WHO, Greta Thunberg, Donald Trump? Kto zdobędzie Pokojowego Nobla?
- WHO jest faworytem do otrzymania Pokojowej Nagrody Nobla. Unibet określa szanse Światowej Organizacji Zdrowia na 45%.
- Drugie miejsce w rankingu zajmuje Greta Thunberg – prawdopodobieństwo wygranej 29%.
- W starciu amerykańskich kandydatów na prezydenta wyżej stoją szanse Donalda Trumpa (17% szans). Bidenowi analitycy dają niecałe 3%.
- Największy spadek, w porównaniu z poprzednimi latami, zanotował papież Franciszek. Londyński bukmacher daje mu zaledwie 5% szans na wyróżnienie.
W najbliższy piątek, 9 października Norweski Komitet Noblowski ogłosi tegorocznego laureata Pokojowej Nagrody Nobla. Analitycy firmy Unibet przewidują, że w tym roku wyróżnienie trafi do WHO – Światowej Organizacji Zdrowia. Prawdopodobieństwo wystąpienia takiej sytuacji szacują oni na 45% (kurs 5/4). Nieco niżej, bo na 29% (kurs 5/2) bukmacher ocenia z kolei szansę wygranej siedemnastoletniej szwedzkiej aktywistki klimatycznej, Grety Thunberg.
Zaskoczeniem może wydawać się natomiast trzeci „kandydat” w zestawieniu przygotowanym przez londyńskiego bukmachera. Jest nim bowiem amerykański prezydent, Donald Trump którego szanse określane są na 17% (kurs 5/1). Co ciekawe, w tym wypadku Republikanin w zdecydowanie wygrywa ze swoim kontrkandydatem w wyborach prezydenckich, Joe Bidenem (ok. 4% szans, kurs 25/1). Ponadto, podobnie jak rok temu, Unibet daje 13% (kurs 13/2) szans na wygraną Jacindzie Ardern, 40-letniej premier Nowej Zelandii.
Na zdecydowanie niższej pozycji w tym roku plasuje się z kolei jeden z corocznych faworytów tego typu zestawień - Papież Franciszek (5% szans, 20/1). Tuż za nim w rankingu analityków Unibet plasują się rosyjski działacz polityczny, Alexei Navalny oraz ruch Black Lives Matters. W tych dwóch wypadkach prawdopodobieństwo wygranej – podobnie jak u Joe Bidena - nie przekracza 4% (kurs 25/1).
Dodatkowe informacje:
Biuro Prasowe Unibet w Polsce
Łukasz Wełpa
l.welpa@visiongroup.pl
+48 604 442 900

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.