Komunikaty PR

Zdrowie jest najważniejsze, czyli o wpływie naturalnego światła na naszą pracę

2022-12-29  |  11:30
Biuro prasowe

O tym, że naturalne światło odgrywa niebagatelną rolę dla prawidłowego funkcjonowania człowieka wiedzą wszyscy. Promienie słoneczne sprawiają, że mamy więcej energii na codzienne aktywności, łatwiej się koncentrujemy, a do tego pracujemy szybciej i wydajniej. Dlaczego dostęp do naturalnego światła jest tak ważny w miejscu pracy i nauki?


Nasz organizm od zawsze przystosowywał swoją pracę i wydajność do pory dnia. Wraz ze wschodem słońca zaczynamy swoje codzienne obowiązki, a gdy zapada zmrok – regenerujemy się poprzez odpoczynek i wyciszenie. Wraz z postępem technologicznym, a przede wszystkim: odkryciem elektryczności, z sukcesem możemy regulować sobie nasz tryb aktywności dzięki oświetleniu sztucznym źródłem. To właśnie dzięki temu niestraszna nam zima, w której dziennego światła jest jak na lekarstwo. Panująca za oknem ciemność nie przeszkadza już w pracy i w nauce, ale czy funkcjonowanie przy sztucznym świetle jest efektywne? W ten sposób zaburzamy rytm okołodobowy i nie jesteśmy tak wydajni, jak gdy działamy w dzień. Muszą o tym pamiętać szczególnie projektanci budynków publicznych, w tym kompleksów biurowych czy placówek edukacyjnych, jak przedszkola, szkoły czy uniwersytety.


Rola światła dziennego w przestrzeni do pracy


Znaczenie naturalnego światła w nowoczesnym projektowaniu przestrzeni do pracy i nauki jest niezwykle ważne. Oprócz zapewnienia użytkownikom komfortowych i funkcjonalnych wnętrz, odpowiadających na ich potrzeby, głównym filarem powinno być... światło naturalne. Przemęczeni po paru godzinach nieustannego skupienia, potrzebujemy chwili wytchnienia przez proste spojrzenie na świat po drugiej stronie okna. 
Do skutków nieprawidłowego doświetlenia pomieszczeń budynków należą między innymi trudność w koncentracji na zadaniach, wykształcanie lub też utrwalanie się wad wzroku. Brak naturalnego światła negatywnie wpływa na układ nerwowy, powodując rozdrażnienie, zmęczenie i rozproszenie uwagi. Biorąc pod uwagę przede wszystkim aspekty zdrowotne, każdy projektant powinien w swoich projektach uwzględnić nie tylko wymagania prawne, ale także doświadczenia przyszłego użytkownika. Naprzeciw takim wyzwaniom wychodzi VELUX Commercial z innowacyjnymi prefabrykowanymi świetlikami modułowymi.


System przeszkleń dachowych VELUX Commercial pozwala na stworzenie przyjaznej i jasnej przestrzeni w budynkach użyteczności publicznej jak placówki oświatowe, uniwersytety i szkoły wyższe oraz biurowce. Wszystko po to, aby zapewnić komfortowe doświetlenie i warunki do wydajnej pracy. Dzięki modułowości świetlików, możemy stworzyć indywidualny projekt, obejmujący pomieszczenia różnego rodzaju: od wąskich korytarzy szkolnych, przez sale do nauki po duże pracownie i biura typu open space. Łatwy i szybki montaż, a także prosta konstrukcja pozwalają dopasować do projektu estetyczną konfigurację, uwzględniającą to, co najważniejsze - dostęp do naturalnego światła dziennego. 
Dzięki takim wyborom jako projektanci mamy możliwość stworzenia zdrowego środowiska wewnętrznego, z naciskiem na wygodę w pracy i podczas nauki. 


Więcej informacji o zaletach prefabrykowanych świetlików modułowych znajdziesz na www.commercial.velux.pl 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Mamo, tato - zapewnij dziecku lepsze widzenie, nie tylko na lato! Biuro prasowe
2024-08-07 | 17:00

Mamo, tato - zapewnij dziecku lepsze widzenie, nie tylko na lato!

Warszawa, 7 sierpnia 2024 r. Mamo, tato – zapewnij dziecku lepsze widzenie, nie tylko na lato! Blisko 62% dzieci z wadą wzroku w wieku 3 – 15 lat ma zdiagnozowaną
Zdrowie Rola snu w efektywności treningowej
2024-08-07 | 11:00

Rola snu w efektywności treningowej

Sen stanowi kluczowy element zdrowego stylu życia. Jego rola w utrzymaniu odpowiedniego stanu zdrowia, dobrego samopoczucia i wpływ na efektywność treningów jest nie do przecenienia.
Zdrowie Projekt REFSAL wchodzi na kolejny etap
2024-08-07 | 08:00

Projekt REFSAL wchodzi na kolejny etap

Naukowcy są na etapie rekrutacji pacjentów do udziału w projekcie REFSAL. Niekomercyjne badanie kliniczne może zmniejszyć odsetek dzieci chorych na przemijający szybki oddech noworodka

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Dom i ogród

Beata Pawlikowska: Wiele razy planowałam życie w różnych miejscach z dala od Polski. Kupiłam nawet kawałek dżungli w Amazonii

Podróżniczka zaznacza, że choć do tej pory przemierzyła świat wzdłuż i wszerz, odwiedzając wiele nietuzinkowych zakątków, to najbardziej ze wszystkich ukochała sobie dżunglę amazońską. Ma do tego miejsca ogromny sentyment, lubi tam wracać i ładować życiowe akumulatory. Jak zaznacza, przebywanie wśród Indian, którzy są niezwykle dobrzy, prawdomówni i uczciwi, przywraca jej wiarę w ludzi i w lepszy świat. Beata Pawlikowska cieszy się również z tego, że kiedyś udało jej się kupić kawałek dżungli i ten wyjątkowy nabytek ma dla niej szczególne znaczenie.

Handel

Branża kosmetyczna z coraz większym wpływem na krajową gospodarkę. Polska jest piątym największym eksporterem kosmetyków w UE

Z najnowszego raportu „Kosmetyczna Polska”, który opublikowano po siedmiu latach od poprzedniego raportu o stanie sektora, wynika, że krajowa branża kosmetyczna jest w dobrej kondycji, z roku na rok się rozwija, a jej znaczenie zarówno dla polskiej gospodarki, jak i eksportu rośnie. Zmieniają się odbiorcy polskich kosmetyków, co związane jest z brexitem i sankcjami nałożonymi na Rosję. Prognozy zakładają dalszy wzrost wartości sektora, jednak stoi przed nim wiele wyzwań, z których najważniejsze dotyczą implementacji przepisów Europejskiego Zielonego Ładu.

Ochrona środowiska

Ocieplenie się klimatu oznacza poważne zmiany leśnego ekosystemu. Sosny, świerki czy modrzewie będą stopniowo zastępowane innymi gatunkami

Sosna zwyczajna, świerk pospolity, modrzew europejski i brzoza brodawkowata zajmują dziś 75 proc. powierzchni lasów w Polsce. Te cztery gatunki są najbardziej wrażliwe na wzrost temperatury i jego pośrednie skutki. Wielomiesięczne okresy suszy i gwałtowne huragany osłabiają drzewostany, które następnie padają ofiarą patogenów pojawiających się w naszym klimacie. – Nie grozi nam wylesienie, tylko wyparcie jednych gatunków przez inne. W konsekwencji czeka nas rewolucyjna zmiana ekosystemów – ocenia przyrodnik, dr hab. Krzysztof Świerkosz, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego.