AAF: Teoria Mnogości. Abstrakcja w OFF Piotrkowska Center
Dla miłośników sztuki abstrakcyjnej – wystawy, koncerty i performanse. Dla pasjonatów tatuażu – pop-up tatuatorski. A dla ciekawych świata sztuki – spotkania autorskie i warsztaty. Już od piątku OFF Piotrkowska Center stanie się miejscem, gdzie abstrakcja znajdzie wspólną przestrzeń do rozwoju. Festiwal Lodz Abstrakt Art Festival (LAAF) potrwa od 4 do 20 października.
Jednym z punktów programu jest otwarcie Centrum Festiwalowego, które odbędzie się 4 października o godzinie 16:00. Na uczestników czeka także oficjalne otwarcie festiwalu o 17:00, po którym odbędzie się performance Supa_Troopa_ x Midera oraz koncert Kefir Kefir. Tego dnia o 20:30 otwarta zostanie wystawa kolektywu TYRA, zatytułowana „KRYSZTAŁOWA WIEŻA FORMALIZMU”, a wieczór zakończy afterparty z DJ setem Weroniki Cyrankiewicz w klubie DOM.
Dla miłośników sztuki przewidziano także liczne spotkania autorskie, które odbędą się 5 października – w tym z finalistami konkursu LAAF_OpenCall oraz artystami wystawy A ∩ B. Muzyczne akcenty tego dnia to koncert Baliński/Midera/Tarwid o 16:00 oraz występ Jēkabsa Rēdersa o 16:45.
Nie zabraknie również wyjątkowego pop-upu tatuatorskiego Miłość Studio, który odbędzie się 19 i 20 października w Showroomie na OFFie. Dla chętnych na abstrakcyjne wzory tatuaży drzwi będą otwarte od 12:00 do 20:00. W ramach festiwalu odbędą się również performanse, w tym Distort Visual i Macieja Ożoga 19 października o 18:00 oraz koncert Olgi Markowskiej, który zamknie festiwal 20 października o 17:00.
– Teoria Mnogości to przestrzeń, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie – od subtelnych, geometrycznych form po dynamiczne i ekspresyjne wybuchy emocji. Sztuka abstrakcyjna w OFF Piotrkowska zaskoczy różnorodnością i zainspiruje do refleksji nad tym, co nieskończone – zapewniają organizatorzy ze Stowarzyszenie LAAF.
Bilety na festiwalowe wydarzenia będą dostępne online oraz stacjonarnie. Dla najbardziej zaangażowanych uczestników przygotowano specjalne karnety, które umożliwią wejście na kilka koncertów, performance'ów i warsztatów.
Więcej informacji na stronie: www.lodzabstractartfestival.com.
Podróż po świecie Chełmońskiego wraz z Muzeum Narodowym
W październiku serce europejskiej sztuki współczesnej zabije w Wilnie
Druga edycja Konkursu Anioły Rzemiosła – „Dajmy skrzydła talentom”
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Podróże
Józef Gąsienica-Gładczan i Jan Błachowicz: Poznaliśmy Filipiny od strony slumsów. Teraz inaczej patrzymy na nasze życie
Uczestnicy „Azja Express” zaznaczają, że pobyt na Filipinach był dla nich wyjątkową przygodą, ale i trudną lekcją. To, co tam zobaczyli, zmusiło ich do refleksji i sprawiło, że docenili warunki, w jakich sami na co dzień żyją. Józef Gąsienica-Gładczan i Jan Błachowicz zdążyli zaobserwować, że Filipińczykom często doskwiera głód, mimo ciężkiej pracy nie wystarcza im pieniędzy na zaspokojenie podstawowych potrzeb, a ich domy zbudowane są z nietrwałych materiałów. W skrajnych sytuacjach rodziny mieszkają „pod mostem”.
Żywienie
David Gaboriaud: Polscy kucharze uwielbiają kuchnię znad Loary. Francuskimi technikami mocno inspirował się Modest Amaro
Kucharz podkreśla, że polscy szefowie kuchni często inspirują się niezwykle zróżnicowaną kuchnią francuską, czerpią z jej tradycji i bogactwa smaków. Jak zauważa, od wieków nasze kuchnie się łączą, często bazujemy na tych samych produktach, korzystamy z podobnych technik, ale różni nas kultura jedzenia. Restauracji, które serwują wykwintne, typowo francuskie potrawy, jest w Polsce zaledwie kilka, natomiast można dobrze zjeść również w tych lokalach, gdzie oryginalne przepisy nie są wiernie kopiowane, tylko wykorzystane z pomysłem i dostosowane do naszych warunków.
Prawo
Szpitale pracują nad poprawą jakości opieki nad pacjentami. Do wzmocnienia są kwestie bezpieczeństwa i redukcja zdarzeń niepożądanych
Jak wynika z badań satysfakcji pacjentów prowadzonych przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, niemal 90 proc. pacjentów uznałoby szpital, w którym byli leczeni, jako godny polecenia. Wprowadzone rok temu przepisy kładą szczególny nacisk na jakość w ochronie zdrowia i szpitale zaczynają to u siebie wdrażać. – Poprawa jakości i bezpieczeństwo pacjenta są działami standardów akredytacyjnych, które jeszcze wypadają najgorzej. Problemem jest badanie zdarzeń niepożądanych – ocenia Agnieszka Pietraszewska-Macheta, dyrektorka Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.