Komunikaty PR

W świecie gamingu nie ma miejsca na pieczenie oczu. Jak sobie z tym poradzić?

2021-08-30  |  14:10

Premiera długo wyczekiwanej gry, e-sportowa rozgrywka ze znajomymi, a może nawet przygotowania do turnieju – to tylko kilka z ważnych punktów w życiu gamera. Zazwyczaj w planach pojawia się niewinna, krótka rozrywka w ramach odstresowania po pracy. Jednak wciągająca akcja gry sprawia, że upływają kolejne godziny, oczy zaczynają lekko szczypać, a my dopiero wtedy orientujemy się, że plan nieco odbiegł od rzeczywistości. W gamingowym świecie refleks i precyzja są bardzo ważne, a do tego potrzebna jest dobra kondycja naszych oczu. Niestety dłuższy czas spędzony przed ekranem może wywołać uczucie dyskomfortu. Jak sobie z tym poradzić?

Kolejne godziny spędzone przed komputerem to scenariusz znany nie tylko gamerom, ale także programistom, pracownikom biurowym czy chociażby fanom Netfliksa. Samo wpatrywanie się w ekran służbowego komputera przez kilka godzin potrafi dać się we znaki. Na dokładkę, w domu często oglądamy jeszcze ulubiony serial albo postanawiamy zagrać ze znajomymi w najnowszą grę. Szybko okazuje się, że nasze oczy przez większość dnia są wpatrzone w monitory, a my zaczynamy dostrzegać różnicę w jakości widzenia.

Co się dzieje z naszymi oczami, gdy długo patrzymy w ekran?

Styl życia wpływa na kondycję naszych oczu. Korzystanie z komputera – czy to w pracy, czy w celach rozrywkowych – jest nieodłącznym punktem dnia. Spędzając kilka godzin przed ekranem, siłą rzeczy, skupiamy wzrok na jednym punkcie i rzadziej mrugamy. W konsekwencji nasze oko staje się mniej nawilżone. Prawidłowe rozprowadzanie łez w strukturze oka jest wspomagane właśnie przez częste mruganie, a jeśli ten proces zostaje zaburzony, suche oko zaczyna piec i może stać się zaczerwienione. Osoby noszące soczewki kontaktowe podczas korzystania z komputera mogą odczuwać większy dyskomfort.

Jak sobie z tym poradzić?

  1. Ćwiczenia

Żeby zadbać o dobrą kondycję naszych oczu, warto pamiętać o kilku aspektach. Przede wszystkim, co jakiś czas warto wykonać kilka prostych ćwiczeń. Wystarczy na 30 sekund spojrzeć w dal albo co jakiś czas pomrugać – pomoże to nieco rozluźnić się mięśniom oka.

  1. Odpowiedni sprzęt

Kluczowy jest także odpowiedni dobór monitora. Warto zwrócić uwagę na funkcję dostosowywania jasności względem oświetlenia wykorzystywanego w danym pomieszczeniu. Oczywiście trzeba pamiętać, że nawet najlepiej dobrany sprzęt nie ochroni naszych oczu, jeśli zapomnimy o podstawowych zasadach ergonomii pracy. Monitor powinien się znajdować 50-70 centymetrów od oczu, a jego pochylenie nie powinno przekraczać 20 stopni.

  1. Nawilżenie oczu

Chociaż ćwiczenia oczu co jakiś czas są pomocne, warto także sięgnąć po tzw. sztuczne łzy. Zmęczone oczy mogą stać się czerwone i piekące. Pomocne wtedy okażą się krople nawilżające, które odbudują warstwę wodną filmu łzowego (jak np. wyrób medyczny Hyal-Drop multi, który nie zawiera konserwantów).

Obecność ekranów komputerów w naszym życiu jest bezsprzeczna. Warto jednak korzystając z nich, pamiętać o kilku podstawowych zasadach, żeby nasze oczy pozostały w dobrej kondycji przez długie lata.

Bibliografia:

  1. https://www.bausch.com.pl/produkty/krople-do-oczu/hyal-dropr-multi/
  2. Materiały prasowe Hyal-Drop multi
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym Biuro prasowe
2025-06-11 | 11:30

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

Już 1 października rusza w Polsce system kaucyjny. Aby odzyskać kaucję doliczoną do zakupu napoju w puszcze, konsumenci będą musieli spełnić kilka warunków. Inicjatywa
Styl życia „Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję
2025-04-22 | 13:00

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Z okazji Dnia Ziemi marka SodaStream przypomina, że zmiana może zacząć się od jednej decyzji – i jednej butelki wielorazowej. Nowa kampania „Zamień jednorazowe butelki na
Styl życia Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta
2025-02-27 | 15:00

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Lagardère Travel Retail w Polsce rozpoczyna ekspansję sieci Costa Coffee w nowym modelu biznesowym. Pierwsza kawiarnia działająca na zasadach franczyzy została uruchomiona

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Edukacja

W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.

Psychologia

Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.