Komunikaty PR

Zero waste, czyli dlaczego nie warto wyrzucać rzeczy?

2020-09-11  |  10:01
Biuro prasowe
Kontakt
Pełka Creatives
Pełka Creatives

Ekologiczna 16 lok 28
02-798 Warszawa
agnieszka.nowakowska|epcreatives.pl| |agnieszka.nowakowska|epcreatives.pl
(+48) 600 073 558
www.epcreatives.pl/
Do pobrania jpg ( 0.04 MB )

Filozofia zero waste już od dawna cieszy się ogromną popularnością, jednak w dobie pandemii koronawirusa nabrała jeszcze większego znaczenia. Marnotrawstwo jedzenia i wyrzucanie przedmiotów, które z powodzeniem można naprawić jest dzisiaj passe.

Z tym faktem może być trudno ci się pogodzić – nie potrzebujesz wszystkiego, o czym myślisz, że jest ci niezbędne. Tak wiele produktów jest nam sprzedawanych jedynie do określonego użytku. Ale czy faktycznie potrzebujesz oddzielnego środka do czyszczenia podłogi, okien i łazienki? Czy musisz mieć aż osiem niebieskich sweterków? Czy odklejony nosek jest wystarczającym powodem, by kupić nowe buty? Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, ile kilogramów żywności wyrzucasz do kosza? Zmniejszając to, czego potrzebujemy, zmniejszamy to, co ostatecznie wyrzucimy. Zasada jest prosta – przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu, poczekaj. Poświęć trochę czasu i zastanów się, czy naprawdę tego potrzebujesz. Niech następnym razem zadrży ci ręka, gdy będziesz wyrzucać banany tylko dlatego, że pojawiły się na nich brązowe plamy.

Czy jedna osoba może coś zmienić?

Najczęstszy argument, jaki powtarzają osoby kpiące z zero waste, to: „Co z tego, że ja zacznę ograniczać wydatki i produkcję śmieci, skoro większość tego nie robi?”. Każdego dnia podejmujesz szereg decyzji, mających wpływ na naszą planetę. Odpowiedz szczerze na pytania:

  • Jak dojeżdżasz do pracy?
  • Ile produktów spożywczych kupujesz?
  • Co jesz?
  • Na co wydajesz pieniądze?
  • Ile śmieci produkujesz?
  • Czy chodzić na zakupy z torbą wielokrotnego użytku?
  • Czy reperujesz sprzęty, zamiast je wyrzucać?

Wszystko jest ze sobą połączone. Każdy zakup, którego dokonujesz, ma wpływ na świat, w którym przecież chcesz żyć i w którym mają żyć twoje dzieci i wnuki. Wyznawanie filozofii zero waste jest nie tylko dobre dla środowiska, ale także znacznie poprawia jakość życia. Osoby, które postanowiły spróbować, często zaczynają lepiej się odżywiać, mają lepsze samopoczucie, zauważają wzrost oszczędności, a także… znacznie rzadziej odwiedzają altankę śmietnikową.

Istota problemu? Potrzeba natychmiastowej satysfakcji

Żyjemy w społeczeństwie nastawionym na konsumpcjonizm. Pojawia się zachcianka i oczekujemy natychmiastowej satysfakcji. Nie lubimy czekać, jesteśmy leniwi i próżni. Najnowsze technologie kuszą i zmieniają się tak szybko, że jedynie nieustanne robienie zakupów jest w stanie zagwarantować nam bycie na bieżąco. Postawa zero waste stoi w kontrze. Jeśli chcesz spróbować, pamiętaj, że nikt nie jest doskonały. Chodzi o to, że chcesz podjąć pewien wysiłek, że chcesz się zmienić, że próbujesz.

6 prostych i konkretnych porad, jak rozpocząć przygodę z zero waste:

