Opera Wrocławska zawita do domów
Wrocławski teatr operowy rozwija platformę VOD i już w styczniu zaprosi widzów na kolejne spektakle online. Wśród tytułów pojawią się Opowieści Hoffmanna oraz balet Giselle. Dotychczasowe realizacje wydarzeń online spotkały się z dużym zainteresowaniem widzów. Ostatni spektakl sylwestrowo-noworoczny zgromadził niemal 12 tysięczną publiczność.
Opera zapowiada kontynuację realizacji transmisji online. 16 stycznia o godz. 19:00 widzów czeka spotkanie z Opowieściami Hoffmanna. W główną rolę wcieli się wybitny tenor Charles Castronovo, który dał się już poznać wrocławskiej publiczności podczas Gali Inauguracyjnej. Po ponad roku nieobecności, 23 stycznia o godz. 19:00 na scenę powróci balet Giselle – romantyczna opowieść oparta na legendzie spisanej przez Heinricha Heinego.
Oba spektakle będzie można zobaczyć w dniach transmisji poprzez zakładkę VOD na stronie Opery Wrocławskiej – gdzie można wykupić dostęp do nagrań. Chętni będą też mieli szansę wrócić za pośrednictwem platformy do wcześniejszych wydarzeń. Nagrania spektaklu sylwestrowo-noworocznego oraz Strasznego Dworu zostały już udostępnione w serwisie VOD i można je obejrzeć bez wychodzenia z domu.
- Niemal 12 tysięcy widzów weszło w Nowy Rok z Operą Wrocławską, oglądając nasz spektakl online. To pokazuje, jak bardzo publiczność nas potrzebuje. Chcemy udostępniać melomanom sztukę na najwyższym poziomie, dlatego konsekwentnie realizujemy swoją strategię i zapraszamy ich na kolejne wyjątkowe wydarzenia już w styczniu – powiedziała Halina Ołdakowska, dyrektor Opery Wrocławskiej.
Przygotowując się do terminu zakończenia obowiązywania ograniczeń w działalności instytucji kultury, Opera Wrocławska na koniec stycznia zaplanowała Skrzypka na dachu. Decyzja o wystawieniu spektaklu zależy od sytuacji epidemicznej w kraju. Jednak niezależnie od tego w przypadku musicalu, jedynego granego na deskach Opery, transmisja online nie będzie możliwa.
- „Skrzypek na dachu” to taki typ spektaklu, który musi być grany tylko przy udziale publiczności, nie może być wyłącznie udostępniony online. Wierzymy, że będziemy mieli szansę zagrać ten wspaniały musical - dodała Halina Ołdakowska.

W Dzień Dziecka wyruszcie razem do krainy Calineczki

ŚWIAT, W KTÓRYM WSZYSTKO JEST MOŻLIWE PIASKOWY WILK W TEATRZE PINOKIO W ŁODZI

SIŁA OSOBOWOŚCI! ZNAMY OBSADĘ ŁÓDZKIEJ ODSŁONY „MAMMA MIA!”
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Mika Urbaniak: Cały czas tworzę i mam w szufladzie dużo utworów. Teraz kończę moją nową płytę i mam nadzieję, że znowu sporo się będzie wokół mnie działo
Artystka pracuje właśnie nad nową płytą, która ma się ukazać jesienią. Będzie to piąty album w jej karierze i powrót po sześciu latach przerwy. Zwiastunem tego wydawnictwa jest singiel „Co masz na myśli?”. Mika Urbaniak zaznacza, że nowe kompozycje odzwierciedlają jej przemyślenia na temat miłości, siły, nadziei i odnajdywania siebie, a także pułapek przemysłu muzycznego, w którym – jej zdaniem, kobiety radzą sobie coraz lepiej i są bardziej pewne siebie. Jeśli natomiast chodzi o warstwę muzyczną tego krążka, to oprócz powrotu do hip-hopowych korzeni, będzie także można usłyszeć wpływy funku i popu.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Farmacja
Endometrioza przez lata pozostawała lekceważonym problemem. Mimo że cierpi na nią 14 mln kobiet w Europie

Coraz więcej państw UE kompleksowo zaczyna się zajmować problemem endometriozy. W tej grupie państw jest także Polska, która od lipca wprowadziła nowy model bezpłatnej diagnostyki i opieki dla pacjentek z tą chorobą oznaczającą dla nich życie z chronicznym bólem. Podczas ubiegłotygodniowej debaty w Parlamencie Europejskim europosłowie wezwali Komisję Europejską do większej inicjatywy na forum unijnym: opracowania strategii walki z endometriozą i skierowania większych środków na badania nad tą chorobą.