Newsy

Małgorzata Potocka: moja wymarzona Wielkanoc to czas spędzony z córką i wnukiem na Mazurach

2019-04-11  |  06:16

Aktorka doskonale rozumie Polaków, którzy Wielkanoc wolą spędzić na zagranicznym wyjeździe zamiast przy rodzinnym stole. Sama chętnie ucieka z Warszawy na Mazury, gdzie mieszka jedna z jej córek. Gwiazda nie przywiązuje wagi do tradycyjnego świątecznego menu, chętnie kultywuje natomiast niektóre wielkanocne zwyczaje, np. malowanie pisanek.

Małgorzata Potocka jeszcze nie odczuwa świątecznego nastroju, choć w Nowym Jorku, z którego właśnie wróciła, można już było zauważyć nadchodzącą Wielkanoc. Przejawiało się to głównie w dekoracjach witryn sklepowych, które przyciągały uwagę aktorki i jej córki Weroniki. Gwiazda jest jednak zbyt pochłonięta pracą, by myśleć o świętach – koncentruje się obecnie na montażu filmu dokumentalnego na bazie koncertu „Artyści przeciwko nienawiści” oraz remoncie domu, który chce zakończyć jeszcze przed Wielkanocą.

Ale widzę, że ludzie wszyscy za chwilę mówią: co kupujesz? Gdzie kupujesz? Jak przygotowujesz? Gdzie jedziesz? I zaczyna to do mnie powolutku ze wszystkich stron docierać, że jednak te święta się pojawiają – mówi Małgorzata Potocka agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.

Aktorka twierdzi, że w jej rodzinie każde święta wyglądają inaczej. Obecnie najczęściej spędza Wielkanoc u córki Matyldy, w jej domu na Mazurach. Lubi tam rodzinne posiłki na tarasie i wspólne wyjścia do wiejskiego kościoła. Ma nadzieję na ładną pogodę, aby jak najpełniej cieszyć się chwilami spędzanymi w rodzinnym gronie i zabawach z wnuczkiem Tadeuszem. Zdarza się, że na święta przyjeżdża też druga córka gwiazdy, Weronika, która od kilku lat mieszka w Nowym Jorku.

Jest to chyba najmilsza forma ucieczki z miasta, to są akurat święta trochę lżejsze. My staramy się nie jeść, w związku z czym będzie jak najmniej jedzenia, natomiast na pewno będzie wspólne malowanie jajek i pewnie jakieś wyścigi, komu się to udało najlepiej – mówi Małgorzata Potocka.

W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się spędzić Wielkanoc z dala od rodzinnego stołu, zamiast tradycyjnych świąt wybierają zagraniczne wyjazdy. Małgorzata Potocka nie dziwi się takim decyzjom, zna wiele osób, które okres świąteczny traktują jako okazję do ucieczki od codzienności. Szukają one odpoczynku, nie chcą więc narażać się na stres związany z organizacją świątecznych spotkań. Aktorka uważa, że jest to zrozumiałe, biorąc pod uwagę nerwowy tryb życia współczesnych ludzi.

Wielu ludzi tak robi, ponieważ pracuje w korporacjach, pracuje w jakichś dzikich prywatnych firmach, które walczą o życie, albo są wielkimi biznesmenami, którzy mają nieustanny stres i potrzebują parę dni, w których mogą wyłączyć się kompletnie – mówi Małgorzata Potocka.

Żywienie

Joanna Kurowska: Coraz mniej jest tradycji w narodzie, a coraz więcej takiej taśmówki. Warto pielęgnować wielkanocne zwyczaje, bo one scalają rodziny

Aktorka przyznaje, że jako rodowita Kaszubka, niezwykle ceni sobie świąteczne zwyczaje – zarówno związane z Bożym Narodzeniem, jak i z Wielkanocą. W jej domu nie może zabraknąć malowania jaj, ręcznie robionych dekoracji i pieczenia ciast. Zanim więc nadejdzie czas świętowania, zakasuje rękawy i rzuca się w wir domowych porządków i przygotowań. Joanna Kurowska ubolewa natomiast nad tym, że coraz mniej ludzi pielęgnuje tradycje, utrzymuje w tym czasie post i pamięta o religijnym wymiarze tych świąt.

Partner sekcji zdrowie

Gwiazdy

Paulina Młynarska: Od kilku lat organizuję wyjazdy na warsztaty jogi do Azji. Postanowiłam połączyć osobistą pasję z pracą

Dziennikarka przekonuje, że ci, którzy zdecydują się na organizowany przez nią wyjazd do Azji połączony z warsztatami jogi, nie będą żałować. To bowiem doskonała okazja do tego, by spędzić dwa tygodnie w tak urokliwych zakątkach świata, jak Bali czy Birma, odetchnąć, naładować baterie, nawiązać nowe przyjaźnie, a przy okazji zakochać się w jodze. Jej zdaniem osoby, które mają już ze sobą taki turnus, wracają zrelaksowane, zdystansowane, uwolnione od stresu i z nowym spojrzeniem na rzeczywistość.

Farmacja

Liczba niezaszczepionych dzieci wzrosła prawie sześciokrotnie. Resort zdrowia chce edukować Polaków i wzmacniać ich zaufanie do lekarzy

Już ponad 30 tys. rodziców odmówiło poddania dziecka szczepieniom ochronnym. Zdaniem resortu zdrowia to jedna z przyczyn wzrostu zachorowań na odrę, jaki miał miejsce w 2016 i 2018 roku. Rząd obawia się powrotu innych chorób, takich jak błonica i tężec, stąd nacisk na kampanie edukacyjne. Prowadzi je m.in. Główna Inspekcja Sanitarna, a ich celem jest przekonanie Polaków, że szczepienia nie powodują negatywnych skutków ubocznych, mogą natomiast ratować życie i zdrowie.

Gwiazdy

Michalina Sosna: W Wielkanoc w kuchni rządzi babcia z tatą. My z mamą zajmiemy się sprzątaniem i dekorowaniem

Aktorka nie wyobraża sobie, by Wielkanoc spędzić w innym miejscu niż rodzinny dom. Lubi ten wyjątkowy przedświąteczny klimat, gruntowne porządki, przygotowywanie dekoracji i święconki. Kuchnia natomiast to królestwo babci i taty, którzy raczej nie lubią nowości. Przede wszystkim stawiają na sprawdzone przepisy i tradycyjne potrawy.