Złap lekturę na urlop, czyli Wielki Antykwariat po raz kolejny w Blue City
Choć wydawać by się mogło, że sztuka czytania, wciąż znajdą się tacy, którzy cenią wieczór czy urlop z książką. Jednak oprócz miłośników nowości i głośnych hitów, nie brakuje i tych, którzy lubią wyszukiwać prawdziwe perełki z dala od mainstreamu - nie inaczej niż osób kupujących w second-handach. Porównanie jest tu nieprzypadkowe, bo oprócz radości z “polowania” dochodzi i aspekt ekologiczny - nie ma wszak bardziej etycznego wyboru, niż rzeczy używane, które nie napędzają masowej produkcji.
Podczas Wielkiego Antykwariatu coś dla siebie znajdą zarówno osoby, dla których istotne jest dawanie przedmiotom drugiego życia, jak i te, które polują na kolekcjonerskie wydania, piękne ilustracje, albo po prostu lubią odkrywać mało znane perełki literackie. Nie zabraknie albumów, biografii, ale i sensacji czy romansów.
Za organizacją wydarzenia stoi warszawski antykwariat Unikat, którego założyciele postanowili połączyć siły z innymi antykwariuszami z Warszawy i okolic, by w jednym miejscu zebrać najciekawsze propozycje dla tych, którzy na co dzień bywają zbyt zabiegani, by przemierzać miasto w poszukiwaniu książek z duszą.
Dodatkowo, jak na każdej edycji wydarzenia, które regularnie gości w Blue City, znajdzie się i coś dla melomanów - od kaset i płyt CD, aż po rzecz jasna winyle.
Myliłby się jednak ten, kto uznałby, że podczas Wielkiego Antykwariatu próżno szukać nowości - do naszych wystawców trafiają bowiem i te pozycje, których pierwsi właściciele postanowili po przeczytaniu puścić je w drugi obieg. W tym przypadku ceny są oczywiście znacznie przystępniejsze niż w księgarniach.
Zapraszamy w dniach 20-22 czerwca od godziny 10:00 do 22:00 na poziom - 1 przy fontannie.

„Powstanie Bohaterów” – wyjątkowa książka 9-letniej Ali i jej taty

O agresji w książkach Young Adult - rzeczywistość czy przesada?

Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata Czwórki i Big Book Cafe
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Gwiazdy
Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.