Komunikaty PR

Sztuka dekorowania w stylu Art deco

2021-01-13  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt

Hanna Gehrke - Gut
GutPR Hanna Gehrke - Gut

ul. Ludwika Rydygiera 14/14
50-249 Wrocław
gutpr|gutpr.pl| |gutpr|gutpr.pl
512078181
gutpr.pl

Pojawienie się stylu Art Déco było twórczą reakcją na niezdyscyplinowaną formalnie secesję ale także na  okrucieństwa I Wojny Światowej. Art Déco był stylem szybko odnawiającej się gospodarki i optymistycznej, powojennej wizji świata. Stawiał na nowoczesne projektowanie i produkcję masową, choć – paradoksalnie - jest kojarzony z wyrafinowaną elegancją, komfortem i luksusem.  Do dziś stanowi inspirację do dekorowania odważnych i ekskluzywnych wnętrz. Aldona Mioduszewska, Dyrektor Marketingu w Galerii Wnętrz DOMAR, opowiada, co sprawiło, że Art déco nadal daje inspirację do tworzenia nieprzeciętnych wnętrz.

Nazwa stylu, który królował w latach 30. i 40. ubiegłego wieku, pochodzi od skrótu nazwy Międzynarodowej Wystawy Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictw (Exposition Internationale des Arts Decoratifs et Industriels Modernes) odbywającej się w 1925 roku w Paryżu. Podczas wydarzenia zaprezentowano bogactwo sztuki użytkowej stanowiące podstawę stylu Art déco, który można tłumaczyć jako sztukę dekoracyjną.

Piękno i harmonia

- Art déco to styl, który łączy w sobie prostotę wyrazu i wyszukane materiały. W tamtym okresie ogromną popularnością cieszyło się szlachetne drewno (palisander,mahoń, heban) ale także skóra (zwłaszcza egzotycznych zwierząt) marmur czy onyks, które odegrały ogromną rolę we wzornictwie Art déco. Styl ten opisują też wyraziste kolory, jak wracająca do łask głęboka butelkowa zieleń, a także szlachetne materiały – aksamit, welwet czy welur. To styl kryształów, bogatych kandelabrów, kości słoniowej, masy perłowej, srebra. Jego przepych i wytworność  oddał między innymi film  Buza Lehrmana z 2013 r:   Wielki Gatsby, który być może przyczynił się do powrotu Art. Deco we współczesnym wzornictwie,– mówi Aldona Mioduszewska, Dyrektor Marketingu w Galerii Wnętrz DOMAR.

Tym, co wyróżnia Art déco, jest geometryzacja widoczna w kształcie mebli i wzorów, inspirowana dokonaniami kubizmu czy abstrakcjonizmu. Uporządkowanie i symetria były odpowiedziami na zawiłą w formie sztukę użytkową z czasu secesji. Rozwiązania Art déco są harmonijne lecz bardzo wyszukane w swojej formie. Świadczy to tym stosowanie forniru i intarsji, które uwypuklały słoje i barwę drewna a także inkrustacje z masy perłowej, srebra czy mosiądzu.   Warto zauważyć, że Art déco czerpie inspiracje także ze sztuki starożytnego Egiptu, gdzie motywem zdobniczym był kwiat lotosu czy wschodzące słońce.

Ponadczasowe wyposażenie

- W stylu Art déco ogromną rolę odgrywały meble pełniące funkcje zarówno użytkowe, jak i dekoracyjne. Popularne w tamtym okresie konsole, komody czy szezlongi na długo zagościły w architekturze użytkowej. Art déco przeżywa teraz renesans zainteresowania a meble, które sprawdzą się we wnętrzach stylizowanych na Art déco, oferowane są przez wielu producentów z Galerii Wnętrz DOMAR. Różnorodność produktów – od oświetlenia, przez komplety wypoczynkowe czy niepowtarzalne dekoracje sprawią, że niejeden pasjonat stylu Art déco znajdzie u nas coś dla siebie – mówi Aldona Mioduszewska z Galerii Wnętrz DOMAR.

W ofercie wrocławskiej Galerii Wnętrz DOMAR znajdują się rozwiązania, które czerpią inspirację z najważniejszych elementów stylu Art déco. Poszukując mebli do salonu czy jadalni, warto zwrócić uwagę na niebanalne komody czy konsole, które dzięki swojej formie oraz wykorzystanym materiałom nadają zupełnie nowy charakter wnętrzu, a rozświetlenie pomieszczeń typowymi dla stylu Art déco lampami z elementami witrażowymi czy kryształkami pozwoli na stworzenie wyjątkowego klimatu.

Dla kogo Art deco?

Art déco to odpoczynek dla oczu. Styl promował wszystko to, co jest piękne i proste w swoim wyrazie. Był odpowiedzią na mnogość bodźców, którą oferowana Secesja. I fakt, że Art déco przyniósł aranżacyjne ukojenie, uczynił go także stylem ponadczasowym, sprawdzającym się w nowoczesnych wnętrzach.

-Styl Art déco jest dekoracyjny i reprezentacyjny, dlatego idealnie sprawdzi się w holach, salonach czy w przestrzeniach komercyjnych takich jak hotele czy restauracje. Jednak Art déco ze swoją symetrią, finezją i elegancją stał się inspiracją dla współczesnych projektantów i producentów, którzy postanowili wprowadzić go do wnętrz mieszkalnych. Art déco idealnie komponuje się ze stylem modernistycznym, glamour oraz stylem francuskim. Jednak można go również z sukcesem połączyć z surowym stylem industrialnym, w którym błyszczące elementy wprowadzą niespotykany klimat i rozświetlą wnętrza – dodaje Aldona Mioduszewska, Dyrektor Marketingu w Galerii Wnętrz DOMAR.

