Newsy

Aleksandra Szwed: staram się grać głównie repertuar polski, bo polska muzyka jest wspaniała i należy ją promować

2016-09-28  |  06:45

Aktorka pracuje nad debiutancką płytą. Część autorskiego materiału już od kilkunastu tygodni prezentuje publiczności podczas koncertów. Wykonuje także covery znanych polskich przebojów. Twierdzi, że rodzima muzyka jest piękna i powinno się ją grać jak najczęściej.

W 2016 roku Aleksandra Szwed postawiła na muzykę. Wiosną brała udział w programie „Twoja twarz brzmi znajomo”, którego została zwyciężczynią. Mimo intensywnych przygotowań do każdego odcinka telewizyjnego show gwiazda równolegle pracowała nad materiałem na swoją debiutancką płytę. W maju wypuściła singiel „Powiedz, że nie kochasz”, będący nową wersją hitu „99 Luftballons” nagranego w 1983 roku przez niemiecki zespół Nena. Wokalistka sama wyreżyserowała promujący go teledysk. Wystąpił w nim aktor Adam Fidusiewicz.

– Była to niesamowita przygoda, dlatego że było to robione na totalnym sprincie, w 48 godzin zrobiliśmy całe zdjęcia i montaż. Robiliśmy to przez dwa dni longiem, ponieważ inaczej byśmy się nie wyrobili ze wszystkimi terminami i dostępnością przewspaniałych ludzi, którzy mi pomogli – mówi Aleksandra Szwed agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.

Wokalistka nagrywa materiał na nową płytę wraz z zespołem The CzadMakers, z którym od dłuższego czasu współpracuje. Lider formacji, Marcin Przytulski, jest też autorem tekstu do piosenki „Powiedz, że nie kochasz”. Gwiazda twierdzi, że singiel ten opowiada o miłości lub jej braku, ale z przymrużeniem oka. Zgadza się z jego przesłaniem, jej zdaniem czasem trzeba wprost powiedzieć o braku uczucia i pozwolić drugiej osobie ułożyć sobie życie z kimś innym.

– Marcin stwierdził, że to jest prezent dla mnie, bo on to napisał z myślą o mnie. W pewnym sensie jest to też odzwierciedlenie pewnych moich przeżyć, a to jest jego komentarz w tej sprawie. Myślę, że trafił w punkt, a ja się z tym absolutnie utożsamiam i popieram – mówi Aleksandra Szwed.

Przez całe wakacje gwiazda koncertowała wraz z zespołem The CzadMakers. Na większości występów prezentowała publiczności zarówno swój autorski materiał, który znajdzie się na jej debiutanckiej płycie, jak i covery znanych utworów. Twierdzi, że wykonuje głównie kawałki będące kamieniami milowymi polskiej piosenki i których przesłanie jest dla niej ważne.

– Staram się grać głównie repertuar polski, bo polska muzyka jest mi bardzo bliska i uważam, że jest wspaniała, piękna i należy ja jak najczęściej grać i jak najbardziej promować – mówi Aleksandra Szwed.

Jesienią gwiazda ma w planach kolejne koncerty z formacją The CzadMakers oraz dalszą pracę nad debiutanckim krążkiem.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Jadwiga Jankowska-Cieślak i Daniel Olbrychski po 50 latach znów zagrają małżeństwo w sztuce „Przebłyski”. „To duża rozkosz spotkać się po tylu latach”

Twórcy sztuki zatytułowanej „Przebłyski” podkreślają, że jest to spektakl – lustro każdej pary. Kreowani przez Jadwigę Jankowską-Cieślak i Daniela Olbrychskiego Rosa i Abrasza przez lata byli małżeństwem, a w chwili śmierci mężczyzny widzowie dostają kompendium wiedzy o ich niełatwym życiu. Odtwórca głównej roli cieszy się, że znów może się spotkać na scenie z aktorką, która od lat robi na nim ogromne wrażenie. Przyznaje też, że Serge Kribus napisał ten tekst z myślą o nim i zależało mu, żeby zagrał tę sztukę w Paryżu. Najpierw jednak przedstawienie zostanie zaprezentowane w polskiej wersji.

Edukacja

Kompetencje STEM wchodzą szerzej do edukacji. Inicjatywa edukacyjna Amazon objęła już pół miliona dzieci w Polsce

Na warszawskiej Pradze Północ otwarto właśnie pierwszą STEM Kindlotekę, czyli przestrzeń edukacyjną dla dzieci i młodzieży, która stawia na rozwój kompetencji w obszarze nauki, technologii, inżynierii i matematyki. To inicjatywa Amazon i stowarzyszenia Cyfrowy Dialog rozwijana od 2019 roku, w ramach której funkcjonuje ponad 100 takich placówek, a z prowadzonych w nich zajęć skorzystało już pół miliona dzieci. STEM uważane są za kompetencje przyszłości, a badania wskazują, że można je rozwijać już u najmłodszych uczniów.

Prawo

Zmieni się definicja mobbingu. Nowe prawo da skuteczniejsze narzędzia ochrony nękanym pracownikom

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce uprościć prawną definicję mobbingu. Dodatkowo opracowywana nowelizacja przepisów ma nałożyć nowe obowiązki na pracodawców, których celem będzie określenie zasad przeciwdziałania mobbingowi i to na poziomie regulaminu pracy lub innych wewnętrznych regulacji. Dzięki któremu podwładni będą bardziej świadomi swoich praw i będą mogli lepiej reagować na przypadki ich łamania.