Komunikaty PR

Zdrowie bieruńskich seniorów w centrum uwagi

2024-03-27  |  13:00
Biuro prasowe

Dbanie o własne zdrowie i dobrostan oraz budowanie odpowiednich nawyków żywieniowych u seniorów były głównymi tematami konferencji „Zdrowie Seniora w Centrum Uwagi”, która 15 marca odbyła się w Domu Kultury GAMA w Bieruniu. Wydarzenie zorganizował Urząd Miasta Bierunia, a jego partnerami zostały firmy działające w regionie: Danone, GALEN Ortopedia i Multimed. Seniorzy mieli też okazję czerpać inspiracje kulinarne od znanego na Śląsku szefa kuchni, Remigiusza Rączki, który do stworzenia potraw wykorzystał produkty, jakie powstają w bieruńskiej fabryce serków i jogurtów Danone.

Celem konferencji było zwiększenie świadomości społecznej na kwestie zdrowotne – w tym na wpływ żywienia na zdrowie. Edukację wzmocniły warsztaty z kucharzem. – Wierzymy w moc edukacji, dlatego tym bardziej cieszy nas wysoka frekwencja podczas tego wydarzenia. Było to możliwe dzięki bogatemu programowi, który stworzyliśmy wspólnie z działającymi w regionie firmami. Poza dobrą współpracą łączy nas postrzeganie kwestii dotyczących zdrowia, jako kluczowych dla dobrostanu mieszkańców. Doceniam to i dziękuję za zaangażowanie, zarówno w tę, jak i inne inicjatywy kulturalne, społeczne, profilaktyczne czy edukacyjne realizowane na terenie miasta – mówi Burmistrz Bierunia Krystian Grzesica.

Jednym z partnerów wydarzenia była bieruńska fabryka serków i jogurtów Danone, która od lat działa na rzecz lokalnej społeczności. – Danone wytwarza swoje produkty w Bieruniu od ponad 25 lat, co sprawia, że czujemy się częścią lokalnej społeczności. Dlatego z przyjemnością angażujemy się w prowadzone lokalnie inicjatywy, szczególnie te, które są bliskie realizowanej przez nas misji niesienia zdrowia przez żywność. W myśl tego podejścia równie duże znaczenie ma oferowanie wartościowych produktów, jak i edukowanie o ogromnym wpływie żywienia na zdrowie. – komentuje Robert Eliasz, dyrektor fabryki Danone w Bieruniu.

Na ważną rolę odpowiedniego żywienia wskazuje również dietetyk. – Bardzo istotne w diecie seniora jest odpowiednie spożycie płynów, dostarczanie wody regularnie, małymi łyczkami z uwagi na zmniejszone uczucie pragnienia oraz dostarczenie odpowiedniej ilości pełnowartościowego białka i wapnia. Możemy je znaleźć m.in. w fermentowanych produktach mlecznych, czyli np. jogurtach - są dobrze tolerowane również wśród osób w starszym wieku. Ponadto zawierają korzystne dla naszego zdrowia szczepy żywych kultur bakterii, które wspierają procesy trawienia. Obecność fermentowanych produktów mlecznych w diecie seniora pozwala na lepsze zbilansowanie ich diety wyjaśnia Klaudia Wiśniewska, dietetyk.

Wszystko dla zdrowia

To właśnie m.in. produkty mleczne, pochodzące z bieruńskiej fabryki Danone zostały wykorzystane przez słynnego śląskiego szefa kuchni Remigiusza Rączkę podczas warsztatów kulinarnych. Wirtuoz kuchni podzielił się sprawdzonymi przepisami, ale też sposobami na to, jak gotować zarazem smacznie i zdrowo. - W kuchni śląskiej najważniejszy jest smak, co wcale nie oznacza, że potrawy muszą być ciężkie, wręcz przeciwnie. Pamiętajmy 

o bazowaniu na takich produktach, jak na przykład jogurt naturalny, który ma wiele nieoczywistych zastosowań i świetnie sprawdzi się też jako składnik potraw regionalnych. A warzywa i owoce, które powinny znajdować się w naszym codziennym menu, są też ważnym elementem śląskich receptur. To rozwiązania, po które warto sięgać na co dzień – komentuje Remigiusz Rączka, podkreślając entuzjazm seniorów biorących udział w wydarzeniu.

Rolę odpowiednich nawyków żywieniowych przybliżyła także dietetyczka Klaudia Wiśniewska, zaś lek. med. Anna Damek, specjalistka medycyny rodzinnej i geriatrii, omówiła kwestie profilaktyki zaburzeń pamięci oraz otępienia. Ważną częścią tej profilaktyki jest aktywność fizyczna, która powinna być stałym elementem codzienności. Dlatego w programie wydarzenia znalazły się też warsztaty ruchowe zrealizowane przez fizjoterapeutkę Martę Zamarlik, która zainspirowała uczestników do zwiększania codziennej aktywności. Seniorzy mogli też skorzystać z konsultacji z lekarzem, zbadać poziom cukru oraz wykonać pakiet badań laboratoryjnych finansowanych przez Miasto Bieruń.

W trosce o społeczność lokalną i środowisko

To nie pierwsza inicjatywa na rzecz społeczności lokalnej, która została wsparta przez Danone, jednego z kluczowych pracodawców w regionie.

