Nowość! Sokołów HIGH PROTEIN+
Białko to jeden z podstawowych składników odżywczych. Jego kluczową rolą jest funkcja budulcowa, również jeśli chodzi o mięśnie. Dlatego produkty wysokobiałkowe tak często pojawiają się w diecie sportowców. Ale znaczenie białka jest o wiele szersze. Ten makroskładnik jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania, wzrostu i rozwoju organizmu. To dzięki produktom bogatym w białko mamy też lepszą odporność i łatwiej nam zadbać o formę. Dlatego powinny one być obecne w jadłospisie wszystkich, którzy przywiązują wagę do zdrowego odżywiania.
Najlepszymi naturalnymi źródłami pełnowartościowego białka są produkty pochodzenia zwierzęcego, w tym mięso. Spełniając oczekiwania osób, które w prosty, wygodny i smaczny sposób chcą zapewnić sobie odpowiednią podaż białka, Sokołów stworzył nową linię HIGH PROTEIN+
Oto wyróżniki marki HIGH PROTEIN+ od Sokołowa:
- maksymalnie wysoka zawartość białka z mięsa na poziomie 99%
- wysoka zawartość białka min. 20 g białka w 100 g produktu
- wysoka zawartość mięsa min. 100 g na 100 g produktu
- produkty bez dodatku fosforanów i glutaminianu sodu
- produkty bez glutenu
Linię Sokołów HIGH PROTEIN+ tworzy sześć produktów:
Parówki drobiowe Sokołów HIGH PROTEIN+ - wyróżnia je wysoka zawartość mięsa (100 g mięsa z piersi kruczaka na 100 g gotowego produktu). Stanowią idealny wybór dla osób aktywnych, poszukujących źródeł naturalnego białka (zawierają 20 g białka na 100 g produktu). To parówki bez dodatku konserwantów.
Kabanosy drobiowe Sokołów HIGH PROTEIN+ - to pyszna przekąska o klasycznym smaku, która dostarczy aż 32 g białka na 100 g produktu. Zostały wyprodukowane z najlepszej jakości mięsa drobiowego (185 g mięsa na 100 g produktu).
Kabanosy wołowe Sokołów HIGH PROTEIN+ - zdrowa przekąska, o doskonałej jakości i wyjątkowym smaku. Dzięki wysokiej zawartości białka (aż 42 g na 100 g produktu) stanowi znakomitą propozycję dla sportowców i wszystkich prowadzących aktywny tryb życia.
Beef jerky klasyczne Sokołów HIGH PROTEIN+ - sycąca przekąska, która zawiera aż 50 g białka na 100 g produktu. Do wyprodukowania 100 g beef jerky wykorzystano 264 g mięsa wołowego. Świetnie sprawdzi się w ciągu dnia, na przykład na siłowni, na trasie rowerowej czy biegowej.
Salami chips crispy Sokołów HIGH PROTEIN+ - każde 100 g tej przyjemnie chrupiącej przekąski zawiera aż 38 g białka, a do produkcji wykorzystano 264 g mięsa wieprzowego. Chipsy wyróżnia intensywny smak salami. Dostarczą energii, by trening był jeszcze bardziej satysfakcjonujący.
Mini snacki wędzone Sokołów HIGH PROTEIN+ - to doskonała przekąska o wyrazistym, charakterystycznym smaku. Każde 100 g produktu zawiera 30 g białka i zostało wyprodukowane ze 174 g mięsa. To idealna opcja dla osób prowadzących aktywny tryb życia.
Skyry – codzienna dawka mocy, z Piątnicy, no bo skąd!
Ciasta na sylwestrowy stół
Marnowanie żywności w święta: wyrzucamy 1,6 kg jedzenia na osobę [BADANIE]
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.