Komunikaty PR

Wentylacja w czasach koronawirusa – o czym warto pamiętać?

2020-11-18  |  01:00
Biuro prasowe
Do pobrania jpg ( 0.91 MB )

Długie przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach sprzyja rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Nie bez przyczyny ogniska choroby COVID-19 tworzą się często w miejscach pracy oraz domach prywatnych. Aby zminimalizować ryzyko zarażenia, sam dystans społeczny i higiena rąk nie wystarczą – warto wykorzystać także działanie wentylacji. Swoje zalecenia w tej kwestii wydali światowi i polscy eksperci.

Rekomendacje REHVA (Federation of European Heating, Ventilation and Air Conditioning Associations), ASHRAE (American Society of Heating, Refrigerating and Air-Conditioning Engineers) oraz Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczą przede wszystkim budynków użyteczności publicznej i galerii handlowych. Z powodzeniem można je jednak wdrożyć także w biurach, sklepach, a nawet zwykłych mieszkaniach i domach. Na co więc zwrócić uwagę?

Kluczowa sprawa – wymiana powietrza
– System wentylacji odgrywa istotną rolę w zapobieganiu rozprzestrzeniania się koronawirusa, który jak wiemy, przenosi się drogą kropelkową. Zapewnienie stałych i częstych wymian powietrza jest więc jednym z ważniejszych czynników zapobiegających zarażeniu – mówi Sławomir Hankowski z firmy Climatech, zajmującej się projektowaniem systemów HVAC. – Dlatego pierwszą rzeczą, jaką warto zrobić, jest zwiększenie wydajności wentylacji mechanicznej, wydłużenie czasu jej pracy, a nawet jeśli to możliwe, przejście w tryb 24/7. Dzięki temu znacznie poprawimy mikrobiologiczną jakość powietrza.

Specjaliści zalecają przy tym, aby na czas pandemii zrezygnować z recyrkulacji oraz urządzeń odzysku ciepła, które mogą prowadzić do ponownego zanieczyszczenia powietrza cząstkami wirusa. Ponadto dobrze jest ograniczyć zagęszczenie osób przebywających na jednej przestrzeni oraz zadbać o odstępy między nimi, a także częściej niż zwykle otwierać okna, nawet kosztem komfortu cieplnego.
– Takie wietrzenie powinno trwać około 15 minut, przy czym należy pamiętać, aby unikać otwierania okien i świetlików w toaletach, gdzie może dojść do wytworzenia się tzw. ciągu wstecznego, który powoduje przepływ zanieczyszczonego powietrza do innych pomieszczeń – mówi ekspert z Climatech.

Serwis i kontrola systemu wentylacyjno-klimatyzacyjnego
W okresie trwania pandemii wystarczy trzymać się rutynowych zaleceń dotyczących serwisowania systemu HVAC – przeprowadzać okresowe przeglądy techniczne, kontrolę szczelności oraz właściwą i terminową wymianę filtrów powietrza.

– Nie ma potrzeby częstszego czyszczenia kanałów wentylacyjnych, ponieważ przy wprowadzeniu zaleceń, o których była już mowa wcześniej, nie będą one źródłem zanieczyszczenia. Cząsteczki wirusa są bowiem transportowane wraz ze strumieniem powietrza, nie osiadają więc na ścianach kanałów – przekonuje przedstawiciel Climatech.
A co z oczyszczaczami powietrza?
Oczyszczacze powietrza dają podobne efekty jak skuteczna wentylacja, dlatego nie trzeba specjalnie wyposażać budynków w tego typu urządzenia. Jest to także nieopłacalne z przyczyn ekonomicznych – oczyszczacz będzie efektywny wyłącznie na ograniczonych powierzchniach (do 10 m2), a do jego działania niezbędne są filtry klasy HEPA oraz filtry elektrostatyczne.
– Jeśli mamy do wyboru zakup oczyszczacza lub przedłużenie czasu działania wentylacji mechanicznej, lepiej postawić na to drugie. Jeśli jednak mówimy o domach prywatnych, oczyszczacz może spełnić swoją rolę, a dodatkowo w sezonie grzewczym, wspomóc w walce ze skutkami smogu – podsumowuje Sławomir Hankowski.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień? Biuro prasowe
2024-12-31 | 14:15

SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?

Większość z nas ma już określone plany na sylwestra, ale niektórzy, zastanawiają się dopiero w ostatniej chwili, jak spędzić ostatnią noc w roku. Wyjazd last minute w tym
Styl życia BRAK ZDJĘCIA
2024-12-30 | 09:00

MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia

Stres dotyka niemal każdego z nas. Aż 95% osób aktywnych zawodowo odczuwa napięcie w pracy. Taki sam odsetek Polaków twierdzi, że stresujące jest ich życie prywatne. Niemalże identyczna jest też częstotliwość stresu
Styl życia Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
2024-12-27 | 10:20

Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025

Każdego roku mierzymy się z coraz większymi zagrożeniami związanymi z degradacją środowiska. Zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie powietrza, wód i gleby oraz nadmierne zużycie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Krystian Ochman: Gram na trąbce i na fortepianie. Nie mogę jednak ćwiczyć w domu, bo sąsiedzi interweniują

W utworze „Gdy nikt nie widzi” artysta nagrał partię trąbki, ale jak przekonuje, nie było to dla niego szczególnie duże wyzwanie. Mimo dłuższej przerwy w grze szybko udało mu się wrócić do formy, choć nie mógł pozwolić sobie na ćwiczenie w domu, bo miał świadomość, że może być to uciążliwe dla sąsiadów. Zdarzały się już takie interwencje, więc teraz jest bardziej ostrożny. Krystian Ochman podkreśla, że umie jeszcze grać na fortepianie, ale żałuje, że będąc nastolatkiem, nieco z lenistwa nie kontynuował nauki gry na gitarze. Teraz chce to nadrobić.

Ochrona środowiska

Liczebność ponad 40 gatunków ptaków gwałtownie spada. Coraz mniej czajek i gawronów

Na „Czerwonej liście ptaków Polski” jest ponad 40 gatunków, których liczebność spada w gwałtownym tempie. W bliższej lub dalszej perspektywie są zagrożone wyginięciem – alarmuje Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Problem dotyczy głównie gatunków związanych z krajobrazem łąkowym, a także wodno-błotnym. Coraz mniej w naszym środowisku jest m.in. czajek i gawronów.

Uroda

Adam Kszczot: Moja żona została mistrzynią świata w makijażu permanentnym. Trochę się też do tego przyczyniłem

W trakcie swojej kariery sportowej lekkoatleta specjalizujący się w biegu na 800 m odniósł wiele sukcesów i zdobył medale na najważniejszych międzynarodowych zawodach. Ale jak się okazuje, w domu nie jest  jedynym mistrzem. Jego żona bowiem również może się poszczycić tytułem mistrzyni świata, ale nie w sporcie. Renata Kszczot specjalizuje się w microbladingu, czyli metodzie makijażu permanentnego brwi. Olimpijczyk jest niezwykle dumny z osiągnięć partnerki, wspiera ją i stwarza jej przestrzeń potrzebną do rozwijania pasji. W zamian za to ona wprowadza go w tajniki swojej pracy.