Styl Art déco trafia na pewno do wyrafinowanego odbiorcy, który lubi bawić się sztuką oraz konwencjami. We wnętrzach urządzonych w stylu Art déco odnajdą się osoby, które cenią sobie komfort oraz czas spędzony w otoczeniu pięknych przedmiotów. Wyposażenie wnętrz w stylu Art déco dostępne jest w ofercie wrocławskiej Galerii Wnętrz DOMAR, jednej z największych galerii wnętrzarskich w Polsce, która stawia na piękno i czerpanie radości ze współczesnej architektury wnętrz.

O Galerii Wnętrz DOMAR:

Wrocławska Galeria Wnętrz DOMAR to jedna z największych galerii wyposażenia wnętrz w Polsce. Na 24 000 m² swoje stoiska ma ponad 100 najemców, którzy mają w swojej ofercie produkty wyposażenia wnętrz i materiałów wykończeniowych - począwszy od mebli, poprzez dekoracje, wyposażenie kuchni, podłogi, dywany, firany, zasłony, tapety, oświetlenie, kominki, drzwi, schody czy okna a nawet systemy do inteligentnych domów. Ponadto w Galerii Wnętrz DOMAR znajdują się: market Biedronka i drogeria Rossmann a także restauracja, klub fitness, szkoła tańca, bank i apteka.

www.DOMAR.pl 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: GutPR Hanna Gehrke - Gut
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Delektuj się latem z Fiskars Biuro prasowe
2024-06-28 | 14:00

Delektuj się latem z Fiskars

Lato to doskonały czas na urządzenie pikniku z przyjaciółmi albo rodziną. Tym razem użyjmy do przygotowania i serwowania pysznych dań produktów Fiskars, a gotowanie
Dom LETNIA WYPRZEDAŻ W BOCONCEPT
2024-06-26 | 16:10

LETNIA WYPRZEDAŻ W BOCONCEPT

Duńska marka meblowa BoConcept zaprasza na jedno z największych wydarzeń promocyjnych tego roku - Letnią Wyprzedaż. W dniach 15 czerwca – 31 lipca 2024 roku, znaczną część kolekcji
Dom Lodówki Candy o pojemności XXL – w sam raz na upały
2024-06-26 | 13:00

Lodówki Candy o pojemności XXL – w sam raz na upały

Candy wprowadziła na rynek nowe chłodziarko-zamrażarki z rodziny Fresco 300, które przy standardowej szerokości 60 cm, charakteryzują się imponującą pojemnością nawet 409

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Psychologia

Martyna Wojciechowska: Pokolenie Z jest bardzo samotne i nie radzi sobie z codziennymi problemami. Jako mama nauczyłam się bardziej słuchać i więcej pytać, niż mówić

Dziennikarka podkreśla, że martwi się o pokolenie Z, bo z jej obserwacji i rozmów z młodymi ludźmi wynika, że czują się oni bardzo samotni i wręcz przerastają ich codzienne problemy. Sami nie potrafią sobie z nimi poradzić, a niestety często też nie mogą liczyć na wysłuchanie, wsparcie i pomoc ze strony dorosłych. Martyna Wojciechowska nie ukrywa, że ona również popełniła wiele błędów wychowawczych, bo wydawało jej się, że sama najlepiej wie, czego potrzebuje jej córka, bez pytania dziewczynki o zdanie. W porę jednak dostrzegła swój błąd i teraz już wie, że dzieci najbardziej oczekują od rodziców poświęcenia im uwagi i czasu, a także zrozumienia ich emocji.

Edukacja

Co 6,5 minuty ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu. Edukacja dzieci może zapobiec katastrofalnym skutkom i uratować życie dorosłym

Udar mózgu to druga najczęstsza przyczyna śmierci i trzecia najczęstsza przyczyna niepełnosprawności. Niewystarczająca wiedza i brak umiejętności rozpoznawania objawów udaru mózgu sprawiają, że większość pacjentów zgłasza się do szpitali zbyt późno. W odpowiedzi na ten problem powstał program FAST Heroes skierowany do przedszkolaków i uczniów klas 1–3. – Chcemy wykorzystać entuzjazm dzieci, aby to one stały się nauczycielami dla swoich dziadków – mówi Jan van der Merwe, międzynarodowy koordynator programu FAST Heroes, lider Inicjatywy Angels.

Teatr

Mateusz Banasiuk: Żałuję, że dzisiaj tak rzadko pisze się sztuki wierszem. Dla aktora to prawdziwy sprawdzian umiejętności

Aktor gra jedną z głównych ról w spektaklu „Wypiór” w Teatrze IMKA. Zaznacza, że wielkim atutem spektaklu jest tekst napisany klasycznym trzynastozgłoskowcem z zachowaną średniówką po siódmej sylabie, ale traktujący o bieżących problemach młodych ludzi i w niebanalny sposób komentujący otaczającą rzeczywistość. Mateusz Banasiuk zapewnia, że on sam bardzo lubi grać w sztukach napisanych wierszem i żałuje, że twórcy teatralni odchodzą już od tej formy. Przyznaje też, że w tym przypadku nie ma mowy o improwizacji. Trzeba się wykazać niezwykłą dokładnością, by nie zgubić żadnego słowa, bo wtedy zostanie zaburzony cały rytm.