Czy atrakcyjność fizyczna odgrywa dla nas dużą rolę?
Współcześnie coraz bardziej cenimy sobie zdrowy i atrakcyjny wygląd, dbamy o sylwetkę, odpowiednią ilość snu, czy odpowiednio dostosowaną dietę. A wszystko po to, żeby czuć się ze sobą dobrze, budować swoją pewność siebie oraz ogólną sprawność. Jak wskazują wyniki badania, kluczową rolę w tym procesie odgrywa… nasz stan uzębienia. Dla większości Polaków w wieku 18-65 lat to właśnie zdrowy uśmiech jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na postrzeganą atrakcyjność fizyczną.
Zdrowe zęby kluczem do atrakcyjności i pewności siebie
Uśmiech wyprzedza w rankingu inne elementy wyglądu, takie jak sylwetka oraz zdrowa cera. Co więcej, stan uzębienia nie tylko poprawia wygląd, ale ma także istotny wpływ na samoocenę – zarówno w młodszych, jak i starszych grupach wiekowych.
Według raportu „Co gryzie silversów? Raport Dr Sobczak 2024” aż 82% osób w grupie wiekowej 18-65 uważa, że ładne uzębienie wpływa na ich poczucie własnej wartości. Co ciekawe, wśród tzw. silversów (66-74 lata) ten odsetek jest jeszcze wyższy – aż 90% badanych twierdzi, że stan zębów ma kluczowy wpływ na ich samoocenę i samopoczucie. Świadczy to o rosnącej świadomości w zakresie zdrowia jamy ustnej w kontekście jakości życia, niezależnie od wieku.
Atrakcyjność a zdrowie – priorytety w różnych grupach wiekowych
Dla osób młodszych i w średnim wieku (18-65 lat) zdrowy uśmiech jest kluczowym elementem atrakcyjności fizycznej, wyprzedzając inne aspekty wyglądu, jak sylwetka oraz zdrowa skóra. Tymczasem starsi respondenci szczególnie często wskazywali na znaczenie wyprostowanej sylwetki (89%) oraz zdrowego, naturalnego uśmiechu, który nie zdradza wieku (85%). Zdaniem doktor Barbary Sobczak, lekarz stomatolog i autorki rewolucyjnej metody leczenia implantologicznego, znaczenie zdrowego uśmiechu nie ogranicza się wyłącznie do estetyki:
— Piękny uśmiech to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia. Stan uzębienia przekłada się na jakość życia, pewność siebie i sposób, w jaki postrzegamy siebie oraz w jaki odbierają nas inni. Implantologia i nowoczesna stomatologia dają dziś możliwość przywrócenia pełnej funkcji i estetyki uśmiechu niezależnie od wieku, co jest szczególnie ważne w kontekście wzrastającej samoświadomości pacjentów — objaśnia doktor Barbara Sobczak.
Coraz większa świadomość zdrowia jamy ustnej
Wyniki badania jednoznacznie pokazują, że stan uzębienia wpływa nie tylko na atrakcyjność fizyczną, ale także na poczucie własnej wartości i ogólną jakość życia. Coraz większa liczba Polaków, zarówno w młodszych, jak i starszych grupach wiekowych, zaczyna dostrzegać, że dbanie o zdrowy uśmiech to nie tylko kwestia estetyki, ale również inwestycja w zdrowie i pewność siebie. Współczesne metody leczenia implantologicznego umożliwiają skuteczne poprawienie wyglądu, w tym problemu bezzębia, co szczególnie doceniają osoby starsze, dla których naturalny, zdrowy uśmiech to priorytet. Obserwując rosnącą świadomość społeczną, można spodziewać się, że dbanie o zdrowie jamy ustnej będzie zyskiwało na znaczeniu w kontekście szeroko pojętej profilaktyki zdrowotnej i długotrwałego utrzymania wysokiej jakości życia.

„Bo tętni w nas dobro” – akcja krwiodawstwa na rynku Manufaktury

8 Maja – Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika
Opieka paliatywna i hospicyjna – co zrobić, kiedy zdrowie się kończy?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.