Komunikaty PR

W Suwałkach powstanie pierwszy w Europie ośrodek leczenia psychicznych zaburzeń

2020-10-08  |  01:00
Biuro prasowe
Do pobrania jpg ( 0.09 MB )

Pandemia koronawirusa wstrząsnęła światem. Jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, że u wielu pacjentów zaistniała sytuacja generuje strach oraz lęk, co niekorzystnie wpływa na zdrowie psychiczne. I właśnie dlatego władze województwa podlaskiego wspólnie ze szpitalem psychiatrycznym w Suwałkach mają w planach utworzenia pierwszego w Europie ośrodka leczenia psychicznych zaburzeń pokovidowych. Ma on powstać w budynku byłej szkoły w Smolnikach.

Koszt tej inwestycji to 8 milionów złotych. Podczas corocznych obchodów Dnia Zdrowia Psychicznego w suwalskim szpitalu psychiatrycznym najnowsze plany przedstawiła Wiesława Burnos z Zarządu Województwa Podlaskiego.
- Wszystko jest już gotowe. Mamy projekt, pozwolenie na budowę i komplet dokumentów – mówiła Wiesława Burnos. - O pieniądze wystąpił już marszałek województwa podlaskiego. Obiekt miałby być gotowy najwcześniejszej za 3, a najpóźniej za 6 lat.

Zdaniem Bożeny Łapińskiej, szefowej suwalskiej placówki, pandemia koronawirusa odbiła się na wszystkich, ale szczególnie cierpią pacjenci z zaburzeniami psychicznymi.


- Objawem dominującym u naszych pacjentów jest wszechobecny lęk – przed tym co się wydarzy, co się stanie z najbliższymi, przed utratą pracy i płynności finansowej. Co ważne, u wielu osób ten lęk popandemiczny jeszcze nie dał o sobie znać. Jednak spodziewamy się tego, że objawy będą się nasilać w najbliższym czasie. Dlatego tak ważna dla nas będzie ta inwestycja. W Europie już pojawia się nowa jednostka chorobowa –stres pourazowy po przejściu Covida. Spodziewam się, że w Polsce będzie podobnie – mówiła Bożena Łapińska.
Spotkanie w suwalskim szpitalu psychiatrycznym odbyło się w ramach obchodów światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, który obchodzony jest 10 października. Święto zostało ustanowione w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego.

- Jak co roku chcemy zwrócić uwagę na problematykę zaburzeń psychicznych oraz promocję zdrowia psychicznego. Podczas spotkania chcieliśmy odpowiedzieć na takie pytania: jak oswoić stres, jak poradzić sobie z lękiem, kiedy korzystać z porad specjalisty, a kiedy rozmowa wystarcza? – mówi Bożena Łapińska, dyrektor Specjalistycznego Szpitala Psychiatrycznego SP ZOZ w Suwałkach.

Spotkanie połączono z otwarciem odcinka Izby Przyjęć, gdzie kierowani będą pacjenci z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Został on uruchomiony dzięki środkom przekazanym przez Zarząd Województwa. Placówka do tej pory miała jedno wejście z wąską izbą przyjęć. W tych warunkach bezpieczna praca w dobie pandemii była niemożliwa. W związku z tym placówka wystąpiła do władz wojewódzkich o dotację, za którą przebudowała obiekt, utworzyła dodatkowe wejście, izolatki i zainstalowała kamery termowizyjne.
- Dodatkowo chcieliśmy zwrócić uwagę na aspekt zajęć poza leczeniem, pielęgnacją czy opieką. Stąd w ogrodzie między pawilonem I a II terapeuci zajęciowi z naszego szpitala zaprezentowali wystawę prac pacjentów. Oprócz prac wykonanych w ramach terapii, na wystawie można było zobaczyć wyróżnione prace pacjentów i personelu wykonane w ramach konkursów organizowanych z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego. Konkurs fotograficzny „Optymizm” i konkurs prac w różnych technikach „Potrafimy wiele” - mówiła Bożena Łapińska.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą” Biuro prasowe
2025-07-01 | 11:00

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”

Kampania „Rany pod kontrolą” ogłasza start ogólnopolskiego badania ankietowego, mającego na celu poznanie codziennych wyzwań i potrzeb farmaceutów związanych
Zdrowie Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025
2025-06-30 | 06:00

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025

Złota odznaka i tytuł „TOP EMOLIENT 2025” w prestiżowym Rankingu TOP10 Emolientów organizowanym przez Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych (PTCA)
Zdrowie Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?
2025-06-25 | 10:20

Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?

To, jak dużo siedzimy, bezpośrednio przekłada się na nasze zdrowie. Siedzący tryb życia sprzyja nie tylko nadmiarowym kilogramom, ale także deformacjom sylwetki, problemom

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Edukacja

W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.

Psychologia

Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.