Z okazji ubiegłorocznych Dni Bierunia połączonych z dożynkami firma zainicjowała jogurtową wioskę, gdzie dzieci i młodzież brały udział w konkurencjach sprawnościowych, warsztatach szycia maskotek i ekotoreb, oraz uczyły się jak poprawnie segregować odpady. Tylko w ciągu jednego dnia wioskę Danone odwiedziło pół tysiąca osób. Natomiast podczas pikniku z okazji 25-lecia Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego, Danone stworzył strefę nawodnienia. Dodatkowo, zakład w Bieruniu regularnie przekazuje swoje produkty lokalnym instytucjom, które dystrybuują je do osób najbardziej potrzebujących. Zaangażowanie to jest dostrzegane przez władze lokalne – w listopadzie 2023 roku Fabryka została uhonorowana przez Burmistrza nagrodą Bieruńskiego Utopca w kategorii społeczna odpowiedzialność biznesu za szczególne osiągnięcia na rzecz lokalnej społeczności.

Zakład w Bieruniu, będący jednym z kluczowych ośrodków produkcyjnych Danone w Europie i przetwarzający mleko z polskich gospodarstw, jest doceniany również na arenie międzynarodowej. W grudniu 2023 roku otrzymał główną nagrodę w kategorii Lean Digital w Konkursie Lean Diamonds Awards za wykorzystanie rozwiązań cyfrowych w procesach wytwarzania, m.in. w zakresie podnoszenia efektywności, rozwiązywania problemów, czy zarządzania komunikacją. Fabryka jest ceniona również za innowacyjność i rozwiązania z zakresu ochrony środowiska, m.in. za sprawnie funkcjonujący system zarządzania środowiskowego ISO 14001, wysokie wskaźniki odzysku i recyklingu odpadów – 100% odpadów żywnościowych generowanych w fabryce w Bieruniu trafia do recyklingu lub odzysku. Energia elektryczna, z jakiej korzysta fabryka w 100% pochodzi ze źródeł odnawialnych[1].

[1] Na podstawie PPA (Power Purchase Agreement) i GO (Guarantee of Origin)

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Zmiany formalno-prawne w Grupie Sanofi w Polsce Biuro prasowe
2024-04-17 | 12:30

Zmiany formalno-prawne w Grupie Sanofi w Polsce

Zmiany formalno-prawne w Grupie Sanofi w Polsce Grupa Sanofi w Polsce łączy dwie spółki, upraszcza nazwę prawną oraz przenosi się do nowego biura. Te inicjatywy są kolejnym
Zdrowie Ruszają poszukiwania beneficjentów Poland Business Run 2024
2024-04-17 | 08:00

Ruszają poszukiwania beneficjentów Poland Business Run 2024

Rozpoczął się nabór wniosków na beneficjentów tegorocznej charytatywnej sztafety biznesowej Poland Business Run. Każdy, kto potrzebuje dofinansowania do zakupu protezy
Zdrowie Z jakich powodów Polacy sięgają po catering?
2024-04-05 | 10:40

Z jakich powodów Polacy sięgają po catering?

Jak wynika z danych Maczfit, aż 69,9% osób decyduje się na wybór cateringu ze względu na chęć zrzucenia kilogramów[1]. Na górze tej listy znajduje się też m.in.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Rodziny zastępcze w kryzysie z powodu braku odpowiedniego wsparcia państwa. Zespoły robocze pracują nad wypracowaniem nowych przepisów

Na koniec 2022 roku w pieczy zastępczej przebywało 72,8 tys. dzieci, przy czym nieco ponad 56 tys. w pieczy rodzinnej. Od 2020 roku wzrasta ogólna liczba wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych kosztem rodzin zastępczych, których jest coraz mniej. – Problemem jest niedofinansowanie całego systemu, brakuje też wsparcia i szkoleń dla rodziców – podkreśla Agnieszka Smarzyńska, prezeska Fundacji Happy Kids. Powołane niedawno przez resort polityki społecznej zespoły robocze mają wypracować nowe rozwiązania, które zapobiegną kryzysowi w pieczy zastępczej w Polsce.

Film

Julia Kamińska: Najnowszy singiel pokazuje moje drugie, wulgarne oblicze. Nie chcę się już bać, tylko móc wreszcie wyrażać siebie nawet w bardzo odważnych tekstach

Wokalistka podkreśla, że poprzez utwór „Dobrze się mamy MSNR” chciała zaprezentować odbiorcom nieco inne oblicze niż to, które znają z jej dotychczasowych projektów zawodowych. Niektórych jej nowa odsłona zaskoczyła, a nawet zbulwersowała. Julia Kamińska nie boi się jednak krytyki i również w swojej twórczości chce podejmować tematy trudne i kontrowersyjne. A już w maju ukaże się jej debiutancka płyta. Jesienią natomiast artystka zamierza wyruszyć w trasę koncertową właśnie z piosenkami z tego albumu.

Gwiazdy

Joanna Jędrzejczyk: Przygotowuję się do udziału w stand-upach. Będę miała 30 występów i spróbuję rozśmieszyć gości swoimi historiami

Na pewien czas zawodniczka MMA zamienia ring na scenę i dołącza do stand-upowego teamu. Czeka ją 30 występów, do których musi się solidnie przygotować, by zaciekawić widzów i porwać ich do wspólnej zabawy. Joanna Jędrzejczyk ma nadzieję, że sprawdzi się w roli stand-uperki, a jeśli nawet zdarzą się jej jakieś potknięcia, to nie zamierza się poddawać, bo przecież to dopiero jej pierwszy taki projekt, a trening czyni mistrza, zarówno w sporcie, jak i w aktorstwie.