Komunikaty PR

Zawód przyszłości? Opiekun osób starszych Nagrodzono najlepszych w branży

2020-10-07  |  14:00

W ostatnich latach zapotrzebowanie na opiekunów osób starszych wzrasta[1]. Starzenie się społeczeństwa oraz idące za tym nieuchronne zmiany demograficzne tworzą potrzebę zapewnienia wsparcia oraz kompleksowej opieki milionom osób w wieku emerytalnym. Promedica24 wraz z redakcją portalu „Czas dla Seniora” oraz Fundacją „Porozumienie bez Barier” doceniła osoby, które na co dzień świadczą profesjonalną pomoc osobom w wieku 65+. Spośród setek nadesłanych zgłoszeń wybrano i uhonorowano najbardziej zaangażowanych w swoją pracę opiekunów, wolontariuszy i pracowników służby zdrowia.

Opiekun, Wolontariusz, Przyjaciel 

Ideą przewodnią konkursu Opiekun Seniora Roku 2019 jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na niezwykle istotną rolę tego zawodu. Wybór laureatów nastąpił w ramach trzech kategorii: Opiekun Seniorów, Wolontariusz oraz Przyjaciel Seniora, która obejmuje pracowników służby zdrowia oraz działaczy organizacji pozarządowych. W jury konkursu zasiadły wybitne osobowości działające na rzecz osób starszych: Jolanta Kwaśniewska – Prezeska Zarządu Fundacji „Porozumienie bez Barier”, prof. Maria Barcikowska – Dyrektor Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN, prof. Barbara Bień – kierownik Kliniki Geriatrii UM w Białymstoku,  Celina Maciejewska – Rzecznik ds. Seniorów oraz prof. Tomasz Kostka – kierownik Kliniki Geriatrii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

- Ponownie chcemy zwrócić uwagę na tych, którzy poświęcają swój czas, a niejednokrotnie całe życie, na opiekę nad osobami starszymi. To różnorodne grono. Należą do niego ci, którzy zajmując się tym zawodowo, profesjonalnie i z troską, pielęgnują seniorów przebywających w wyspecjalizowanych ośrodkach, a także – a raczej przede wszystkim – osoby z najbliższego otoczenia, członkowie rodziny, przyjaciele czy oddani sąsiedzi. Uznaliśmy, że trzeba pokazać ich trud i publicznie docenić podejmowany wysiłek. Osoby starsze, tak jak każdy z nas , pozostają ludźmi spragnionymi miłości, bliskości i szacunku. Dlatego tak ważne jest, by seniorzy, zdani na pomoc innych, spotkali na swojej drodze przepełnionego czułością i empatią opiekuna. Znamy takie osoby. Niech usłyszy o nich świat! – mówi Jolanta Kwaśniewska, Prezeska Zarządu Fundacji „Porozumienie bez Barier”, która jest współorganizatorem konkursu.

W kategorii Opiekun Seniorów, za profesjonalizm w opiece nad seniorami z chorobami nowotworowymi, ograniczoną mobilnością i demencją, a także za ich wsparcie w codzienności, nagrodzono Panią Zofię Benecke. W kategorii „Wolontariusz” na szczególne wyróżnienie zasłużyła Pani Helena Wójcik, 82 – latka, z życzliwością i empatią wspierająca obciążonych demencją i otępieniem seniorów. Pani Helena swoimi działaniami udowadnia, że pomagać można w każdym wieku. Przyjacielem Seniora została natomiast Pani Katarzyna Raczykowska, która mimo swojej choroby niezwykle aktywnie działa na rzecz seniorów na Śląsku – w ramach Stowarzyszenia “Seniorzy i Przyjaciele”.

Dziękujemy wszystkim osobom, które wzięły udział w konkursie Opiekun Seniora Roku 2019 za zaangażowanie, ciepło i troskę, którą obdarzają swoich podopiecznych i pacjentów. Nie tylko profesjonalna opieka, ale również kontakt z drugim człowiekiem, rozmowa, to dla seniorów nieocenione wsparcie w codzienności podkreśla Agnieszka Niedziela, Dyrektor Marketingu w Promedica24, firmie, która ufundowała nagrody główne dla laureatów.

Konkurs Opiekun Seniora powstał z inicjatywy portalu „Czas dla Seniora” we współpracy z Fundacją Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier”. Ambasadorkami drugiej edycji konkursu są piosenkarka Irena Santor oraz dziennikarka Beata Tadla. Głównym partnerem merytorycznym jest firma Promedica24, świadcząca w Europie usługi z zakresu opieki nad osobami starszymi i niesamodzielnymi.

Opieka potrzebna od zaraz 

Ze względu na postępujący proces starzenia się europejskich społeczeństw, zapotrzebowanie na opiekunów seniorów stale rośnie. W 2050 roku na jedną osobę 65+ w państwach Unii Europejskiej przypadać mają jedynie dwie osoby w wieku produkcyjnym[1]. Ogromny popyt na pracowników w branży opieki senioralnej jest widoczny już dziś, zwłaszcza w krajach Europy Zachodniej, takich jak Niemcy czy Holandia. Położenie coraz większego nacisku na profesjonalizację zawodu opiekuna, zaowocuje w przyszłości utrzymaniem wysokiego poziomu usług świadczonych na rzecz osób starszych, a tym samym pozwoli zapewnić seniorom godną i kompleksową opiekę.

 


[1] Raport Promedica24 „Perspektywy rozwój opieki senioralnej w Europie”

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień? Biuro prasowe
2024-12-31 | 14:15

SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?

Większość z nas ma już określone plany na sylwestra, ale niektórzy, zastanawiają się dopiero w ostatniej chwili, jak spędzić ostatnią noc w roku. Wyjazd last minute w tym
Styl życia BRAK ZDJĘCIA
2024-12-30 | 09:00

MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia

Stres dotyka niemal każdego z nas. Aż 95% osób aktywnych zawodowo odczuwa napięcie w pracy. Taki sam odsetek Polaków twierdzi, że stresujące jest ich życie prywatne. Niemalże identyczna jest też częstotliwość stresu
Styl życia Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
2024-12-27 | 10:20

Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025

Każdego roku mierzymy się z coraz większymi zagrożeniami związanymi z degradacją środowiska. Zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie powietrza, wód i gleby oraz nadmierne zużycie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Konsument

Będzie ubywać mięsa na stołach Polaków. Eksperci radzą ograniczyć spożycie nawet o dwie trzecie

Produkcja zwierzęca nie zniknie, ale będzie musiała zostać ograniczona – oceniają eksperci rynku żywności i podkreślają, że przemawiają za tym zarówno względy zdrowotne, jak i środowiskowe. Obecnie przeciętny Polak zjada ok. 75 kg mięsa rocznie, a wskazywana przez dietetyków zdrowa granica to ok. 20–25 kg.

Podróże

Radosław Majdan: W ferie jedziemy z chłopcami w góry. Nie umiem jeździć na nartach i nie ciągnie mnie na stok

W przerwie między nagraniami do różnych projektów telewizyjnych i internetowych były piłkarz, a obecnie komentator sportowy wybiera się na odpoczynek. W planach są dwa kierunki: najpierw zagraniczny kurort narciarski, a później jakieś egzotyczne miejsce. Radosław Majdan zaznacza jednak, że sam nie potrafi jeździć na nartach, bo jako zawodowy sportowiec miał zapisane w kontrakcie, że nie może ryzykować na stoku. Ten wyjazd organizuje jednak z myślą o synach i ma nadzieję, że najmłodszy Heniu też szybko połknie bakcyla jak jego bracia.