Komunikaty PR

Sztuka dekorowania w stylu Art deco

2021-01-13  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt

Hanna Gehrke - Gut
GutPR Hanna Gehrke - Gut

ul. Ludwika Rydygiera 14/14
50-249 Wrocław
gutpr|gutpr.pl| |gutpr|gutpr.pl
512078181
gutpr.pl

Pojawienie się stylu Art Déco było twórczą reakcją na niezdyscyplinowaną formalnie secesję ale także na  okrucieństwa I Wojny Światowej. Art Déco był stylem szybko odnawiającej się gospodarki i optymistycznej, powojennej wizji świata. Stawiał na nowoczesne projektowanie i produkcję masową, choć – paradoksalnie - jest kojarzony z wyrafinowaną elegancją, komfortem i luksusem.  Do dziś stanowi inspirację do dekorowania odważnych i ekskluzywnych wnętrz. Aldona Mioduszewska, Dyrektor Marketingu w Galerii Wnętrz DOMAR, opowiada, co sprawiło, że Art déco nadal daje inspirację do tworzenia nieprzeciętnych wnętrz.

Nazwa stylu, który królował w latach 30. i 40. ubiegłego wieku, pochodzi od skrótu nazwy Międzynarodowej Wystawy Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictw (Exposition Internationale des Arts Decoratifs et Industriels Modernes) odbywającej się w 1925 roku w Paryżu. Podczas wydarzenia zaprezentowano bogactwo sztuki użytkowej stanowiące podstawę stylu Art déco, który można tłumaczyć jako sztukę dekoracyjną.

Piękno i harmonia

- Art déco to styl, który łączy w sobie prostotę wyrazu i wyszukane materiały. W tamtym okresie ogromną popularnością cieszyło się szlachetne drewno (palisander,mahoń, heban) ale także skóra (zwłaszcza egzotycznych zwierząt) marmur czy onyks, które odegrały ogromną rolę we wzornictwie Art déco. Styl ten opisują też wyraziste kolory, jak wracająca do łask głęboka butelkowa zieleń, a także szlachetne materiały – aksamit, welwet czy welur. To styl kryształów, bogatych kandelabrów, kości słoniowej, masy perłowej, srebra. Jego przepych i wytworność  oddał między innymi film  Buza Lehrmana z 2013 r:   Wielki Gatsby, który być może przyczynił się do powrotu Art. Deco we współczesnym wzornictwie,– mówi Aldona Mioduszewska, Dyrektor Marketingu w Galerii Wnętrz DOMAR.

Tym, co wyróżnia Art déco, jest geometryzacja widoczna w kształcie mebli i wzorów, inspirowana dokonaniami kubizmu czy abstrakcjonizmu. Uporządkowanie i symetria były odpowiedziami na zawiłą w formie sztukę użytkową z czasu secesji. Rozwiązania Art déco są harmonijne lecz bardzo wyszukane w swojej formie. Świadczy to tym stosowanie forniru i intarsji, które uwypuklały słoje i barwę drewna a także inkrustacje z masy perłowej, srebra czy mosiądzu.   Warto zauważyć, że Art déco czerpie inspiracje także ze sztuki starożytnego Egiptu, gdzie motywem zdobniczym był kwiat lotosu czy wschodzące słońce.

Ponadczasowe wyposażenie

- W stylu Art déco ogromną rolę odgrywały meble pełniące funkcje zarówno użytkowe, jak i dekoracyjne. Popularne w tamtym okresie konsole, komody czy szezlongi na długo zagościły w architekturze użytkowej. Art déco przeżywa teraz renesans zainteresowania a meble, które sprawdzą się we wnętrzach stylizowanych na Art déco, oferowane są przez wielu producentów z Galerii Wnętrz DOMAR. Różnorodność produktów – od oświetlenia, przez komplety wypoczynkowe czy niepowtarzalne dekoracje sprawią, że niejeden pasjonat stylu Art déco znajdzie u nas coś dla siebie – mówi Aldona Mioduszewska z Galerii Wnętrz DOMAR.

W ofercie wrocławskiej Galerii Wnętrz DOMAR znajdują się rozwiązania, które czerpią inspirację z najważniejszych elementów stylu Art déco. Poszukując mebli do salonu czy jadalni, warto zwrócić uwagę na niebanalne komody czy konsole, które dzięki swojej formie oraz wykorzystanym materiałom nadają zupełnie nowy charakter wnętrzu, a rozświetlenie pomieszczeń typowymi dla stylu Art déco lampami z elementami witrażowymi czy kryształkami pozwoli na stworzenie wyjątkowego klimatu.

Dla kogo Art deco?

Art déco to odpoczynek dla oczu. Styl promował wszystko to, co jest piękne i proste w swoim wyrazie. Był odpowiedzią na mnogość bodźców, którą oferowana Secesja. I fakt, że Art déco przyniósł aranżacyjne ukojenie, uczynił go także stylem ponadczasowym, sprawdzającym się w nowoczesnych wnętrzach.

