Newsy

Ada Fijał: nie jestem piosenkarką, po prostu wcielam się w rolę

2015-08-26  |  10:25

Aktorka „Barw szczęścia”, która wraz z kompozytorem Maksem Skibą stworzyła duet Ciemnogrody i wydała płytę, podkreśla, że nie czuje się piosenkarką. Projekt powstał z miłości do muzyki i z przyjaźni, a ona gra po prostu pewną rolę. Ada Fijał we wrześniu planuje koncerty i już myśli o nowych muzycznych projektach.

Nie jestem piosenkarką. Aktorzy śpiewają, bo uczymy się śpiewu w szkole teatralnej, natomiast nigdy nie jest to śpiewanie piosenkarskie. Nie jesteśmy wokalistami i nie lubię, jak ktoś mnie tak nazywa, bo nie czuje się w tym kierunku wykształcona. Natomiast aktorzy wykonują na scenie różne rzeczy śpiewają, grają tancerzy czy odgrywają różne inne role. Dla mnie to jest wcielanie się w jakąś rolę na jakiś czas dla danego projektu – mówi Ada Fijał agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.

Płyta „Planetarna moc” to trzy nowe piosenki, remiks Marcin Łukaszewicz, znanego jako Das Komplex, oraz akustyczna reinterpretacja Karola Strzemięcznego, a wszystko wydane w formie epki przez nową wytwórnię STUK Records. Ada Fijał podkreśla, że pomysł zrodził się z miłości do muzyki i wielkiej przyjaźni z Maksem Skibą. Para nagrała utwory jako duet Ciemnogrody.

Z Maksem poznaliśmy się na jednym z jego koncertów. Super nam się rozmawiało o muzyce, wspólnych fascynacjach, o tym jakie lata nas bardzo inspirują i co nam się podoba. Zaprzyjaźniliśmy się i ten projekt powstał tak naprawdę z naszej miłości do muzyki – wspomina aktorka.

Para w tekstach zawarła tematy, które ich wspólnie fascynowały. Był to m.in. kosmos.

Miałam sporo pomysłów, bo chodziłam do podstawówki im. Jurija Gagarina i na każdym szkolnym apelu odsłuchiwaliśmy odliczanie „adin, dwa, tri”, jak to Jurij startuje w kosmos. W hymnie szkoły miałam zwrot: „Kiedyś też polecisz w kosmos, a teraz twoja ławka jest twoją rakietą”. Śmieję się, że to na zawsze zmieniło moje myślenie o świecie i wszechświecie. Zainspirowały nas skoki z krawędzi księżyca, bo to jest coś pomiędzy tym, co nieosiągalne, a tym, co możemy mieć w każdej chwili i tylko od nas zależy, czy po to sięgniemy – opowiada Ada Fijał

Epka miała premierę 15 lipca, została wydana w wersji kasety magnetofonowej. Ada Fijał zdradza, że gadżet ma nawiązywać do muzycznych czasów, którymi inspirowali się twórcy.

Inspirowaliśmy się muzyką z lat 80., tj. Maanam, Dom Mody. Pomyśleliśmy, że to jest forma zapomniana, ale że budzi sentyment, zwłaszcza wśród osób w naszym wieku – mówi aktorka.

Piosenki są też dostępne w wersji cyfrowej na platformach muzycznych. Ada Fijał planuje zagrać kilka koncertów we wrześniu. Zdradza również, że projekt Ciemnogrody to dopiero początek muzycznych planów, jakie ma aktorka.

To jest przedsmak, jeszcze nie chcę mówić o konkretach, bo w fazie wymyślania projektu to jest bardzo łatwe, z realizacją bywa natomiast trudniej. W Polsce branża show-biznesowa jest mała i czasem są problemy związane z wydawnictwem i wytwórnią. Zobaczymy, jak to będzie wyglądało, ale plan szerszy jest – mówi Ada Fijał.

Aktorka obecnie gra w serialu „Barwy szczęścia”.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Psychologia

Filip Chajzer: Bardzo długo nie widziałem sensu życia. Napisałem biografię dla ludzi, którzy tak jak ja przeszli przez depresję

Dziennikarz przekonuje, że książkę „Niejednoznacznie pozytywny” napisał z myślą o ludziach, którzy być może właśnie teraz przechodzą w swoim życiu trudny czas i potrzebują pomocy. Filip Chajzer wierzy, że jego przemyślenia mogą być dla kogoś motywacją i wskazać mu dobry kierunek działania. Jednocześnie namawia do tego, by nie rozpamiętywać przeszłości ani też nie martwić się o przyszłość, tylko skupić się na tym, co tu i teraz. To pozwoli opanować własne demony albo przynajmniej spróbować się z nimi zmierzyć.

Sztuka

Jan Kozaczuk został kuratorem wystawy włoskiego artysty Marco Angeliniego. Nie zamierza jednak dla sztuki zrezygnować z aktorstwa

Aktor od lat jest pasjonatem sztuki nowoczesnej i miał już zaszczyt wielokrotnie współpracować z Marco Angelinim, ale dopiero przy organizacji najnowszej wystawy dzieł tego cenionego malarza został jej kuratorem. Jan Kozaczuk nie kryje z tego dumy, a jednocześnie jest zadowolony z efektów swojej pracy i uważa, że dobrze poradził sobie z tym trudnym zadaniem. Na wystawie zatytułowanej „Sublimazione” w Galerii Test Mazowieckiego Instytutu Kultury w Warszawie prace włoskiego artysty są prezentowane do 10 lipca.

Edukacja

Chińskie regulacje ograniczyły czas dzieci przed ekranami i nad pracami domowymi. W pozycji siedzącej spędzają one dziennie 46 minut krócej

Smartfon, tablet, laptop – pokolenie nastolatków nie zna świata offline i przed ekranami spędza coraz więcej czasu. Gry i online’owe treści wypełniają ich czas, odciągając od aktywności fizycznej lub rozwijania zainteresowań. Dotychczas strategie walki z siedzącym trybem życia młodych ludzi opierały się głównie na edukacji, ale Chiny od 2021 roku walczą z tym prawnie. Między innymi ograniczyły regulacjami czas, kiedy gry i inne treści online są dostępne dla dzieci i młodzieży. – Ocena rezultatów tych działań jest pozytywna – mówią naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu, którzy przyjrzeli się regulacjom z 2021 roku i zbadali skutki ich wprowadzenia.