Komunikaty PR

Polscy wolontariusze pomagają uchodźcom z Ukrainy chronić się przed HIV

2023-04-12  |  11:00
Biuro prasowe
Kontakt
Mariola Sarnowska
Alfa Communications

ul. Bonifraterska 17 lok.675
00-203 Warszawa
mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl| |mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl
502213047
www.alfacommnunications.pl
Do pobrania doc ( 1.7 MB )

Warszawa, 12 kwietnia 2023 r. – Stowarzyszenie Wolontariuszy wobec AIDS „Bądź z nami” rozpoczęło kampanię informacyjną na temat HIV skierowaną do ponad miliona mieszkających na stałe w Polsce uchodźców z Ukrainy. Projekt pod nazwą „Dzień dobry, mam pytanie/Привіт, У мене є питання” finansowany jest ze środków przyznanych w konkursie Pozytywnie Otwarci. Cel – dostarczyć rzetelną wiedzę na temat profilaktyki i terapii HIV bez bariery językowej. Chodzi o to, by zmniejszyć ryzyko zakażenia tym wirusem wśród osób z Ukrainy, które znalazły się w Polsce i zapewnić bezpieczeństwo oraz wiedzę o przysługujących im prawach tym, którzy żyli z HIV jeszcze przed przyjazdem do naszego kraju.

W ramach kampanii ruszył ukraińsko- i rosyjskojęzyczny telefon zaufania (nr 800 888 448). Wolontariusze odwiedzają ponadto miejsca pobytu uchodźców z Ukrainy. Równolegle powstają specjalnie przygotowane materiały po polsku i po ukraińsku o zakażeniach przenoszonych drogą płciową (nie tylko HIV), PrEP (profilaktyce przedekspozycyjnej), PEP (profilaktyce poekspozycyjnej), czy Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych, gdzie można anonimowo wykonać test na HIV. Informacje te dostępne są również w mediach społecznościowych Stowarzyszenia Wolontariuszy wobec AIDS „Bądź z nami”.

„Najczęściej powtarzające się pytania, zarówno w telefonie zaufania, jak i podczas rozmów streetworkerów, dotyczą systemu leczenia w Polsce, PrEPu i testowania” – mówi Joanna Gałaj, pomysłodawczyni i koordynatorka projektu. – „Odbieramy telefon zarówno stacjonarny, jak i komórkowy. Naszych wolontariuszy można spotkać w ośrodkach stacjonarnych dla uchodźców z Ukrainy, ale również tam, gdzie oni sami najchętniej się spotykają. Cały czas szkolimy też kolejne osoby, które będą mogły dzielić się wiedzą na temat profilaktyki i leczenia HIV w środowisku osób z Ukrainy. Tam, gdzie to potrzebne korzystamy w naszych działaniach z pomocy tłumaczy, aby nie przeszkodziła nam bariera językowa”.

„Dzięki działaniom Stowarzyszenia „Bądź z nami” nasi goście z Ukrainy wiedzą lub mogą się łatwo dowiedzieć, gdzie szukać informacji i pomocy, gdy chodzi o HIV. To bardzo cenne wsparcie dla nich. Jestem dumny, że mogliśmy się do niego przyczynić poprzez środki z naszego grantu” – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
BRAK ZDJĘCIA
2024-04-10 | 10:00

Opieka paliatywna i hospicyjna – co zrobić, kiedy zdrowie się kończy?

7 kwietnia przypada Światowy Dzień Zdrowia – dla wielu z nas może to być okazja, by zastanowić się nie tylko nad tym, jak właściwie zadbać o zdrowie swoje i bliskich, ale także by oddać się głębszej refleksji, zdrowie nie jest
Zbadaj się nie odkładaj!” - akcja Fundacji Avalon o badaniach profilaktycznych
2024-04-04 | 13:00

Zbadaj się nie odkładaj!” - akcja Fundacji Avalon o badaniach profilaktycznych

Z badań przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Avalon w ramach Projektu Sekson: „Seksualność i rodzicielstwo osób z niepełnosprawnością ruchową” wynika, że częstym
Nowość w Polsce: Prenatal testDNA analizuje wszystkie 23 pary chromosomów płodu
2024-03-11 | 13:00

Nowość w Polsce: Prenatal testDNA analizuje wszystkie 23 pary chromosomów płodu

Nowość w Polsce: Prenatal testDNA nieinwazyjnie analizuje wszystkie 23 pary chromosomów płodu, wykrywając również mikrodelecje o wielkości 3 Mpz.   Prenatal testDNA

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Artur Barciś: Często sąsiedzi nic o sobie nie wiedzą. Mój spektakl „Barabuum!” prowokuje do tego, żeby się poznać i podzielić swoimi skrytymi pragnieniami

– „Barabuum!” to dramat psychologiczny, farsa i komedia romantyczna w jednym – tak o swoim najnowszym spektaklu mówi reżyser. Artur Barciś zabiera widzów w emocjonalną i zwariowaną podróż przez małżeńskie życie dwóch par. Ich z pozoru normalne relacje zostają zaburzone podczas pewnego wieczoru w nowoczesnym mieszkaniu. Nieoczekiwane odkrycie zmienia sąsiedzkie i małżeńskie stosunki w arenę emocji, konfrontacji i głęboko skrywanych uczuć. Twórcy mają nadzieję, że ta sztuka pozwoli widzom spojrzeć z zupełnie nowej perspektywy nie tylko na życie bohaterów, ale i na swoje własne.

Muzyka

Luna: Trochę podupadłam na zdrowiu i mój głos nie działa tak, jak bym chciała. Czuję się bezradna i bezsilna

Przed wyjazdem na Konkurs Eurowizji reprezentantka Polski nie ukrywa, że boryka się z problemami zdrowotnymi, a bezradność i zwątpienie mieszają się z nadzieją i chęcią pokonania swoich słabości. By jak najlepiej zadbać o swoje struny głosowe, na jakiś czas zrezygnowała z koncertów. Teraz robi wszystko, by jej głos wrócił do formy i by mogła godnie się zaprezentować na scenie w Malmö.

Farmacja

Sztuczna inteligencja pomaga odkrywać nowe leki. Skraca czas i obniża koszty badań klinicznych

Statystycznie tylko jedna na 10 tys. cząsteczek testowanych w laboratoriach firm farmaceutycznych pomyślnie przechodzi wszystkie fazy badań. Jednak zanim stanie się lekiem rynkowym, upływa średnio 12–13 lat. Cały ten proces jest nie tylko czasochłonny, ale i bardzo kosztowny – według EFPIA przeciętne koszty opracowania nowego leku sięgają obecnie prawie 2 mld euro. Wykorzystanie sztucznej inteligencji pozwala jednak obniżyć te koszty i skrócić cały proces. – Dzięki AI preselekcja samych cząsteczek, które wchodzą do badań klinicznych, jest o wiele szybsza, co zaoszczędza nam czas. W efekcie pacjenci krócej czekają na nowe rozwiązania terapeutyczne – mówi Łukasz Hak z firmy Johnson & Johnson Innovative Medicine, która wykorzystuje AI w celu usprawnienia badań klinicznych i opracowywania nowych, przełomowych terapii m.in. w chorobach rzadkich.