Trzymamy cukry i trzymamy się razem
Kolejne dwie organizacje weszły do koalicji wspierającej cukrzyków, jaką tworzy Fit Cake, wywodząca się z Białegostoku, pierwsza polska sieć niecukierni. W grudniu dołączyły do niej stowarzyszenia z Rzeszowa i Warszawy. Ich podopieczni to głównie dzieci. Najmłodsi już cieszą się na słodkie Święta, choć bez grama cukru.
- Od ponad 10 lat jesteśmy na diecie, w której nie ma prostego cukru. Szybko poczuliśmy to właściwa droga, która z czasem stała się stylem życia i największą pasją. Niecukiernię zakładaliśmy więc z głębokim przekonaniem. Kiedy osiągnęliśmy z Fit Cake finansowy sukces, przyszła myśl, że powinniśmy teraz dołożyć swoją cegiełkę do podniesienia świadomości Polaków na temat diety i zmieniać ich nawyki żywieniowe. Chcieliśmy także wesprzeć tych, którzy tradycyjnych słodyczy nie mogą jeść ze względów zdrowotnych - mówi Rafał Kościuk, który wraz z Eweliną Choińską założył sieć Fit Cake, do której należy aktualnie ponad 20 lokali franczyzowych w całej Polsce. Marka oferuje słodycze bez dodatku cukru, glutenu, często także i bez laktozy.
Słodkie święta także dla cukrzyków
Najpierw działali na własnym podwórku. Nawiązali współpracę z Fundacją dla Dzieci z Cukrzycą “3mam Cukry” z Białegostoku. We wrześniu podczas festynu w Sochoniach przeszli “próbę ognia”. Mali cukrzycy pomiędzy zabawami, skakaniem na dmuchańcach i konkursami próbowali tortów, jakie Fit Cake przygotowało na tę okazję. Mamy zaś mierzyły dzieciom poziom cukru przed i po. Test wypadł znakomicie, a współpraca weszła na wyższy level. Później Fit Cake zorganizował w swoim lokalu warsztaty pieczenia bezcukrowych pączków. Przed Świętami dzieci będą mogły wykazać się nabytymi kulinarnymi umiejętnościami w domu. W ostatni piątek natomiast niecukiernia dołożyła się do świątecznych prezentów dla podopiecznych Fundacji “3mam Cukry”.
- Chyba żadne dziecko nie cieszy się tak ze świątecznych słodkości jak mali cukrzycy. Tak rzadko mają na nie pozwolenie. Z kolei my, ich mamy - jak żadne inne - czujemy wielką ulgę widząc, że w paczce są batony bez dodatku cukru od Fit Cake - mówi Kornelia Bruczko, wiceprezes białostockiej Fundacji dla Dzieci z Cukrzycą.
Razem przeciwko największemu uzależnieniu XXI wieku
W grudniu do antycukrzycowej koalicji przystąpiły jeszcze dwie organizacje: Podkarpackie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży z Cukrzycą z Rzeszowa i Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą w Warszawie.
- Mamy wspólne plany, głównie dotyczące edukacji na temat cukrzycy. Rodzice dzieci dotkniętych tą choroba bardzo często spotykają się w uwagami typu: “Ma cukrzycę, bo taki gruby” albo “za dużo słodyczy dostawał”. Chcemy sprostować te przekłamania i tłumaczyć, że cukrzyca u dzieci jest chorobą autoimmunologiczną. Choć prawdą jest, że dotyka coraz większą grupę coraz młodszych dzieci - mówi Monika Kopeć-Kontek, mama cukrzyka i wiceprezes Stowarzyszenia z Rzeszowa.
Cukrzyca jest jedną z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych. Eksperci mówią nawet, że ma znamiona epidemii i jest największym uzależnieniem XXI wieku. Według ubiegłorocznego raportu ministra zdrowia w ostatnim dziesięcioleciu w diecie każdego Polaka trzykrotnie zwiększyła się ilość przetworzonego cukru, to znaczy zjadanego jako dodatek do napojów, kremów, ciasteczek. Co roku przysłowiowy Kowalski pochłania prawie 45 kg. cukru.

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.