TLEN W WALCE Z COVID-19, TO LEK NA WAGĘ ZŁOTA

Andrzej Bromski
Bromo
ul. Płowiecka 4/189
00-585 Warszawa
materialy.prasowedszkodowania|gmail.com| |materialy.prasowedszkodowania|gmail.com
510 139 576
www.bromo.pl
TLEN – w dobie walki z koronawirusem to słowo odmieniane jest przez wszystkie przypadki. W szpitalach tlenu brakuje, a inhalacje tlenowe to podstawowa metoda leczenia chorych na COVID-19. Niedawno Eksperci z University Hospitals Birmingham i University of Warwick - wspierani przez Health Foundation z Wielkiej Brytanii[1] - rozpoczęli nowe badania nad wpływem tlenu w leczeniu chorób ludzi zakażonych wirusem Covid-19.
Optymalne wykorzystanie tlenu ma kluczowe znaczenie w leczeniu pacjentów z Covid-19, z których większość można leczyć na normalnych oddziałach, a także mniejszość, która przechodzi na oddziały intensywnej terapii. Profesor Alice Turner z BHP, która jest współprzewodniczącą projektu, powiedziała: „Tlen jest lekiem, a optymalizacja przepisywania ma kluczowe znaczenie w przypadku szeregu schorzeń, do których może należeć Covid-19. Ważne jest, aby zrozumieć i zoptymalizować praktyki, w tym przepisywanie tlenu pacjentom Covid-19, w celu poprawy wyników leczenia pacjentów hospitalizowanych.”
W świetle tego jak ważna jest tlenoterapia w walce z Covid-19, warto przyjrzeć się ogólnodostępnej w Polsce normobarii – opartej na tlenoterapii właśnie. Komora normobaryczna jest komorą ciśnieniową. Wyposażona jest w śluzę, umożliwiającą bezpieczne przejście z otoczenia zewnętrznego – o ciśnieniu ok. 1000 hPa do właściwego pomieszczenia komory o ciśnieniu wewnątrz - 1500 hPa. Powietrze w komorze wzbogacone jest w tlen (od 32% do 40%, podczas gdy w powietrzu atmosferycznym jest go ok. 20%). Zawartość dwutlenku węgla w pomieszczeniu normobarycznym wynosi od 0,7% do 1.3%, gdzie w atmosferze na zewnątrz jest go zaledwie 0,03%. Dodatkowo, w komorze normobarycznej atmosfera wzbogacona jest o cząsteczkowy wodór, którego znajduje się od 10 do 20 tysięcy razy więcej niż na zewnątrz. Wszystkie te parametry składają się na specyficzny stan powietrza w komorze, które jest idealnie czyste i dzięki któremu (przede wszystkim poprzez zwiększoną zawartość tlenu) organizm dotlenia się dużo łatwiej, szybciej i intensywniej, niż podczas przebywania poza komorą.
Według badań przeprowadzonych przez Prof. Dr. Hab. Małgorzatę Tafil-Klawe z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na najbardziej profesjonalnej komorze tego typu czyli Normobaric Room (w Osielsku), już dwugodzinna sesja terapeutyczna w takich warunkach może być zbawienna dla zdrowia. Normobaria opiera się w dużej mierze na tlenoterapii, szeroko zalecanej przez lekarzy. Odpowiednie dotlenienie to warunek dobrej jakości życia. Również dzięki podwyższonemu ciśnieniu panującemu w komorze wszystkie komórki organizmu stają się bardziej dotlenione, przyspiesza się rozwój naczyń krwionośnych, tkanki nabłonkowe szybciej się regenerują, w komórkach skóry wytwarza się więcej kolagenu, komórki odpowiedzialne za zdrowie tkanki kostnej zwiększają swoją aktywność. Dzięki podwyższonemu stężeniu wodoru zwalczane są wolne rodniki powodujące starzenie się organizmu, a sam wodór jako taki, spowalnia podziały komórek wydłużając ich życie, a co za tym idzie życie całego organizmu. Podwyższona ilość dwutlenku węgla we krwi umożliwia lepsze przyswajanie tlenu przez komórki ciała, gdyż ułatwia odłączanie tlenu z hemoglobiny w naczyniach włosowatych. Sprzyja to również szybszemu gojeniu się ran oraz wspomaga organizm w walce z zakażeniami, działa bakteriobójczo i bakteriostatycznie, przyspiesza eliminację szkodliwego tlenku węgla. Wszystkie te właściwości wydatnie sprzyjają regeneracji.
W terapii normobarycznej kluczowym jest korzystanie ze sprawdzonego, certyfikowanego urządzenia. Komory produkowane przez firmę Ekonstal jako jedyne w Polsce zostały przebadane przez naukowców na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Komory Ekonstalu posiadają także znak CE – spełniają więc wszystkie badania pod względem jakości i bezpieczeństwa. Dodatkowo technologie produkcyjne zbiorników produkowanych przez Ekonstal oparte są na wieloletnim doświadczeniu i kompetencji pracowników uczestniczących w procesie produkcyjnym i są gwarantem najwyższej jakości produkowanych komór normobarycznych. „Obecnie naszą misją jest rozpowszechnianie dostępności i budowanie świadomości o pozytywnych skutkach normobarii. Uważamy, że zdrowie to najważniejsza inwestycja życia, dlatego też stawiamy na innowację i zapewniamy naszych klientów o wysokiej jakości urządzenia. Dbamy o wykończenie naszych produktów, chcemy, aby nasz klient dostał to, co najlepsze, bo liczy się dla nas jego zdrowie.” – podkreśla Piotr Chrzanowski, przedstawiciel grupy Ekonstal.
[1] https://warwick.ac.uk/fac/sci/med/about/centres/arc-wm/news-events/latest-news/?newsItem=8a17841a734808fa0173486f40020772

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025

Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.