Orzeźwiające koktajle na maślance – sprawdź niebanalne pomysły
Gdy za oknem upał, szukamy wielu sposobów na ochłodę i orzeźwienie. W takie dni warto sięgnąć po coś, co ugasi nasze pragnienie, a jednocześnie będzie dobroczynnie wpływało na nasz organizm. Właśnie takim napojem jest maślanka, czyli fermentowany napój mleczny. Możemy jej użyć do obiadów, deserów, ale również do koktajli. W połączeniu z owocami, będzie tworzyła niepowtarzalną kompozycję smaków. Jakie właściwości ma napój na bazie maślanki i jak go przygotować? Oto kilka propozycji.
Maślanka stanowi zdrowy dodatek do naszej codziennej diety. Zawiera w sobie sole mineralne, białko i lecytynę, która pozytywnie wpływa na pamięć. Ponadto obecność kwasu mlekowego wzmaga wydzielanie soków żołądkowych, a co za tym idzie reguluje proces trawienia. Maślanka podobnie jak jogurt i kefir, utrzymuje na długo uczucie sytości po spożyciu oraz posiada mało kalorii, dlatego nawet osoby na diecie mogą ją dodawać zarówno do dań wytrawnych, deserów czy przekąsek. Jest przy tym bardzo lekkostrawna, co jest dodatkowym plusem w gorące dni, gdy nie mamy ochoty jeść nic „ciężkiego”.
Maślanka, czyli dobra podstawa
Maślanka przez wiele lat była nieco niedocenianym produktem. Obecnie stale zyskuje na popularności, wpisując się w konsumenckie trendy prozdrowotne. Na rynku popularnością cieszą się unowocześnione propozycje gotowych maślanek, bazujące na tradycji i regionalnych przepisach. Pomimo ogromnego sentymentu do naturalnego smaku, dodaje się różne dodatki, tworząc zupełnie nową i wyjątkową kompozycję (np. Maślanka Mrągowska straciatella, pieczone jabłko czy mango-kardamon). Obecnie nie brakuje również produktów, które mogą stanowić podstawę pysznych dań, nie narzucając tym samym ich konkretnego charakteru (np. Maślanka Mazurski Smak), a podkreślając smak.
Koktajle na maślance
Koktajle to świetna propozycja zarówno na śniadanie, jak i na podwieczorek czy kolację. Dzięki właściwościom maślanki, zachowasz sytość przez dłuższy czas i dostarczysz sobie wielu wartości odżywczych. Poza tym stanowią idealną alternatywę dla zwykłych posiłków, na przykład wtedy, gdy jesteśmy zabiegani. Ważne jest, że przygotowanie takich koktajli nie trwa długo i jest bardzo proste.
Leśny koktajl
Borówki wzmacniają wzrok i pamięć, w dodatku są słodsze od naszych rodzimych jagód. W połączeniu z Maślanką Mrągowską o smaku bananem, stworzą fantastyczny koktajl. Tajemniczym składnikiem, który doda całości egzotycznego smaku jest tahini, czyli pasta sezamowa bogata w wapń, żelazo, cynk i magnez.
Składniki:
- 1 szklanka borówki amerykańskiej
- 1/2 szklanki mleka Łaciate 3,2%
- 1/2 szklanki Maślanki Mrągowskiej wieloowocowej – owoce leśne
- 1/2 banana
- 1 łyżeczka miodu
- 1 łyżka TAHINI (opcjonalnie)
- owoce do dekoracji
Przygotowanie: Do pojemnika blendera wkładamy wszystkie składniki: umyte borówki, mleko, maślankę, obranego banana, miód i pastę tahini, jeśli jej używamy. Wszystko blendujemy na jednolity, gładki koktajl i dekorujemy owocami, podając go w pucharkach albo szklankach.
Kakaowy zawrót głowy
Ta propozycja to coś dla wszystkich fanów słodkości. Połączenie kakao i maślanki będzie przypominało czekoladowy napój, a dzięki prozdrowotnym właściwościom tych składników, dodatkowo wzmocni nasz organizm. Słodyczy dodają daktyle, więc cukier możemy w tej sytuacji zostawić na inną okazję.
Składniki:
- 500 ml maślanki Mrągowskiej naturalnej
- 1 banan
- 1 łyżka kakao (gorzkiego, naturalnego)
- 50 g daktyli
- mięta do ozdoby
Przygotowanie: Do pojemnika blendera wlewamy maślankę. Dodajemy obranego banana, kakao oraz daktyle. Miksujemy na gładki koktajl i przed podaniem, dekorujemy listkami mięty.
Maślanka jest źródłem wielu wartości odżywczych. Warto dołączyć ją do codziennej diety. Jeśli nie masz czasu albo ochoty na przygotowywanie koktajlu w domu, ale chcesz skorzystać z drogocennych składników maślanki możesz postawić na gotowy deser, przygotowany na jej bazie (np. deser z maślanką od Mlekpolu). Dostępny jest w trzech oryginalnych smakach: nata de coco, tarta cytrynowa oraz muffinka jagodowa. Nie tylko będzie stanowił zdrową i pożywną przekąskę, ale także orzeźwi w upalne dni.
Więcej przepisów na orzeźwiające koktajle na bazie maślanki można znaleźć na stronie: www.maslankamragowska.pl.

Jak pestycydy trafiają na nasze stoły? - nowy raport ujawnia niespójności w polityce UE

Czy dzieci mogą jeść pieczarki i od jakiego wieku jest to bezpieczne?

Polacy mylą piwo alkoholowe i bezalkoholowe - połowa z nich chce zakazu reklamy dla obu wariantów
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.