  1. Wszelkie plastikowe akcesoria, jak pojemniki na żywność, zamień na produkty wykonane ze szkła lub stali nierdzewnej. Doskonale nadają się do recyklingu, gdy już ich nie potrzebujemy, a przechowywanie w nich żywności jest po prostu bezpieczne.
  2. Torebki foliowe to prawdziwa zmora. Choć są niezwykle leciutkie, na wysypiskach śmieci są ich setki kilogramów, pływają w morzach i oceanach, zalegają w lasach. Wybór materiałowych toreb na zakupy to jeden z najprostszych sposobów, by ograniczyć ilość śmieci na świecie.
  3. Większość popularnych środków do czyszczenia i sprzątania można zastąpić roztworami z octem lub sodą oczyszczoną.
  4. Będąc na zakupach, staraj się wybierać produkty pakowane w kartony, a nie plastikowe torebki. Dobrym pomysłem mogą być zakupy na lokalnym targu. Można wówczas poprosić i zapakowanie produktów w nasze torebki lub pojemniki.
  5. Nie wyrzucaj butów, gdy pojawią się pierwsze uszkodzenia. Jeśli jesteś rodzicem, na pewno znasz problem z odklejonymi podeszwami lub noskami, ponieważ dzieci niezwykle szybko niszą obuwie. Takie drobne uszkodzenia możesz naprawić z pomocą szybkoschnącego kleju do butów TADAM  w ciągu zaledwie 60 sekund – nie ma nieprzyjemnego zapachu i jest niezwykle skuteczny ze względu na swoją elastyczność po zaschnięciu. Nie wykruszy się jak inne popularne kleje.
  6. Fajnie, gdyby udało ci się ograniczyć liczbę kupowanych kosmetyków lub przygotowywać je w domu. Dobrym rozwiązaniem na start będzie choćby wybieranie kosmetyków w szklanych opakowaniach.

 

Może właśnie okazało się, że filozofia zero waste jest ci bliska, bo z większości tych rozwiązań korzystasz. A jeśli nie, udowodniliśmy ci, że to naprawdę proste!

 

Kontakt dla mediów:

 

Jacek Klimek

Country Manager

jacek.klimek@bripox.pl

 

Agnieszka Nowakowska

PR Senior Manager

agnieszka.nowakowska@epcreatives.pl

600 073 558

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Pełka Creatives
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień? Biuro prasowe
2024-12-31 | 14:15

SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?

Większość z nas ma już określone plany na sylwestra, ale niektórzy, zastanawiają się dopiero w ostatniej chwili, jak spędzić ostatnią noc w roku. Wyjazd last minute w tym
Styl życia BRAK ZDJĘCIA
2024-12-30 | 09:00

MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia

Stres dotyka niemal każdego z nas. Aż 95% osób aktywnych zawodowo odczuwa napięcie w pracy. Taki sam odsetek Polaków twierdzi, że stresujące jest ich życie prywatne. Niemalże identyczna jest też częstotliwość stresu
Styl życia Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
2024-12-27 | 10:20

Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025

Każdego roku mierzymy się z coraz większymi zagrożeniami związanymi z degradacją środowiska. Zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie powietrza, wód i gleby oraz nadmierne zużycie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: W tym kraju aktorzy są na końcu przewodu pokarmowego. Nikt nas nie broni, nie mamy związków zawodowych jak w USA

Aktorka nie szczędzi gorzkich słów pod adresem środowiska polskich filmowców. Jest rozgoryczona tym, że w branży nie można na nikogo liczyć nawet wtedy, kiedy dochodzi do utraty pracy, mobbingu czy nadużyć finansowych. Artyści się nie wspierają, a rywalizacja o role i obawa przed konsekwencjami wyrażania krytyki wobec reżyserów czy producentów powodują, że atmosfera jest niezwykle napięta. Joanna Kurowska zwraca też uwagę na konieczność przeprowadzenia reformy Zawiązku Artystów Scen Polskich. Jej zdaniem to sztuczny twór, który w rzeczywistości nie dba o aktorów, nie broni ich praw i interesów.

Prawo

Coraz więcej rodziców odmawia zaszczepienia dzieci. Statystyki mogłoby poprawić ograniczenie dostępu do żłobków i przedszkoli

W ciągu ostatnich kilku lat liczba uchyleń od szczepień obowiązkowych dzieci i młodzieży zwiększyła się prawie dwukrotnie – z 48,6 tys. w 2019 roku do 87,3 tys. w 2023 roku – wynika z danych NIZP PZH-PIB. W efekcie coraz więcej zapomnianych chorób powraca i rośnie liczba zachorowań m.in. na odrę czy krztusiec. Wraz rosnącym odsetkiem odmów powracają pomysły, by uzależnić od szczepień miejsce w żłobku czy przedszkolu, ale eksperci podkreślają, że potrzebna jest przede wszystkim edukacja rodziców.

Media

Karolina Pilarczyk: W nowym programie każdy z nas potrzebował pomocy medycznej. Ja straciłam kawałeczek palca

Drifterka podkreśla, że niektóre zadania w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” były na tyle wymagające, że kończyły się kontuzjami i urazami. Karolina Pilarczyk zaznacza, że największą motywacją była dla niej możliwość zmierzenia się z uznanymi sportowcami, których podziwia od lat. Ma też świadomość, że różni się od pozostałych uczestników formatu, ponieważ jej dyscyplina koncentruje się nie na przygotowaniu fizycznym, ale na umiejętności prowadzenia samochodu wyścigowego, gdzie kluczowe są refleks, panowanie nad emocjami i zdolność do szybkiego podejmowania decyzji.