Komunikaty PR

Wpływ pasty do zębów i płynu do płukania jamy ustnej na wirusa COVID-19

2020-12-02  |  13:00
Biuro prasowe
Kontakt
Weber Shandwick
Weber Shandwick

ul. Cybernetyki 19
02-677 Warszawa
ooo|webershandwick.pl| |ooo|webershandwick.pl
600000000
webershandwick.com

Testy laboratoryjne Colgate wykazały, że pasta do zębów i płyn do płukania ust neutralizują 99,9% wirusa, który powoduje COVID-19.

Trwa program badań klinicznych mających na celu potwierdzenie potencjału produktów do higieny jamy ustnej do spowolnienia rozprzestrzeniania się wirusa

Badania laboratoryjne wykazują, że pasty do zębów zawierające cynk lub cynę oraz formuły płynów do płukania jamy ustnej z chlorkiem cetylopirydyny (CPC) neutralizują wirus wywołujący COVID-19 w 99,9%. Badania są częścią programu badawczego Colgate, który obejmuje badania kliniczne wśród osób zakażonych w celu oceny skuteczności produktów do higieny jamy ustnej w zmniejszaniu ilości wirusa w jamie ustnej, potencjalnie spowalniając przenoszenie wirusa COVID-19.

W badaniach laboratoryjnych – pierwszych obejmujących pasty do zębów – pasty do zębów Colgate Total i meridol zneutralizowały 99,9% wirusa po dwóch minutach kontaktu. Płyny do zębów Colgate Plax były równie skuteczne po 30 sekundach. Badania zakończone w październiku zostały przeprowadzone we współpracy z Instytutem Badawczym Zdrowia Publicznego w Rutgers New Jersey Medical School (NJMS) oraz Regionalnymi Laboratoriami Bezpieczeństwa Biologicznego.

Wyniki sugerują, że niektóre pasty do zębów i płyny do płukania ust mogą pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2, wirusa wywołującego COVID-19, poprzez tymczasowe zmniejszenie ilości wirusa w jamie ustnej. Wirus rozprzestrzenia się przez kropelki lub małe cząsteczki z dróg oddechowych, które powstają, gdy zakażona osoba kaszle, kicha, śpiewa, mówi lub oddycha, zgodnie z danymi amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom.

,,Jesteśmy na wczesnym etapie badań klinicznych, ale nasze wstępne wyniki laboratoryjne i kliniczne są bardzo obiecujące", powiedziała dr Maria Ryan, Dyrektor Kliniczny Colgate. ,,Chociaż szczotkowanie zębów i płukanie jamy ustnej nie jest zabiegiem ani sposobem na pełną ochronę przed infekcją, mogą one pomóc w ograniczeniu przenoszenia i spowolnieniu rozprzestrzeniania się wirusa, uzupełniając korzyści, jakie otrzymujemy z noszenia masek, społecznego dystansu i częstego mycia rąk".

Jak powiedział dr David Alland, szef działu Chorób Zakaźnych i dyrektor Centrum Reagowania i Gotowości Pandemicznej COVID-19, który wraz z dr Pradeepem Kumarem i Riccardo Russo prowadził badania NJMS w Rutgers: ,,Biorąc pod uwagę, że ślina może zawierać ilości wirusa porównywalne z tymi, które znajdują się w nosie i gardle, wydaje się prawdopodobne, że wirus SARS-CoV-2 pochodzący z ust przyczynia się do przenoszenia chorób, zwłaszcza u osób z bezobjawowym COVID-19, które nie kaszlą. To sugeruje, że zmniejszenie ilości wirusa w jamie ustnej mogłoby pomóc w zapobieganiu przenoszenia się choroby w czasie, gdy produkty do pielęgnacji jamy ustnej są aktywne".

Równolegle do badań laboratoryjnych Colgate sponsorował badanie kliniczne obejmujące około 50 hospitalizowanych osób z COVID-19.  Badanie to wykazało zdolność płynów do płukania jamy ustnej Colgate Total (z CPC i cynkiem), Colgate Peroxyl i Colgate PerioGard do znacznego, czasowego zmniejszenia ilości wirusa w jamie ustnej. Naukowcy planują podzielić się swoimi odkryciami w grudniu.  Dodatkowe, wspierane przez Colgate badania kliniczne nad pastami do zębów i płukankami do ust są na wczesnym etapie w Rutgers, Instytucie Alberta Einsteina w Sao Paulo w Brazylii oraz na Uniwersytecie Północnej Karoliny w Chapel Hill Adams School of Dentistry, w których uczestniczy około 260 osób z COVID-19.

,,Colgate współpracuje z wieloma badaczami na całym świecie, prowadząc badania kliniczne mające na celu poznanie potencjału produktów do higieny jamy ustnej w zakresie redukcji wiremii jamy ustnej jako strategii redukcji ryzyka" - powiedział dr Ryan. ,,Uważamy, że higiena jamy ustnej ma do odegrania rolę w zwalczaniu globalnej pandemii, obok innych środków zapobiegawczych."

Dr Mark Wolff, dziekan Medycyny Stomatologicznej na Uniwersytecie Pensylwanii, Morton Amsterdam, powiedział: ,,W przypadku tej pandemii im więcej wiemy o wirusie, tym skuteczniej możemy z nim walczyć, więc jestem podekscytowany widząc imponujący program badawczy prowadzony przez Colgate. Musimy nadal podejmować środki ostrożności zalecane przez organy służby zdrowia, a dzięki tym badaniom możemy wskazać dodatkowy sposób radzenia sobie z przenoszeniem choroby wśród osób pozostających w bliskim kontakcie, szczególnie w gabinetach stomatologicznym. To byłby ważny postęp."

Jako światowy ekspert numer jeden w dziedzinie stomatologii, Colgate stara się być liderem w nauce i dbać o to, aby jego produkty odpowiadały na wyzwania zdrowotne i spełniały potrzeby konsumentów. Aby uzyskać więcej informacji w zakresie higieny jamy ustnej oraz jej wpływu na ogólny stan zdrowia i innych tematów, odwiedź stronę www.colgate.com.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Weber Shandwick
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą” Biuro prasowe
2025-07-01 | 11:00

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”

Kampania „Rany pod kontrolą” ogłasza start ogólnopolskiego badania ankietowego, mającego na celu poznanie codziennych wyzwań i potrzeb farmaceutów związanych
Zdrowie Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025
2025-06-30 | 06:00

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025

Złota odznaka i tytuł „TOP EMOLIENT 2025” w prestiżowym Rankingu TOP10 Emolientów organizowanym przez Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych (PTCA)
Zdrowie Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?
2025-06-25 | 10:20

Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?

To, jak dużo siedzimy, bezpośrednio przekłada się na nasze zdrowie. Siedzący tryb życia sprzyja nie tylko nadmiarowym kilogramom, ale także deformacjom sylwetki, problemom

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Edukacja

W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.

Psychologia

Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.