Komunikaty PR

Wystawa Łukasza Patelczyka na Manhattanie

2021-11-29  |  18:00
Biuro prasowe

 

 

  • „Coexistence” - czyli współistnienie - to tytuł trwającej właśnie solowej wystawy malarstwa Łukasza Patelczyka w Slag Gallery w Nowym Jorku. Ekspozycja ma miejsce w kwartale Manhattanu skupiającym najważniejsze wydarzenia amerykańskiego świata sztuki, a część z wystawionych dzieł trafiła już do zbiorów cenionych nowojorskich kolekcjonerów. 

 

  • - Malarstwo Łukasza Patelczyka prezentowane jest w przestrzeni odwiedzanej na co dzień przez największych kolekcjonerów. Wystarczy chociażby wspomnieć, że dokładnie naprzeciwko mieści się słynna David Zwirner Gallery, której przychody szacowane są na około 0,5 mld dolarów rocznie - komentuje Stefania Olbrycht z warszawskiej Piękna Gallery - galerii i domu aukcyjnego regularnie promującego twórczość polskich artystów zagranicą. 

 

  • Założycielem działającej w Śródmieściu Piękna Gallery jest marszand i kolekcjoner Sławomir Górecki, który w ramach wieloletniej działalności galerii przeprowadził już nowojorskie wernisaże takich artystów jak Stanisław Fijałkowski, Eugeniusz Markowski, Teresa Pągowska, Stefan Krygier czy Magdalena Abakanowicz. 

 

  • W 2020 r. Łukasz Patelczyk zdobył pierwsze miejsce w Kompasie Młodej Sztuki, rankingu najlepszych autorów sztuki najnowszej w Polsce. 

 

  • Malarstwo Łukasza Patelczyka, za słowami krytyka Patryka Tomaszewskiego, określa się mianem abstrakcji kontemplacyjnej, łączącej realistycznie oddany pejzaż z elementami figur geometrycznych. 


Słowo „coexistence” - co tłumaczyć należy jako współistnienie - okazuje się tytułem trafiającym w sedno. Debiutancka wystawa solowa malarstwa Łukasza Patelczyka w Nowym Jorku wciągnęła publikę w osobliwie dziewicze krainy, w których surowa, nieskażona natura współistnieje wyłącznie z czystą abstrakcją: prześwitującą albo całkiem litą figurą geometryczną. Jak skomentował jeden z amerykańskich kolekcjonerów nabywających pracę podczas wernisażu, dzieła łączące w sobie mistrzowsko oddany pejzaż - przestronny i dziki po horyzont - oraz prostotę geometrycznej abstrakcji, uzupełniać mogą każde zbiory, zarówno kolekcję dawnego XIX-wiecznego malarstwa, jak i współczesnej sztuki awangardowej. Wśród przechodniów, odwiedzających wystawę niejako przypadkowo, nie brakuje natomiast czołowych krytyków i właścicieli najcenniejszych dzieł sztuki zachodniej, bo Slag Gallery, eksponująca malarstwo Patelczyka, położna jest w kwartale Manhattanu słynącym z najpoważniejszego handlu galeryjnego w Nowym Jorku. Przepastne, doświetlające wystawę okna, wychodzą m.in. na drzwi David Zwirner Gallery, która w tym roku prezentowała chociażby suto nakrapiane prace Yayoi Kusamy wyceniane w dziesiątkach milionów dolarów.

 

Czy najnowsza sztuka rodzimych artystów również szacowana bywa w podobnych kwotach? Coraz regularniej - w październiku i listopadzie na zagranicznych aukcjach niepokojąco zdeformowane portrety Ewy Juszkiewicz osiągały równowartości około 2 i 3 mln zł. Jak zaznacza Sławomir Górecki, marszand mieszkający w Nowym Jorku, twórczość niektórych polskich artystów, szczególnie XX-wiecznych, nie osiągnęła jeszcze zachodniego pułapu cen wyłącznie dlatego, że dopiero odkrywana jest przez międzynarodowe grono kolekcjonerów. A to, jak dodaje, stanowi widok wart każdej nieprzespanej nocy: niezbity dowód na to, jak sztuka komunikuje zapisane w niej emocje niezależnie od języka kuratorów czy narodowości odbiorców. 


Łukasz Patelczyk urodził się w 1986 roku w Wejherowie, w 2012 roku ukończył wydział malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jego wystawy indywidualne odbyły się m.in. w Polsce, Austrii i na Węgrzech. Prace artysty eksponowane były na targach VOLTA w Nowym Jorku, znajdują się również w zbiorach gdańskiego Muzeum Narodowego. W 2020 roku został zwycięzcą Kompasu Młodej Sztuki – rankingu najbardziej wpływowych wschodzących polskich artystów. Patelczyk mieszka i pracuje w Bydgoszczy i Warszawie.


