała powieścią
„Dwór w Czartorowiczach”.
Monika Rzepiela i Wydawnictwo Szara Godzina zapraszają do czytania. „Szlacheckie gniazdo. Ogień buntu” będzie dostępne w księgarniach stacjonarnych i internetowych od 21 kwietnia.

„Powstanie Bohaterów” – wyjątkowa książka 9-letniej Ali i jej taty

O agresji w książkach Young Adult - rzeczywistość czy przesada?

Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata Czwórki i Big Book Cafe
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii


Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Muzyka

Marta Wiśniewska: Konkurs Eurowizji jest odrobinę polityczny i tam są różne dziwne sytuacje. Mam jednak nadzieję, że Justyna Steczkowska rozwali system
Wokalistka zapewnia, że mocno kibicuje Justynie Steczkowskiej w drodze po zwycięstwo w 69. Konkursie Piosenki Eurowizji w Szwajcarii. I choć te zmagania mają drugie dno i nie zawsze liczą się tylko umiejętności wokalne reprezentantów poszczególnych krajów, to Marta Wiśniewska wierzy, że talent i potencjał polskiej gwiazdy będą ponad wszelkimi podziałami. Tancerka zaznacza też, że ona sama nie wzięłaby udziału w tym konkursie.
Konsument
Eksperci apelują do Ministerstwa Zdrowia o zmianę w polityce nikotynowej. Powinna lepiej chronić dzieci i młodzież

Wprowadzanie kolejnych zakazów w ustawie tytoniowej nie przyniesie spodziewanego rezultatu – oceniają lekarze i terapeuci pracujący z osobami uzależnionymi. Według nich należy osobno rozpisać działania rozwiązujące problem na poziomie osób dorosłych, które już palą, i te, które będą nakierowane na ochronę dzieci i młodzieży przed dostępem do wyrobów nikotynowych. Stowarzyszenie Jump93 wraz z przedstawicielami środowisk psychiatrycznych i zdrowia publicznego zaapelowało o systemowe podejście do polityki nikotynowej, z uwzględnieniem potencjału strategii redukcji szkód.
Prawo
Rząd planuje dalsze zmiany w opiece wczesnodziecięcej. Ma to pomóc odwrócić negatywne trendy demograficzne

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi prekonsultacje dotyczące dalszych etapów reformy opieki wczesnodziecięcej i podkreśla, że jest to jedno z kluczowych zadań podjętych przez resort. Ma to pomóc w zatrzymaniu negatywnych trendów demograficznych. W 2024 roku w Polsce urodziło się 252 tys. dzieci, czyli o ponad 20 tys. mniej niż w poprzednim roku i najmniej w całym okresie powojennym.