Zostań projektantem mody i odśwież swoją garderobę
Ostatnio wiele mówi się o przemyślanym kupowaniu ubrań, szafie kapsułowej, zero waste i innych nurtach ekologicznych w modzie. Coraz więcej osób otwarcie sprzeciwia się fast fashion, czyli tzw. szybkiej modzie, która jest szkodliwa dla środowiska naturalnego. Na popularności zyskuje trend DIY (ang. do it yourself), czyli zrób to sam. Dziś każdy z nas może zostać projektantem! Czasem wystarczy tylko odrobina kreatywności, żeby ze starego, nudnego ubrania, stworzyć coś niepowtarzalnego. Coś, co wyróżni naszą garderobę na tle powszechnie dostępnej odzieży. Tylko jak to osiągnąć? Podpowiadamy.
Na dnie każdej szafy kryją się ubrania, których nie nosimy od lat. Czasem znajdziemy tam prawdziwe perełki, które po niewielkich poprawkach mogą zyskać niesamowity charakter. Przerabianie ubrań to najlepszy sposób na to, by wyróżnić się z tłumu i wyrazić siebie – swój charakter i upodobania. Wykorzystując przerobione ubrania można tworzyć niebanalne kreacje na każdą okazję.
Dlaczego warto dać ubraniom drugie życie?
DIY w modzie to kreatywny sposób dbania o środowisko naturalne, co dziś – w czasach fast fashion i konsumpcjonizmu – jest niezwykle ważne. Popularne marki wypuszczają nawet 50 kolekcji rocznie, co niestety ma negatywne konsekwencje dla środowiska. Przy produkcji bawełny marnuje się mnóstwo wody. Tony mikroplastiku, powstałego podczas wytwarzania materiałów syntetycznych, lądują w oceanach. Nie można zapomnieć o ogromnym śladzie węglowym, jaki pozostawia po sobie fast fashion, a także o gigantycznej i nieustannie rosnącej ilości odpadów tekstylnych, z których tylko część poddawana jest recyklingowi. – Przerabianie ubrań to manifest przeciwko „szybkiej modzie” – dając swoim ubraniom drugie życie, dbamy o środowisko, w którym żyjemy – zauważa Kamil Maślanka, ekspert firmy REKOL, produkującej barwniki do tkanin.
Personalizacja i ekologia to nie jedyne korzyści wynikające z własnoręcznego przerabiania ubrań. Dzięki DIY:
- oszczędzasz – nie musisz wydawać 100 czy 200 złotych na nowy ciuch, a jedynie kilka lub kilkanaście na barwnik do tkanin, pasmanteryjne dodatki czy inne drobne akcesoria, a największą inwestycją jest Twój czas,
- ćwiczysz zdolności manualne – projektowanie, szycie czy haftowanie to doskonałe ćwiczenia fachu w ręku, który warto sprawdzić, bo kto wie, może odkryjesz swoją nową pasję!
Nożyczki w ruch
Swoją przygodę z przerabianiem zacznij od zmiany fasonów starych ubrań. Do takich przeróbek potrzebujesz wyłącznie nożyczek i taśmy krawieckiej (czasem też igły i nitki w dopasowanym kolorze).
Wykorzystując proste patenty krawieckie, możesz tworzyć zupełnie nowe kroje. Z jeansów możesz zrobić spodenki, z klasycznego T-shirtu efektowny crop top, a z prostej koszulki – obcisłą spódniczkę z wysokim stanem. Puść wodze swojej fantazji, włącz kreatywne myślenie, nie bój się wychodzić poza utarte schematy i eksperymentować. Dzięki temu w prosty sposób uzyskasz efekt, który przerośnie Twoje najśmielsze oczekiwania.
Barwniki do ubrań – wyróżnij się z tłumu
Doskonałym patentem na zmiany w garderobie jest farbowanie ubrań za pomocą specjalnych barwników do tkanin. Najbardziej podatne na farbowanie są naturalne materiały, takie jak bawełna, len, jedwab czy niektóre rodzaje wełny. Porowate, naturalne włókna zdecydowanie lepiej przyjmują barwniki niż włókna syntetyczne.
– Barwniki do ubrań są dostępne w bardzo bogatej gamie kolorystycznej. Dzięki nim w prosty sposób możemy odmienić swoją garderobę, dać naszym ubraniom drugie życie i wyróżnić się z tłumu w ciekawy sposób – podkreśla Kamil Maślanka, ekspert firmy REKOL.
Niezwykle kreatywną metodą farbowania tkanin jest tie-dye, czyli tworzenie niepowtarzalnych wzorów za pomocą skręcania, związywania, zgniatania i innych prostych technik. Tie-dye to połączenie nowoczesności i niebanalnego designu z beztroską i świeżością.
Magia dodatków
Inną prostą metodą na przerabianie ubrań jest ozdabianie. W stacjonarnych i internetowych pasmanteriach znajdziesz niezwykłą różnorodność kolorowych akcesoriów, które zamienią Twoje stare spodnie czy bluzki w stylowe, całkowicie odmienne elementy garderoby. Możesz wybierać wśród takich dodatków jak:
- guzki o różnych kształtach,
- welurowe i aksamitne wstążki oraz koronkowe taśmy o różnych grubościach,
- koraliki, perełki, kamyczki, cekiny,
- rozmaite aplikacje biżuteryjne,
- naprasowanki.
Zrobienie naprasowanki, przyszycie kilku dodatkowych guzików, wycięcie prostego wzoru czy farbowanie to proste i tanie sposoby na przerabianie starych ubrań. Pozwól sobie na odrobinę modowego szaleństwa i stwórz kreacje, które zachwycą swoją unikalnością!

Moda w natarciu… ma szansę zmienić nasz świat na lepsze – ciekawe spojrzenie na trendy na konferencji w Osace

TATUUM i Miś Uszatek zaprezentowali łódzką modę na EXPO 2025 w Osace

Okulary i soczewki w sylwestrowej stylizacji
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Mika Urbaniak: Cały czas tworzę i mam w szufladzie dużo utworów. Teraz kończę moją nową płytę i mam nadzieję, że znowu sporo się będzie wokół mnie działo
Artystka pracuje właśnie nad nową płytą, która ma się ukazać jesienią. Będzie to piąty album w jej karierze i powrót po sześciu latach przerwy. Zwiastunem tego wydawnictwa jest singiel „Co masz na myśli?”. Mika Urbaniak zaznacza, że nowe kompozycje odzwierciedlają jej przemyślenia na temat miłości, siły, nadziei i odnajdywania siebie, a także pułapek przemysłu muzycznego, w którym – jej zdaniem, kobiety radzą sobie coraz lepiej i są bardziej pewne siebie. Jeśli natomiast chodzi o warstwę muzyczną tego krążka, to oprócz powrotu do hip-hopowych korzeni, będzie także można usłyszeć wpływy funku i popu.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Farmacja
Endometrioza przez lata pozostawała lekceważonym problemem. Mimo że cierpi na nią 14 mln kobiet w Europie

Coraz więcej państw UE kompleksowo zaczyna się zajmować problemem endometriozy. W tej grupie państw jest także Polska, która od lipca wprowadziła nowy model bezpłatnej diagnostyki i opieki dla pacjentek z tą chorobą oznaczającą dla nich życie z chronicznym bólem. Podczas ubiegłotygodniowej debaty w Parlamencie Europejskim europosłowie wezwali Komisję Europejską do większej inicjatywy na forum unijnym: opracowania strategii walki z endometriozą i skierowania większych środków na badania nad tą chorobą.