- Zawsze, kiedy w katalogu naszej aukcji znajduje się praca tego artysty, budzi wśród odbiorców żywe emocje, natomiast jeśli autor doceniony zostaje solową wystawą przez znaczącą zagraniczną instytucję, wartość jego dzieł na kolekcjonerskim rynku rośnie nieuchronnie, dopasowując się do międzynarodowego poziomu - komentuje Stefania Olbrycht, zapowiadając następną aukcję pracy Patelczyka na 1 grudnia. 

 

„Kompozycja abstrakcyjna 57” wystawiona zostanie na licytację w ramach aukcji NEW MASTERS w Piękna Gallery w Warszawie. Jej szacowana wartość mieści się w przedziale 26-32 tys. zł. Katalog wystawy dostępny jest na stronie:

 

https://pieknagallery.pl/nadchodzace-aukcje/aukcja-new-masters-1/?page=1

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sztuka AAF: Teoria Mnogości. Abstrakcja w OFF Piotrkowska Center Biuro prasowe
2024-10-02 | 14:00

AAF: Teoria Mnogości. Abstrakcja w OFF Piotrkowska Center

  Dla miłośników sztuki abstrakcyjnej – wystawy, koncerty i performanse. Dla pasjonatów tatuażu – pop-up tatuatorski. A dla ciekawych świata sztuki –
Sztuka W październiku serce europejskiej sztuki współczesnej zabije w Wilnie
2024-10-01 | 13:10

W październiku serce europejskiej sztuki współczesnej zabije w Wilnie

Wilno stopniowo zyskuje uznanie na europejskiej scenie sztuki współczesnej, przyciągając coraz większą uwagę międzynarodowych kuratorów, krytyków i
Sztuka Druga edycja Konkursu Anioły Rzemiosła – „Dajmy skrzydła talentom”
2024-09-26 | 10:00

Druga edycja Konkursu Anioły Rzemiosła – „Dajmy skrzydła talentom”

11 grudnia 2024 r. odbędzie się druga edycja Konkursu Anioły Rzemiosła w Pałacu na Wyspie w Muzeum Łazienki Królewskie. Konkurs jest wyjątkowym wydarzeniem, które skupia

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Qczaj: Alkohol niszczył moją rodzinę i moje dzieciństwo. Produkty z jego zawartością nie mogą być na wyciągnięcie ręki dla dzieci

Trener nie kryje oburzenia sprzedawaniem alkoholu w opakowaniach, które do złudzenia przypominają tubki z musem owocowym dla dzieci. Chodzi bowiem o zdrowie i bezpieczeństwo najmłodszych. Qczaj ze swojego doświadczenia wie, jak szybko można wpaść w uzależnienie, dlatego jest przeciwny promowaniu i reklamowaniu alkoholu. Sam od ponad dwóch lat z całych sił walczy o wytrwanie w trzeźwości. Z ostatnich informacji wynika, że w obliczu narastającej krytyki producent alkotubek, zdecydował się wycofać je ze sklepów i wstrzymać ich produkcję.

Żywienie

David Gaboriaud: Żabie udka i ślimaki są dla turystów. Francuzi nie jedzą ich codziennie, sam jadłem je trzy razy w życiu

Według Davida Gaboriauda przy ocenie kuchni francuskiej Polacy często kierują się stereotypami i wśród najbardziej popularnych wymieniają żabie udka i ślimaki. Jego zdaniem nic bardziej mylnego, ponieważ ten kraj ma niezwykle bogatą i tętniącą życiem kulturę kulinarną. Smakosze mają do wyboru wiele smacznych i często bardzo łatwych do przygotowania dań. Ale żeby poznać te smaki, trzeba pojechać do różnych regionów, nie tylko bazować na paryskich restauracjach.

Problemy społeczne

Seniorzy oczekują od miast oferty dla siebie. To mogłoby przeciwdziałać ich izolacji społecznej

70 proc. mieszkańców miast wskazuje, że samotność to jedna z głównych przyczyn złego stanu psychicznego – wynika z badania Kantar Polska przeprowadzonego dla Grupy LUX MED. Z takim stwierdzeniem zgodziło się ponad 80 proc. osób w najstarszej grupie wiekowej, co może oznaczać, że to one najczęściej zmagają się z takim problemem. Eksperci widzą tutaj dużą rolę dla miast – oferta różnych inicjatyw czy darmowa pomoc psychologiczna dla seniorów mogłyby pomóc w poprawie ich dobrostanu psychicznego.