Newsy

Alicja Węgorzewska: Nie zostałam we Włoszech czy w Anglii, bo nie chciałam tam być gościem. Nie wstydźmy się naszych barw narodowych

2018-11-09  |  06:26
Mówi:Alicja Węgorzewska
Funkcja:śpiewaczka operowa
Firma:dyrektor artystyczny Warszawskiej Opery Kameralnej
  • MP4
  • Alicja Węgorzewska podkreśla, że dla niej 11 listopada to niezwykle ważne święto i każdego roku, niezależnie od tego, która rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości właśnie przypada, trzeba odpowiednio celebrować ten dzień. Śpiewaczka docenia to, że żyje w wolnym kraju, szanuje barwy narodowe i nie wyobraża sobie, że mogłaby mieszkać we Włoszech czy w Anglii.

    Alicja Węgorzewska wyjaśnia, że nie tylko od święta i z okazji okrągłej rocznicy, lecz także na co dzień trzeba się cieszyć z tego, że żyjemy w niepodległym kraju, gdzie panuje wolność słowa, dzieci mogą chodzić do szkoły i uczyć się języka polskiego. Jej zdaniem patriotyzm to także szacunek do bohaterów narodowych i pamięć o ważnych rocznicach.

    – Bardzo długo czekaliśmy na wolność, bo bycie 100 lat wolnym narodem, to nie jest znowu tak długi okres i tę pierwszą setkę cieszę się, że tak podkreślamy. Nie wstydźmy się też naszych barw narodowych – mówi agencji Newseria Alicja Węgorzewska, śpiewaczka operowa, dyrektor artystyczny Warszawskiej Opery Kameralnej.

    Zdaniem Alicji Węgorzewskiej trzeba umieć dostrzec i docenić nasz kraj. Zamiast stawiać wymagania innym, na miarę swoich możliwości warto troszczyć się o swoją ojczyznę i robić wszystko, by była jeszcze piękniejsza. Na każdym z nas spoczywa duża odpowiedzialność: wychowanie dzieci w duchu patriotyzmu, zgodnie z tradycją i kulturą, zachowanie obyczajów, szacunek do naszych przodków. To właśnie nasza powinność, którą musimy czynić, by zachować swoją polskość.

    – Powiem tak: poczucie wolności to jest poczucie tego, że wstaję rano i czuję się w swoim kraju u siebie. Dlatego nie zostałam we Włoszech, w Niemczech, we Francji czy w Anglii. W tych wszystkich krajach pracowałam i mogłam zostać, ale chciałam się budzić u siebie w łóżku, w swoim własnym domu i powiedzieć: jestem u siebie, nie jestem gościem. Tak się dzisiaj czuję – mówi Alicja Węgorzewska.

    Śpiewaczka tłumaczy, że będąc za granicą, warto prezentować Polskę jako kraj z pięknymi tradycjami. Trzeba się pozbyć stereotypów i uprzedzeń do naszego narodu, a wskazywać tylko jego zalety.

    Czytaj także

    Transmisje online

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Psychologia

    Handel

    Sieci handlowe i producenci żywności wycofują jaja z chowu klatkowego. Już co trzecie opakowanie jaj pochodzi z chowów alternatywnych

    Niemal 75 proc. Polaków negatywnie ocenia hodowlę klatkową. Podobny odsetek uważa, że firmy powinny publicznie informować o postępach w wycofywaniu jaj klatkowych. W ślad za rosnącą świadomością społeczną firmy coraz częściej rezygnują ze sprzedaży jaj od kur w klatkach. Do końca 2023 r. 161 firm działających w Polsce, w tym wszystkie największe sieci sklepów, zobowiązało się wycofać jaja klatkowe, a ponad 39 proc. z nich wdrożyło już swoje zobowiązania w życie – wynika z raportu Stowarzyszenia Otwarte Klatki i Fundacji Alberta Schweitzera.

    IT i technologie

    Sztuczna inteligencja coraz bliższa ludzkiemu sposobowi przyswajania wiedzy. Naukowcy opracowali model, który uczy się języka tak jak dzieci

    Naukowcy z Uniwersytetu Nowojorskiego opracowali model uczenia maszynowego, który naśladuje sposób, w jaki dzieci uczą się języka. Wykorzystując nagrania wideo i audio rejestrowane z perspektywy małego dziecka, model z powodzeniem nauczył się dopasowywać słowa do odpowiadających im obrazów. Wysoka, dwukrotnie większa niż w przypadku dużo większych modeli skuteczność pozwala przypuszczać, że jesteśmy bliscy zrozumienia tego, w jaki sposób dzieci zaczynają rozumieć język i go używać. Dotychczas poruszaliśmy się w obszarze niepotwierdzonych, a jedynie uprawdopodobnionych teorii.