Czy atrakcyjność fizyczna odgrywa dla nas dużą rolę?
Współcześnie coraz bardziej cenimy sobie zdrowy i atrakcyjny wygląd, dbamy o sylwetkę, odpowiednią ilość snu, czy odpowiednio dostosowaną dietę. A wszystko po to, żeby czuć się ze sobą dobrze, budować swoją pewność siebie oraz ogólną sprawność. Jak wskazują wyniki badania, kluczową rolę w tym procesie odgrywa… nasz stan uzębienia. Dla większości Polaków w wieku 18-65 lat to właśnie zdrowy uśmiech jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na postrzeganą atrakcyjność fizyczną.
Zdrowe zęby kluczem do atrakcyjności i pewności siebie
Uśmiech wyprzedza w rankingu inne elementy wyglądu, takie jak sylwetka oraz zdrowa cera. Co więcej, stan uzębienia nie tylko poprawia wygląd, ale ma także istotny wpływ na samoocenę – zarówno w młodszych, jak i starszych grupach wiekowych.
Według raportu „Co gryzie silversów? Raport Dr Sobczak 2024” aż 82% osób w grupie wiekowej 18-65 uważa, że ładne uzębienie wpływa na ich poczucie własnej wartości. Co ciekawe, wśród tzw. silversów (66-74 lata) ten odsetek jest jeszcze wyższy – aż 90% badanych twierdzi, że stan zębów ma kluczowy wpływ na ich samoocenę i samopoczucie. Świadczy to o rosnącej świadomości w zakresie zdrowia jamy ustnej w kontekście jakości życia, niezależnie od wieku.
Atrakcyjność a zdrowie – priorytety w różnych grupach wiekowych
Dla osób młodszych i w średnim wieku (18-65 lat) zdrowy uśmiech jest kluczowym elementem atrakcyjności fizycznej, wyprzedzając inne aspekty wyglądu, jak sylwetka oraz zdrowa skóra. Tymczasem starsi respondenci szczególnie często wskazywali na znaczenie wyprostowanej sylwetki (89%) oraz zdrowego, naturalnego uśmiechu, który nie zdradza wieku (85%). Zdaniem doktor Barbary Sobczak, lekarz stomatolog i autorki rewolucyjnej metody leczenia implantologicznego, znaczenie zdrowego uśmiechu nie ogranicza się wyłącznie do estetyki:
— Piękny uśmiech to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia. Stan uzębienia przekłada się na jakość życia, pewność siebie i sposób, w jaki postrzegamy siebie oraz w jaki odbierają nas inni. Implantologia i nowoczesna stomatologia dają dziś możliwość przywrócenia pełnej funkcji i estetyki uśmiechu niezależnie od wieku, co jest szczególnie ważne w kontekście wzrastającej samoświadomości pacjentów — objaśnia doktor Barbara Sobczak.
Coraz większa świadomość zdrowia jamy ustnej
Wyniki badania jednoznacznie pokazują, że stan uzębienia wpływa nie tylko na atrakcyjność fizyczną, ale także na poczucie własnej wartości i ogólną jakość życia. Coraz większa liczba Polaków, zarówno w młodszych, jak i starszych grupach wiekowych, zaczyna dostrzegać, że dbanie o zdrowy uśmiech to nie tylko kwestia estetyki, ale również inwestycja w zdrowie i pewność siebie. Współczesne metody leczenia implantologicznego umożliwiają skuteczne poprawienie wyglądu, w tym problemu bezzębia, co szczególnie doceniają osoby starsze, dla których naturalny, zdrowy uśmiech to priorytet. Obserwując rosnącą świadomość społeczną, można spodziewać się, że dbanie o zdrowie jamy ustnej będzie zyskiwało na znaczeniu w kontekście szeroko pojętej profilaktyki zdrowotnej i długotrwałego utrzymania wysokiej jakości życia.

„Bo tętni w nas dobro” – akcja krwiodawstwa na rynku Manufaktury

8 Maja – Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika
Opieka paliatywna i hospicyjna – co zrobić, kiedy zdrowie się kończy?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień
Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Moda
Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.