Vincent V. Severski oraz Filip Zawada gośćmi spotkań z cyklu #premieraonline
Miłośników kryminałów zainteresuje spotkanie z Vincentem V. Severskim wokół najnowszej książki „Nabór” – ostatniej części poczytnej trylogii autora. W wirtualnym studiu Empiku pojawi się także Filip Zawada, finalista Nagrody Literackiej Nike 2020, który opowie o swoim najnowszym dziele „Zbyt wiele zim minęło, aby była wiosna”.
Interaktywne transmisje odbywają się na stronie Facebook.com/empikcom. W trakcie wydarzeń możliwe jest zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Wszystkie spotkania tłumaczone są na język migowy.
Spotkanie autorskie online z Vincentem V. Severskim – 24 marca, godz. 18:00
Po dwóch latach Vincent V. Severski wraca z ostatnią już częścią trylogii zapoczątkowanej tytułami „Zamęt” i „Odwet”. Nowa część serii – „Nabór” (Wydawnictwo Czarna Owca) – ukaże się premierowo 24 marca. Tego samego dnia Vincent V. Severski pojawi się na wirtualnym spotkaniu z czytelnikami, aby opowiedzieć o pracy nad książką. Rozmowę poprowadzi Katarzyna Borowiecka.
„Nabór” to zakończenie trylogii, w której powracają bohaterowie tetralogii „Nielegalni”. Rośnie napięcie między Iranem i USA, a świat stoi na progu wielkiej wojny. W Polsce do władzy wraca autorytarny premier Bolecki, Sekcja zostaje rozwiązana, a prokuratura szuka haków na Romana Leskiego. Tymczasem Dima uzyskuje z Rosji informację, która elektryzuje Konrada Wolskiego i Sarę Korską. Dawny Wydział Q i rozwiązana Sekcja łączą siły, by rozwiązać problem. Vincet V. Severski także tym razem nie zwalnia tempa i gwarantuje czytelnikom wciągającą przygodę literacką.
Spotkanie autorskie online z Filipem Zawadą – 25 marca, godz. 18:00
„Zbyt wiele zim minęło, żeby była wiosna” (Wydawnictwo Znak) to nowa powieść finalisty Nagrody Literackiej Nike 2020 Filipa Zawady – pisarza, który przejmująco dosadnie i szczerze pokazuje, jak niebezpiecznie jest zgrywać bohatera, w szczególności przed samym sobą. Opowiadając o miłości i przemocy, mistrzowsko balansuje na granicy tragedii i komedii. O absolutnie niepodrabialny i wyjątkowy w polskiej literaturze głos Zawadę zapyta Katarzyna Borowiecka podczas spotkania online.
Dziadek Szczepan. Samolubny i zgryźliwy, szowinista starej daty i samozwańczy mentor. Dnie spędza na starej kanapie z ukraińskiego burdelu, a nocami terroryzuje sąsiadów rykiem saksofonu. Tymczasem jego wnuk, bohater tej historii, dopiero wchodzi w świat dorosłych ludzi. Wkrótce przekona się, że spadki mogą być niezwykle kosztowne dla spadkobierców.

„Powstanie Bohaterów” – wyjątkowa książka 9-letniej Ali i jej taty

O agresji w książkach Young Adult - rzeczywistość czy przesada?

Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata Czwórki i Big Book Cafe
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Gwiazdy
Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.