-Styl Art déco jest dekoracyjny i reprezentacyjny, dlatego idealnie sprawdzi się w holach, salonach czy w przestrzeniach komercyjnych takich jak hotele czy restauracje. Jednak Art déco ze swoją symetrią, finezją i elegancją stał się inspiracją dla współczesnych projektantów i producentów, którzy postanowili wprowadzić go do wnętrz mieszkalnych. Art déco idealnie komponuje się ze stylem modernistycznym, glamour oraz stylem francuskim. Jednak można go również z sukcesem połączyć z surowym stylem industrialnym, w którym błyszczące elementy wprowadzą niespotykany klimat i rozświetlą wnętrza – dodaje Aldona Mioduszewska, Dyrektor Marketingu w Galerii Wnętrz DOMAR.

Styl Art déco trafia na pewno do wyrafinowanego odbiorcy, który lubi bawić się sztuką oraz konwencjami. We wnętrzach urządzonych w stylu Art déco odnajdą się osoby, które cenią sobie komfort oraz czas spędzony w otoczeniu pięknych przedmiotów. Wyposażenie wnętrz w stylu Art déco dostępne jest w ofercie wrocławskiej Galerii Wnętrz DOMAR, jednej z największych galerii wnętrzarskich w Polsce, która stawia na piękno i czerpanie radości ze współczesnej architektury wnętrz.

O Galerii Wnętrz DOMAR:

Wrocławska Galeria Wnętrz DOMAR to jedna z największych galerii wyposażenia wnętrz w Polsce. Na 24 000 m² swoje stoiska ma ponad 100 najemców, którzy mają w swojej ofercie produkty wyposażenia wnętrz i materiałów wykończeniowych - począwszy od mebli, poprzez dekoracje, wyposażenie kuchni, podłogi, dywany, firany, zasłony, tapety, oświetlenie, kominki, drzwi, schody czy okna a nawet systemy do inteligentnych domów. Ponadto w Galerii Wnętrz DOMAR znajdują się: market Biedronka i drogeria Rossmann a także restauracja, klub fitness, szkoła tańca, bank i apteka.

www.DOMAR.pl 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: GutPR Hanna Gehrke - Gut
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Proste przyjemności na zimowe wieczory Biuro prasowe
2024-12-30 | 15:40

Proste przyjemności na zimowe wieczory

Zima to idealna pora na spędzanie długich wieczorów w domu w „przytulny” sposób. Wygodne ubranie, pyszny rozgrzewający napój, nieskomplikowana rozrywka - to
Dom Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
2024-12-27 | 01:00

Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie

Zbliża się Sylwester – czas zabawy, podróży i odpoczynku. Jednak podczas naszej nieobecności dom i posesja mogą stać się łatwym celem dla złodziei. Jak skutecznie
Dom Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
2024-12-24 | 00:21

Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?

Czy łazienka może być modna i ponadczasowa jednocześnie? Kluczem do takiego efektu jest odpowiednia paleta barw, która łączy w sobie harmonię, elegancję i przytulność - element

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Jadwiga Jankowska-Cieślak i Daniel Olbrychski po 50 latach znów zagrają małżeństwo w sztuce „Przebłyski”. „To duża rozkosz spotkać się po tylu latach”

Twórcy sztuki zatytułowanej „Przebłyski” podkreślają, że jest to spektakl – lustro każdej pary. Kreowani przez Jadwigę Jankowską-Cieślak i Daniela Olbrychskiego Rosa i Abrasza przez lata byli małżeństwem, a w chwili śmierci mężczyzny widzowie dostają kompendium wiedzy o ich niełatwym życiu. Odtwórca głównej roli cieszy się, że znów może się spotkać na scenie z aktorką, która od lat robi na nim ogromne wrażenie. Przyznaje też, że Serge Kribus napisał ten tekst z myślą o nim i zależało mu, żeby zagrał tę sztukę w Paryżu. Najpierw jednak przedstawienie zostanie zaprezentowane w polskiej wersji.

Edukacja

Kompetencje STEM wchodzą szerzej do edukacji. Inicjatywa edukacyjna Amazon objęła już pół miliona dzieci w Polsce

Na warszawskiej Pradze Północ otwarto właśnie pierwszą STEM Kindlotekę, czyli przestrzeń edukacyjną dla dzieci i młodzieży, która stawia na rozwój kompetencji w obszarze nauki, technologii, inżynierii i matematyki. To inicjatywa Amazon i stowarzyszenia Cyfrowy Dialog rozwijana od 2019 roku, w ramach której funkcjonuje ponad 100 takich placówek, a z prowadzonych w nich zajęć skorzystało już pół miliona dzieci. STEM uważane są za kompetencje przyszłości, a badania wskazują, że można je rozwijać już u najmłodszych uczniów.

Prawo

Zmieni się definicja mobbingu. Nowe prawo da skuteczniejsze narzędzia ochrony nękanym pracownikom

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce uprościć prawną definicję mobbingu. Dodatkowo opracowywana nowelizacja przepisów ma nałożyć nowe obowiązki na pracodawców, których celem będzie określenie zasad przeciwdziałania mobbingowi i to na poziomie regulaminu pracy lub innych wewnętrznych regulacji. Dzięki któremu podwładni będą bardziej świadomi swoich praw i będą mogli lepiej reagować na przypadki ich łamania.